Co można zrobić z butelek po winie? 12 świetnych pomysłów

Recykling zawsze jest w modzie - również we wnętrzach. Podpowiadamy, co zrobić z butelkami po winie, by dać im drugie życie. Będziesz zaskoczony jak ciekawie można je wykorzystać!
Butelka skupiająca światło Butelka skupiająca światło fot. wikihow.com

Nastrojowy lampion

Taka butelka zapewni piękne oświetlenie w każdym wnętrzu - nie tylko na święta.

Jak to zrobić? Oznacz markerem miejsce, przez które chcesz włożyć światełka. Przy pomocy wiertarki wyposażonej w diamentowe wiertło bardzo delikatnie wywierć otwór. Następnie, ostrożnie wypoleruj go drobnym papierem ściernym, tak by nie porysować powierzchni. Oczyść butelkę i umieść w niej światełka choinkowe. Gotowe!

Lampka z butelki po winie Lampka z butelki po winie fot. Edyta Jabłońska, jabloniee.pl

Lampka

Oto piękna lampka, która podkreśla nasze proekologiczne nastawienie do oświetlenia domu.

Jak to zrobić? Wywierć otwór na kabel u podstawy butelki, następnie ją pokoloruj. Gdy farba wyschnie, włóż do otworu kabel i przeciągnij go aż do szyjki. Zamontuj oprawkę - możesz ją przykleić do butelki za pomocą kleju do klejenia na gorąco. Na koniec nałóż abażur i wkręć żarówkę - piękna lampka gotowa.

Pełny tutorial znajdziesz TUTAJ.

Karmnik dla ptaków Karmnik dla ptaków fot. thegardenroofcoop.com

Karmnik dla ptaków

Zbliża się jesień, warto więc pomyśleć o karmniku dla ptaków. Oto nietypowa, ale piękna propozycja.

Jak to zrobić? Wypełnij butelkę żwirkiem dekoracyjnym. Za pomocą kleju do klejenia na gorąco przytwierdź butelkę do wybranego talerzyka (pamiętaj, aby był płaski - wówczas nie będzie problemu z przyklejeniem do niego butelki). Szyjkę okręć grubym drutem wykonanym np. ze stali cynkowanej - ważne, aby był elastyczny i pewnie "trzymał" butelkę. Na koniec powieś butelkę na metalowym haczyku - i gotowe.

Ramka na zdjęcia Ramka na zdjęcia fot. malloryweise.blogspot.com

Ramka na zdjęcia

Coś dla miłośników wspominania - nietypowa ramka ze zdjęciem przeniesionym techniką Decoupage.

Umyj i bardzo dokładnie ususz butelkę. Zrób transfer wydrukowanego wcześniej zdjęcia, przy pomocy techniki Decoupage. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Następnie, przyklej wybrane przez siebie cekiny lub imitacje diamencików (najlepszym wyborem będą samoprzylepne) do butelki - zacznij od obramowania zdjęcia. To bardzo mozolna praca, ale efekt jest naprawę piękny.

Doniczka na zioła. Doniczka na zioła. fot. onegreenplanet.org

Inteligentna doniczka

Dbanie o zioła w kuchni to męczarnia. Trzeba pamiętać o nieustannym podlewaniu, a doniczki, które dostajemy w sklepach zawsze przeciekają. Proponujemy stworzenie takiej, która sama będzie dbała o odpowiednie nawodnienie naszych roślin.

Przetnij butelkę na ok. 2/3 jej wysokości. Górną część włóż do dolnej, szyjką do dołu. Wytnij kawałek drobnej siateczki (kupisz ją w sklepie ogrodniczym, wymiary ok. 4/4 cm.), która powstrzyma ziemię przed wysypaniem do dolnej części doniczki. Przyszyj do niej kawałek starego sznurowadła - ważne, by było bawełniane. Następnie umieść siateczkę na dnie górnej części butelki, a przez szyjkę puść sznurowadło. Gotowe! Posadź zioła i zapomnij o codziennym podlewaniu.

Świecznik Świecznik fot. onegreenplanet.org / MuratWithHat

Świecznik

Świeczniki nadają wyjątkowy nastrój wszystkim wnętrzom. Blask świecy, który łamie butelkowa zieleń dopełnia efektu!

Jak to zrobić? To bardzo proste. Przy pomocy noża do szła odcinamy górą część butelki. Następnie polerujemy odciętą część drobnym papierem ściernym, aby wyrównać nierówne faktury. Herbacianą świeczkę postaw na wybranej przez siebie podstawce - może to być np. piękny talerzyk. Gotowe! Uważaj jednak, by przy wymianie świeczki nie oparzyć palców - butelka będzie nagrzana.

Butelkowa choinka. Butelkowa choinka. fot. onegreenplanet.org

Choinka

Chociaż do świąt jeszcze daleko, nasza kolejna propozycja to oryginalna choinka. Wygląda pięknie także latem!

Jak to zrobić? Przy pomocy sekatora możesz pozbyć się prawdziwych gałęzi (opcjonalnie). W sklepie budowlanym kup metalowe pręty z kołkami i przymocuj je do drzewa. Następnie potrzebne będą pięknie ozdobione przez ciebie butelki. Zawieś je na metalowych gałęziach. I gotowe.

Szklanki Szklanki fot. onegreenplanet.org

Oryginalne szklanki

Szklanki zrobione z butelek mają piękne i niepowtarzalne kształty. Ich wykonanie jest proste, jeśli dobrze opanujesz technikę cięcia szkła.

Jak to zrobić? Metoda jest taka sama jak w przypadku świeczników. Wycinasz pożądany wzór, następnie delikatnie polerujesz papierem ściernym. Pamiętaj jednak, by przed pierwszy użyciem dokładnie je otrzepać i umyć, aby resztki szkła nie dostały się do naszego organizmu.

Usztywniacz do wysokich butów Usztywniacz do wysokich butów fot. Wendell T. Webber / buzzfeed.com

Usztywniacze do wysokich butów

Męczą cie porozrzucane po całej szafie buty zimowe? Źle przechowywane nie tylko denerwują, ale przede wszystkim - niszczą się. Receptą są usztywniacze.

Oto najprostszy sposób wykonania w naszym zestawieniu: umyj i osusz dwie butelki po winie, następnie włóż je w swoje kozaki. Gotowe. Spory problem, proste rozwiązanie.

Półka z butelek po winie Półka z butelek po winie fot. Instructables.com

Półka z butelek

Butelki można też z powodzeniem wykorzystać do tworzenia mebli. Tutaj włączono je w projekt półki. Trzeba wywiercić odpowiedniej wielkości koliste otwory, w które zostaną "wpuszczone" szyjki butelek. Projekt tylko wygląda na skomplikowany. Wysiłek jednak się opłaci, bo można stworzyć niepowtarzalny mebel.

Dekoracja z butelek po winie Dekoracja z butelek po winie fot. Pixabay

Dekoracyjne wazony

Najprostszym sposobem na wykorzystanie butelki po winie jest zaadaptowanie jej na wazon. Można jednak pójść o krok dalej i stworzyć oryginalną dekorację na przyjęcia. Wystarczy połączyć ze sobą kilka butelek sznurkiem i zawiesić je na ścianie. Po włożeniu do butelek kwiatów powstanie niebanalna dekoracja np. na przyjęcie weselne.

Dozownik na płyn do mycia naczyń Dozownik na płyn do mycia naczyń fot. livingwellspendingless.com

Butelka na płyn do mycia naczyń

Taka butelka to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale i piękna ozdoba. Jej wykonanie jest banalnie proste. Koniec z nudnymi plastikami!

Jak to zrobić? Ozdób swoją butelkę. Możesz okleić ją okleiną, pomalować lub zrobić na niej napis. Wypełnij butelkę płynem, następnie włóż do niej dozownik - rozmiary są bardzo uniwersalne, i możesz go kupić w wielu sklepach. Gotowe, można zmywać!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.