Uschło mi kilka paprotek, aż w końcu użyłam tych nawozów. Teraz rosną jak szalone, tylko je przesadzam

Każda paprotka wymaga pielęgnacji, żeby pięknie rosnąć i robić wrażenie. Wtedy bardzo przydatne okazują się domowe, naturalne nawozy. Oto trzy propozycje, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Paprocie zawsze prezentują się pięknie we wnętrzach, dlatego są jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Mają jednak swoje wymagania – jeśli nie zostaną spełnione, szybko usychają i tracą swój efektowny wygląd. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść domowe nawozy. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Najpopularniejsze rozwiązanie: kawa i herbata

Jednym z najczęściej polecanych nawozów do paproci są herbata i fusy z kawy. W przypadku herbaty można wykorzystać nawet zużyte torebki. Roślinę należy podlewać zaparzoną, mocną herbatą bez dodatku cukru. Natomiast fusy z kawy świetnie sprawdzają się jako dodatek do gleby, np. podczas przesadzania paprotki. Poprawiają zdolność podłoża do magazynowania wody i spulchniają ziemię.

Nietypowy nawóz do paproci – sól Epsom

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie jeśli paprotka usycha i jej liście zaczynają żółknąć, jest sól Epsom, czyli gorzka sól angielska. Zawiera ona magnez i siarkę, które są kluczowe dla wzrostu roślin. Aby przygotować nawóz, wystarczy rozpuścić jedną łyżkę soli Epsom w dwóch litrach ciepłej wody. Po ostudzeniu roztworu można nim podlewać paprocie. Efekty mogą pozytywnie zaskoczyć.

Zobacz także: Brudna kanapa woła o pomoc? Te domowe sposoby poleca moja mama. Stosuje je od zawsze

Najlepsi przyjaciele paprotek – mleko i banany

Innymi nietypowymi, ale skutecznymi nawozami są mleko i banany. Mleko, bogate w wapń, wzmacnia rośliny, jednak nie należy go wlewać bezpośrednio do doniczki. Można wykorzystać wodę po płukaniu butelki lub kartonu po mleku i dodać ją do gleby.

Banan to z kolei źródło potasu i tutaj najważniejsze znaczenie ma skórka. Zazwyczaj kładzie się jej kawałki na dnie doniczki, pod podłoże. Da się też stworzyć klasyczny nawóz. Wtedy skórkę trzeba zalać wodą i pozostawić na kilka dni do fermentacji. Po tym czasie można powstałym roztworem podlewać paprotki. 

Te proste domowe nawozy pomogą utrzymać paprocie w doskonałej kondycji i zapewnią im piękny wygląd przez długi czas.

Więcej o: