Stary wóz cyrkowy zamienili w wygodny dom. Jak mieszka się w tak nietypowych warunkach?

Pokazujemy wam często domy w dziwnych miejscach - w dawnych kościołach, starych samolotach czy autobusach. Dziś przyszedł czas na dom zaaranżowany w cyrkowym wozie. Pomysł nie jest nowy - historię o słynnym wozie Drzymały zna niemal każdy.

Opisywany wóz cyrkowy stanął w Kornwalii, w niewielkiej miejscowości Sundance położonej nad Zatoką Watergate. Zanim można było w nim zamieszkać, drewniany pojazd przeszedł gruntowny remont - ściany i podłogi wyłożono deskami, wymieniono okna i zamontowano wszystkie niezbędne instalacje. Przede wszystkim jednak dobudowano duże pomieszczenie, w którym zaaranżowano łazienkę z wanną, prysznicem, toaletą i umywalką. W dobudowanej części ulokowano również sypialnię z dużym, dwuosobowym łóżkiem. Stworzono też drewniany taras, z którego rozpościera się widok na zatokę.

Fot. uniquehomestays.com

W wozie zaaranżowano salon z kuchnią. Wnętrza to mieszanka Dzikiego Zachodu i rustykalnej stylistyki. W salonie stanęła miękka, brązowa kanapa. Warto zwrócić uwagę na "kowbojskie" elementy wiszące na ścianach - lasso, kapelusze czy szyld z napisem "Saloon". Kuchnia jest w pełni wyposażona - jest w niej nawet zmywarka! Zadbano również o niewielki kącik jadalny ze stolikiem i dwoma krzesłami. Ale, co najciekawsze, każdy może wynająć ten oryginalny wóz i spędzić w nim noc! Jak wam się podoba?

Słynny wóz Drzymały - o co właściwie chodzi?

Gdyby jednak historia Michała Drzymały nie była wszystkim znana, przypominamy - jego wóz to symbol walki z germanizacją w zaborze pruskim. Drzymała był polskim chłopem urodzonym w 1857 roku w Zdroju, w Poznańskiem. Stał się znany nie tylko w całym naszym kraju, ale również poza jego granicami na początku XX wieku z powodu sporu z władzami pruskimi, które nie chciały udzielić mu pozwolenia na budowę domu. Dom miał stanąć we wsi Podgradowice (nazwa ta obowiązywała do 1939 roku), na działce, którą Drzymała nabył od niemieckiego kupca. Władze realizowały jednak politykę germanizacji w sposób bezwzględny, co objawiało się m.in. w utrudnianiu Polakom wznoszenia budynków mieszkalnych. Drzymała toczył nierówną walkę z zaborcą o własne cztery kąty w niezwykle sprytny sposób - w odpowiedzi na brak pozwolenia na budowę zakupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Przez kilka kolejnych lat codziennie przesuwał swój dom na kółkach, aby władze nie mogły nakazać jego usunięcia - bowiem tylko nieruchomy podlegałby przepisom prawa budowlanego. W końcu został jednak zmuszony do sprzedania wozu oraz działki, ale jego historia stała się symbolem niezłomnej walki z zaborcą.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.