Styl kolonialny w kuchni. Czym jest i jak go urządzić? Zatrać się w egzotycznym wdzięku

W swoich wnętrzach ponad wszystko cenisz klasykę, ciepło i spokój? W takim razie ten styl znakomicie do ciebie pasuje. Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu kolonialnym w kilku prostych krokach.

Jeśli zamiast krzykliwych kolorów i pełnych przepychu wnętrz wolisz iść bardziej w stronę ciepła, spokoju i odrobiny egzotycznego luksusu, styl kolonialny jest właśnie dla ciebie. Inspirowany estetyką dawnych kolonii europejskich z XIX i początku XX wieku, powstał z połączenia kilku różnych stylów, tworząc idealne wyważenie pomiędzy elegancją a nutą szaleństwa. Zobacz, jak w prosty sposób odmienić swoją kuchnię właśnie na ten styl. 

Styl kolonialny. Czym się charakteryzuje? 

Podstawową cechą stylu kolonialnego są naturalne materiały. Mowa tutaj zarówno o meblach wykonanych najczęściej z ciemnego gatunku drewna takiego jak mahoń czy teak, ale także materiałach, gdyż główną rolę odgrywać będą tutaj len, bawełna oraz juta. 

Bardzo ważna jest również kolorystyka. Miłośnicy stonowanych barw, to coś dla was! W stylu kolonialnym dominują bowiem neutralne kolory takie jak beż, biel i delikatny brąz. Kolorowe akcenty możemy położyć jednak na dodatkach, jednak i tutaj nie stawiamy na zbytnią obfitość barw. Mile widziane są odcienie zieleni, żółci, a także bordo. 

Skoro mowa o dodatkach. Styl kolonialny nie istnieje bez lampionów oraz świeczników. Istotne są również masywne skrzynie oraz witryny lub komody. Warto postawić również na drewniane lub bambusowe żaluzje. 

Jak wprowadzić styl kolonialny do swojej kuchni? Oto kilka praktycznych i prostych porad

Jeśli podobnie jak mi, ten styl przypadł ci do gustu, warto nieco podreperować swoją kuchnię i przemienić ją w prawdziwe arcydzieło w stylu kolonialnym! 

Na początku możemy zacząć od czegoś, co nie nadszarpnie naszego budżetu za bardzo oraz będzie proste w wykonaniu, a pomimo tego wprowadzi powiew świeżości do wnętrza. 

Odświeżenie ścian w kuchni przyda się nie tylko od święta, więc tym razem postaw na stonowane barwy, które będą świetnie kontrastować z meblami. Warto również wymienić oświetlenie i w tym wypadku wybierz lampy w formie wiszącej, najlepiej sprawdzą się te wykonane z mosiądzu lub egzotyczne żyrandole. 

Równie ważne są dodatki, których w naszym stylu nie może zabraknąć. Drewniane misy, lniane ściereczki, donice z kwiatami świetnie sprawdzą się na początek, wprowadzając nie tylko odświeżenie kuchni, ale także iście kolonialny styl. 

Styl kolonialny
Styl kolonialny fot. canva

Kropką nad "i" będzie wpuszczenie do kuchni wszelkich elementów naturalnych, takich jak wiklinowe kosze na owoce lub tace. 

Dla tych, którzy złaknieni są całkowitej zmiany swojego wystroju, polecam wymianę mebli, bo to właśnie one decydują o wyglądzie naszej kuchni. W tym celu wybierz meble z ciemnego drewna lub jego imitacji, najlepiej z prostymi, klasycznymi frontami. Idealnie będą się one komponować z rzeźbionymi detalami lub uchwytami z mosiądzu. 

Sercem każdej kuchni jest stół, dlatego to na nim warto skupić największą uwagę. Solidny, masywny stół nie tylko będzie dobrym miejscem do wspólnego delektowania się posiłkami w gronie najbliższych, ale także wprowadzi do naszego wnętrza niepowtarzalny klimat. 

Więcej o: