Drzwi przesuwne. Sposoby montażu, rodzaje i zastosowanie drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne to dla wielu zagadka. Oszczędzają miejsce czy je zajmują? Zapewniają prywatność czy wręcz przeciwnie? Spójrzcie, jakie naprawdę są drzwi przesuwne oraz gdzie i dlaczego warto je zamontować.

Gdzie zamontować drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne są wręcz stworzone do małych mieszkań, w których brakuje miejsca na tradycyjnie otwierane skrzydło. Ale ciekawie prezentują się też w dużych wnętrzach, gdzie – zwłaszcza modele dwuskrzydłowe – mogą dzielić przestrzeń na mniejsze strefy, otwierane albo zamykane zależnie od potrzeby.
Drzwi przesuwne montuje się do ściany lub sufitu (podwieszany nie wchodzi w grę, bo nie udźwignie ciężaru skrzydła). Sprawdzą się na ścianach konstrukcyjnych, a także działowych; jeśli chcemy je zainstalować na gipsowo-kartonowych, to tylko na tych odpowiednio wzmocnionych.

System drzwi przesuwnych - jak zamontować drzwi przesuwne

Drzwi mogą się przesuwać wzdłuż ściany lub się w niej chować (w tzw. kasecie). W drugiej wersji wsuwają się między dwie wzmocnione ścianki gipsowo-kartonowe. Na prowadnicach, po których porusza się skrzydło, umieszcza się maskujący karnisz.
Skrzydło drzwi przesuwanych powinno być średnio o 10 cm szersze niż planowany otwór drzwiowy.
W drzwiach dwuskrzydłowych skrzydła przesuwają się w przeciwne strony.
Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, mogą się zasuwać teleskopowo, czyli jedno będzie się chowało za drugim – wymaga to zamontowania dwutorowej szyny.

Różne rodzaje drzwi przesuwnych
Różne rodzaje drzwi przesuwnych Fot. Reno, rustykalneuchwyty.pl, Porta

Zalety drzwi przesuwnych

• Oszczędzają miejsce, nawet wtedy, gdy są dość szerokie. Skrzydło drzwi rozwieranych o szerokości 100 cm potrzebuje do otwarcia sporo miejsca. Skrzydło drzwi przesuwanych może być znacznie szersze – mieć nawet 150 cm – a po otwarciu nie utrudniać poruszania się po pomieszczeniu.
• Pełnią funkcję parawanu, ścianki działowej, paneli lub zasłon.
• Mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym, świetnie odnajdując się we wnętrzach zaaranżowanych w różnych stylach.
• Drzwi przesuwające się wzdłuż ściany można zamontować w każdej chwili, nie „rujnując” wnętrza i nie powodując bałaganu – wystarczy zamocować na ścianie prowadnicę.
• Mogą być produkowane na wymiar.

Wady drzwi przesuwnych

• Drzwi naścienne (przesuwają się wzdłuż ściany, lekko od niej odstając) nie zapewniają całkowitej izolacji akustycznej. Ciszę lepiej zapewnią drzwi chowane w kasecie – ukrytej w dwuwarstwowej ściance z płyt gipsowo-kartonowych.
• Przy ścianie, po której przesuwa się skrzydło, nie będzie można postawić szafy czy komody – weźmy to pod uwagę, decydując się ten rodzaj drzwi. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na stratę tej przestrzeni, wybierzmy drzwi chowane w kasecie.
• Postawienie podwójnej ściany gipsowo-kartonowej w już urządzonym wnętrzu jest sporym wyzwaniem logistycznym. Dlatego decyzję o drzwiach chowanych w kasecie najlepiej podjąć przed zakończeniem budowy lub przed remontem.

Różne rodzaje drzwi przesuwnych
Różne rodzaje drzwi przesuwnych Fot. Artens, Empik, Porta

Ciekawostki dotyczące drzwi przesuwnych

Drzwi jak ze starej stodoły. Taki model pasuje nie tylko do domów w stylu rustykalnym. Zamontowane na prostej szynie będą dobrze wyglądały także w loftach i we wnętrzach minimalistycznych.

Szklane drzwi przesuwne. Są dość ciężkie i trudne w transporcie. Aby je zamontować, zwykle trzeba użyć dodatkowych wsporników, dlatego zarówno samo skrzydło, jak i jego montaż są zwykle droższe.

Zabaw się w designera. Do stonowanego pokoju wybierz model zrobiony z dwóch różnych materiałów – wprowadzi nieco urozmaicenia. Jeśli pokój jest mały, zdecyduj się na skrzydło szklane lub ze szklanymi wstawkami – będzie wyglądało lżej.

Dobra alternatywa dla drzwi przesuwnych

Nieprzekonani do drzwi przesuwnych? Wybierzmy drzwi łamane – składające się na ścianę lub takie, które częściowo się składają, a częściowo chowają w kasecie.

Więcej o: