Jak urządzić mieszkanie zgodnie ze sztuką feng shui?

Nie będziemy wchodzić w szczegóły sztuki feng shui - nie wszystkich interesuje teoria przepływu energii, dynamika sił wszechświata lub filozofia I Ching. Ale wiedza, co zrobić, by w swoim domu czuć się jak najlepiej i odnosić życiowe sukcesy, przyda się każdemu!
Salon Salon Foy. Michał Mutor

Zrób porządek

W feng shui z grubsza chodzi o to, by nie przeszkadzać przepływowi energii. Dlatego ważny jest porządek - i ten rozumiany jako pozbycie się "bieżącego" kurzu jak i zbędnych przedmiotów. Usunąć z domu niepotrzebne szpargały to pierwsze zadanie. Drugie - posegregowanie i poukładanie tego, co nam zostało z generalnych porządków. Ważne jest, by w domu wszystko było naprawione. Jeżeli to nie jest możliwe - uszkodzone przedmioty wyrzuć.

Sypialnia - najlepiej zamknięta

To pomieszczenie według zasad feng shui powinno być zamykane. Ale co mają zrobić mieszkańcy jednopokojowych mieszkań? Postarać się jakoś miejsce do spania wydzielić i zasłonić np. regałem, zasłonką, parawanem - choćby tylko na noc.
Teraz ustawienie łóżka - nie jest najlepsze ustawienie go przy drzwiach tak, że nie możesz widzieć osób wchodzących do pokoju lub na środku pokoju. Także spanie bezpośrednio na przeciwko drzwi nie jest korzystne, bowiem bo jest to tor wpływającej do sypialni energii.

Kawalerka, salon, pokój dziennyFot. int2architecture

Zagłówek z poduszek Zagłówek z poduszek Fot. Łukasz Zandecki

Ustawienie mebli

Ważne jest jak ustawisz w sypialni niezbędne meble. Coś masywnego np. zagłówek zaplanuj za głową. Przed łóżkiem postaraj się zostawić jak najwięcej wolnego miejsca. Po lewej stronie łóżka możesz postawić wysoki mebel np. szafę, po prawej najlepiej niewielki stolik nocny.

czarno-biała sypialniaFot. Monika Filipiuk-Obałek

Oświetlenie sypialni Oświetlenie sypialni Fot. Homebook

Zadbaj o oświetlenie

Z punktu widzenia feng shui niezbyt korzystne w sypialni jest oświetlenie sufitowe, a już zupełnie złe jest, jeśli lampa znajduje się nad wezgłowiem łóżka - nawet wyłączona ma wpływ na przepływ energii. Warto unikać także oświetlenia bocznego, które oświetla głowy osób lezących na łóżku.
Aby być w zgodzie ze sztuką feng shui postaw lampy obok łóżka - na nocnych szafkach lub stolikach.

biała sypialnia, Kler, łóżko, pościelfot. Kler

Nie gromadź pamiątek

Według feng shui im masz mniej niepotrzebnych rzeczy - tym lepiej. Nie gromadź więc rzeczy na zasadzie "a nóż się przydadzą". Pozbywaj się szczególnie pamiątek, przypominających o niezbyt szczęśliwych okresach w życiu - nieudanych związkach, toksycznych przyjaźniach. Nic nie powinno mieć wpływu na szczęśliwe "tu i teraz".

Pomieszczeni urządzone w odcieniu Indygo, ściany, malowanie, kolorystykafot. Alpina

Wybierz miejsc dla lustra

W sypialni potrzebne jest lustro. Ale nie jest obojętnie, gdzie je powiesisz. Zadbaj o to, by nie wisiało na przeciwko drzwi, bo to zakłóci przepływ energii. Równie niekorzystnym miejscem jest to naprzeciwko okna, a także łóżka, bo odbita w min energia może zakłócać twój sen. Idealnym miejscem na duże lustro jest wewnętrzna strona drzwi szafy.

WNETRZA - SYPIALNIA  , LUSTRO Fot. Rafał Lipski

Nie siadaj plecami do drzwi

Zasady tej warto przestrzegać zarówno w domu jak i miejscu pracy. Mając za plecami ścianę, zyskujemy dodatkowe oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Weź je pod uwagę, szukając miejsca na kanapę czy ulubiony fotel. Pamiętaj także, że feng shui lubi harmonię - zarówno w wieszaniu dekoracji ściennych, jak i ustawianiu przedmiotów na regale (najlepiej zamykanym).
Jeżeli zastanawiasz się co powiesić na ścianach - wybierz pogodne w kolorach obrazy - najlepiej przedstawiające pary - ludzi, zwierząt, ptaków (to wzmacnia związki), płynącej wody np. wodospadów (wspomaga szczęście) lub kwiatów. Jeżeli lubisz otaczać się rodzinnymi fotografiami zadbaj o to, by w sypialni wisiały zdjęcia tylko twoje i partnera. Niech was dzieci i teściowie nie podglądają...

Domowa galeria obrazówFot. Benjamin Moore / Eric Roth

Nie na ostro

Feng shui przestrzega przed wszelkimi ostrymi przedmiotami - najlepiej usuń je z domu lub schowaj. Dotyczy to zarówno noży, które bezpośrednio po użyciu powinny być chowane do szuflady, kolekcji szabli po dziadku jak i kwiatów. Nie trzymaj w domu kaktusów z kolcami i kwiatów o liściach zakończonych ostro. Uważasz, że to fanaberia? Może i tak, ale co ci szkodzi zastąpić je kwiatami o obłych lub okrągłych liściach, które nie zakłócają przepływu dobrej energii?

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA  KALADIUM CALADIUM BICOLOR  FOT. FLORA DANIA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (138) - 6.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY WNETRZAFot. materialy prasowe

Łazienka Łazienka Fot. PHOTOGRAPHEE.EU

Co zrobić w łazience?

Nie zawsze masz wpływ na to, jak usytuowana jest wanna, umywalka i ubikacja. Szczególnie, jeżeli wynajmujesz mieszkanie, w którym nic nie możesz zmienić. Ale możesz pamiętać o tym, by zawsze opuszczać deskę sedesową i zamykać drzwi do łazienki.

 łazienkaMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

ROŚLINY UŻYTE W KOMPOZYCJI: tulipany i gałązki kwitnących drzew owocowych. ROŚLINY UŻYTE W KOMPOZYCJI: tulipany i gałązki kwitnących drzew owocowych. FUNNYHOWFLOWERSDOTHAT.CO.UK

Kwiaty - tylko świeże

Nawet najpiękniej zasuszone bukiety według feng shui nie sprzyjają zachowaniu w domu dobrej energii. Gromadzą za to kurz i są nic niewnoszącym do teraźniejszości symbolem tego, co już było i przebrzmiało. Nie trzymaj ich więc w domu. A do wazonu wstaw kwiaty świeże, pachnące.

ZDJĘCIE DO WKŁADKI: Cutflowers summerIBULB

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.