Kwiaty z papieru - dekoracja na co dzień i od święta

Kwiaty zawsze były i będą symbolem piękna - dlatego tak często towarzyszą nam w ważnych momentach życia. Podkreślają wyjątkowość chwili i cieszą nie tylko wyglądem, ale również zapachem. Równie chętnie wykorzystujemy motywy kwiatowe w różnego rodzaju dekoracjach - w tym w formie kwiatów z papieru. Jak wykonać taką ozdobę i jakich materiałów użyć?

Kwiaty z papieru kojarzą wam się zapewne ze szkolnymi latami i pracą domową z plastyki. I nie ma w tym nic złego - szkoda tylko, że te "parę" lat temu nie mieliśmy okazji dowiedzieć się, jakie praktyczne zastosowanie może mieć w przyszłości taka dekoracja. Na jakie okazje może się przydać? Wszelkie uroczystości rodzinne, jak: przyjecie weselne czy urodzinowe, święta, komunię, chrzciny, rocznice, ale również na Sylwestra lub imprezę karnawałową. Dekorujemy głównie stoły, ale też ściany, sufit, samochód (np. w przypadku ślubu), przypinamy kwiaty do ubrania lub wplatamy we włosy. W wersji mini kwiaty z papieru ozdobią kartki z życzeniami i zaproszenia ślubne.

Kwiaty z papieru- warto zrobić?

To nieduży wydatek, a pozwala na wykonanie ozdoby idealnie dobranej do okazji nie tylko pod względem kolorystycznym, ale również tematycznym. Ulotna trwałość kwiatów z papieru nie stanowi problemu - są tanie, więc możemy z czystym sumieniem je wyrzucić, gdy przestaną być potrzebne, zamiast przechowywać.

Kwiaty z papieru - jak zrobić?

Kwiaty można wykonać własnoręcznie przy użyciu różnych materiałów, ale największą popularnością cieszą się kwiaty z papieru. Najczęściej stosuje się metodę origami (składania papieru) lub quillingu. Ten drugi sposób pozwala na uzyskanie płaskich form, które idealnie nadają się do wykorzystania na kartkach okolicznościowych i zaproszeniach. Możemy użyć również bibuły - jej delikatna struktura już sama w sobie nawiązuje do kwiatowych płatków.

Zrób to sam: papierowe kwiaty>>

Zrób to sam: wieczny bukiet>>

Kwiaty z papieru wykonane metodą quillinguKwiaty z papieru wykonane metodą quillingu fot. DaWanda

A kiedy już wykonamy nasze kwiaty z papieru, pojawia się pytanie - jaki wazon będzie do nich pasował? Klasyczny ze szkła lub ceramiki - jak najbardziej, ale można pójść o krok dalej i wykonać go samodzielnie!

Kwiaty z papieru - jednorazowa dekoracja?

Jeśli jednak kwiaty wyjątkowo nam się udały i nie chcemy ich wyrzucać, możemy stworzyć z nich ozdoby do wnętrz - w formie girlandy na ścianie, zwisających z sufitu "pomponów" (z większej ilości papierowych kwiatów połączonych w jedną całość) lub wypełnić nimi ramę obrazu. Gdzie takie dekoracje umieścić? Przede wszystkim w pokoju dziecka, ale sprawdzą się też w salonie czy sypialni. Pamiętajmy o dopasowaniu kolorystycznym papierowych kwiatów do aranżacji wnętrza - ponieważ o ile pokoje naszych pociech zwykle są różnokolorowe, o tyle pozostałe pomieszczenia w domu urządzamy w sposób bardziej stonowany i kolorowe akcenty nie zawsze mogą z nimi współgrać. Odradzamy papierowe kwiaty alergikom - będą zbierały kurz, którego nie tak łatwo da się potem pozbyć do końca.

Jak jeszcze można wykorzystać kwiaty z papieru? Jako ozdobę prezentu świątecznego - w miejsce plastikowych samoprzylepnych gwiazdek, które często sprawiają, że podarunek wygląda gorzej zamiast lepiej.

Czy samodzielnie wykonanie kwiatów z papieru to nie strata czasu? Spójrzmy na to z innej strony - może to być świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną. Szczególnie zaangażowanie w pracę domowników nie mających zdolności manualnych może okazać się zabawne - a przy okazji będzie to rozwijające ćwiczenie dla naszych dzieci.

Kwiaty z papieru - inspiracje

Skąd czerpać inspiracje? Mnóstwo podpowiedzi znajdziecie jak zwykle w internecie, ale warto tam zajrzeć nie tylko po to, by obejrzeć zdjęcia. W sieci dostępne są szablony, które ułatwią wykonanie bardziej skomplikowanych wzorów, ale również tutoriale - czyli filmiki (lub ciąg zdjęć), które wyjaśnią krok po kroku, w jaki sposób stworzyć papierowe ozdoby - jak zrobić kwiaty z papieru origami, metodą quillingu lub z bibuły.

Papierowa róża orgiami, wzór kawasakiPapierowa róża orgiami, wzór kawasaki fot. Guillaume Riesen/SXC

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.