Jak napisać list motywacyjny? Nowe zasady, sprawdzone pomysły

Jak napisać list motywacyjny, by był skuteczny? Zdradzamy jak go napisać, by przyciągnął uwagę rekruterów

Zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny? Dobrze skonstruowany musi mieć początek, rozwinięcie i zakończenie. Jeśli ma być skuteczny, musi zawierać także słowa z ogłoszenia.

Jak napisać list motywacyjny, by był skuteczny?

Co napisać w liście motywacyjnym, żeby nie wyszło banalnie a treść zaciekawiła pracodawcę? Jest kilka trików, które należy zastosować podczas jego tworzenia. Najważniejsza jest kompozycja. List motywacyjny musi mieć początek, rozwinięcie i zakończenie, a każda część powinna zawierać odpowiednie elementy.

Początek. Pisząc list motywacyjny można zacząć w dwojaki sposób, od zwrotu "Szanowni Państwo" (wówczas od lewej) lub "list motywacyjny" (na środku). Nieco wyżej po prawej należy umieścić datę. Treść listu rozpoczynamy od "W odpowiedzi na państwa ogłoszenie z dnia... na stanowisko..." Często zdarza się, że firma poszukuje kandydatów na kilka stanowisk, więc najlepiej od razu zaznaczyć o jaką pracę się ubiegamy.

Rozwinięcie. Dajmy pracodawcy to czego szuka. Jeśli w wymaganiach znajdują się słowa: "kreatywny", "dyspozycyjny" i "ze znajomością języka angielskiego" opiszmy siebie jako kandydata używając dokładnie słów z ogłoszenia. Nie używajmy potocznych wyrażeń i skrótów.

Zakończenie. List motywacyjny można zakończyć zwrotem grzecznościowym: "Z przyjemnością wezmę udział w bezpośrednim spotkaniu". Poza tym na końcu po prawej stronie należy napisać "Z poważaniem", a także własnoręcznie się podpisać. Na dole strony warto dodać mniejszą czcionką zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Przed wysłaniem listu należy sprawdzić czy nie ma w nim literówek. Poza tym wysyłając kilka listów motywacyjnych do różnych firm za każdym razem należy napisać je od nowa. Każda firma ma inne oczekiwania i zasady jak napisać list motywacyjny, ale należy pamiętać, że wysłanie uniwersalnego listu na pewno nie przyniesie wyczekanego etatu.

Więcej o: