Morski kolor ścian - sposób na spokojne, relaksujące wnętrze

Morski kolor ścian idealnie sprawdza się w wielu aranżacjach wnętrz. Nadaje im spokojnego i relaksującego klimatu. Z czym najlepiej komponuje się ta barwa i gdzie ją zastosować? Podpowiadamy.

Morski kolor ścian stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych odcieni. Barwa ta pozwala uniknąć nudy i nadaje wnętrzom unikatowego charakteru. Jednak, aby uzyskać taki efekt, trzeba wiedzieć, z czym zestawić morski kolor ścian i w jakich aranżacjach sprawdzi się on najlepiej. Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Morski kolor ścian — jaka to barwa?

Morski kolor ścian jest dość specyficzny i trudny do zdefiniowania. Jest to mieszanka zielonego i niebieskiego. W zależności od proporcji tych barw, uzyskujemy różne odcienie koloru morskiego zarówno bardzo nasycone, głębokie, jak i rozjaśnione, nieco pastelowe. Jeśli przeważa zieleń, jest to morski zielony, a jeśli przeważa niebieski, to jest to morski niebieski.

Morski kolor ścian przywodzi nam na myśl morze, ocean i wodę. W związku z tym jest bardzo relaksujący i kojący. Może mieć on chłodne tony, ale pomimo tego jest bardzo odświeżający. Pasuje do wielu wnętrz, dlatego cieszy się tak dużą popularnością.

Morski kolor ścian
Morski kolor ścian fot. shutterstock.com (Followtheflow)

Do jakich wnętrz najlepiej pasuje morski kolor ścian?

Morski kolor ścian doskonale odnajduje się we wnętrzach aranżowanych w przeróżnych stylach. Najczęściej jednak sięgają po niego projektanci urządzający mieszkania w estetyce boho, hamptons, modern classic, urban jungle i glamour. Kolor ten doskonale sprawdzi się w salonie, sypialni, kuchni i łazience.

Morski kolor ścian w salonie i sypialni to strzał w dziesiątkę. Pozwala on stworzyć przestrzeń idealną do relaksu. W połączeniu ze złotymi akcentami i sztukaterią nada on wnętrzu elegancji i szyku. Zaś zestawiając go z jasnymi barwami i plecionkami, uzyskamy naturalny klimat. Taki kolor idealnie sprawdzi się na wszystkich ścianach, a także na jednej lub dwóch.

Morski kolor ścian
Morski kolor ścian fot. shutterstock.com (Followtheflow)

Morski kolor ścian w kuchni również będzie prezentował się znakomicie, o ile odpowiednio zaaranżujemy to pomieszczenie. Przyjęło się stwierdzenie, że kuchnię powinno się urządzać w nasyconych, apetycznych kolorach. Morska barwa jest dość ciemna, dlatego jeśli chcemy przemycić ją na ściany w kuchni, warto zdecydować się na pokrycie nią tylko części z nich, a nie całości. Dodatkowo, kolor ten należy przełamać jaśniejszymi i intensywniejszymi barwami.

Morski kolor ścian w łazience to chyba najlepszy wybór z możliwych. Nada on wnętrzu świeżości i czystości. Idealnie będzie on komponował się z ceramicznymi kafelkami w jasnych barwach oraz złotą armaturą. Nie można jednak z nim przesadzić. Łazienki mają zazwyczaj mały metraż, przez co wszystkie ściany pomalowane kolorem morskim mogą nieco przytłaczać. Lepiej więc pokryć nim tylko jedną z nich.

Morski kolor ścian
Morski kolor ścian fot. shutterstock.com (Pixel-Shot)

Z jakimi barwami łączyć morski kolor ścian?

Morski kolor ścian stanowi doskonałą kompozycję z jasnymi, pastelowymi barwami. Idealnym wyborem jest połączenie koloru morskiego z bielą. Jest to dość oczywiste rozwiązanie, ale pozwala uzyskać fenomenalne efekty. Tak urządzone wnętrza są świeże, jasne i niezwykle relaksujące. Podobne rezultaty uzyskamy, łącząc morski kolor z beżem, jasną szarością i pudrowym różem.

Morski kolor ścian ciekawie prezentuje się również w połączeniu z nieco bardziej intensywnymi kolorami. Takie zestawienia sprawdzą się w przypadku osób gustujących w odważnych aranżacjach wnętrz. Idealnym wyborem będzie tutaj czerwień lub fiolet.

Nie można zapomnieć również o połączeniu morskiego koloru ścian ze złotem. W takim zestawieniu nabiera on luksusowego charakteru. Doskonałym wyborem będą tutaj obrazy i lustra w złotych ramach oraz złote żyrandole i lampy.

Morski kolor ścian a wyposażenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na morski kolor ścian, należy odpowiednio dobrać wyposażenie wnętrza. Idealnie sprawdzą się drewniane meble w jasnych odcieniach brązu. Drewniana szafa, komoda, stół z krzesłami oraz drewniana rama łóżka sypialnianego będą strzałem w dziesiątkę. Doskonałym wyborem będzie również drewniana podłoga.

W przypadku mebli tapicerowanych czy różnego rodzaju tekstyliów domowych warto postawić na jasny beż. Kolor ten doskonale ożywi pomieszczenie i przełamie morską barwę. Można więc wybrać beżową kanapę, dywan, zasłony, koce i poduszki.

Morski kolor ścian
Morski kolor ścian fot. shutterstock.com (Followtheflow)

Morski kolor fenomenalnie komponuje się również z kamieniem naturalnym i marmurem. Blat kuchenny czy wyspa wykonane z tych materiałów prezentują się fenomenalnie na tle morskich ścian. Doskonałym wyborem są również płytki w marmurowy wzór ułożone na podłodze.

Więcej o: