Wiklina papierowa to materiał, który może zapewnić nam świetną zabawę. Co więcej, wyplatanie z niej różnych przedmiotów może przerodzić się w prawdziwą pasję. Nie można też zapominać o tym, że wytwarzanie dekoracji z wikliny papierowej jest też świetnym sposobem na wykorzystanie zbędnej makulatury.
Zrobienie wikliny papierowej, która będzie bazą do wyplatania, nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności. Wymaga natomiast uwagi i ogromnej precyzji, której nabiera się wraz z doświadczeniem, toteż w razie niepowodzeń w jej wytwarzaniu nie należy się zrażać i poddawać. Wiklina papierowa powstaje z gazet, a do jej wykonania potrzebne będą patyczek do szaszłyków, nożyczki i klej do papieru. Jeśli macie wszystkie te elementy, to wystarczy już tylko pociąć gazetę na długie paski o szerokości około 5 cm. Następnie paski te należy posmarować klejem w prawym górnym rogu (jednak nie na samym rogu, aby patyczek nie przykleił się do papieru podczas skręcania na nim papierowych rurek).
Jeśli już mowa o samym skręcaniu, to jest to już ostatni etap przygotowywania wikliny z papieru. Nie jest on skomplikowany – patyczek do szaszłyków trzeba przyłożyć do papieru pod kątem, a potem powoli i bardzo ciasno zwijać na nim papierowe rurki. Gdy rurka jest gotowa skleja się jej końcówkę.
Choć wiklina papierowa jest dość czasochłonna w wykonywaniu i wymaga dokładności, to jednak warto się na to zdecydować. Sami zobaczycie jaką frajdą będzie późniejsze tworzenie z tej świetnej, papierowej bazy!
Wiklina papierowa nabiera znaczenia dopiero po wypleceniu z niej jakiegoś przedmiotu. Można wyplatać dekoracje wykorzystując różne sploty, spośród których najpopularniejszymi są splot ósemkowy, splot prosty oraz splot diamentowy.
Do wykonania splotu ósemkowego potrzeba parzystej liczby rurek, które krzyżuje się na zmianę, tworząc (jak sama nazwa wskazuje) ósemki. Splot prosty wykonuje się z nieparzystej liczby rurek, przekładanych na zmianę pod i nad rurkę osnowy. Ostatni z wymienionych, czyli splot diamentowy tworzy się na bazie splotu prostego z dwóch rurek.
Wiklina papierowa służy wyplataniu różnych przedmiotów, które mają pełnić głównie funkcję dekoracyjną. Doskonałym przykładem jej wykorzystania jest chociażby choinka z wikliny papierowej, która jest modną ozdobą w okresie bożonarodzeniowym. Jednak z wikliny papierowej stworzyć można o wiele więcej drobiazgów dekoracyjnych – ograniczeniem może być tylko koniec naszej wyobraźni.
Wiklina papierowa nadaje się do podstawek na talerze (aby je wykonać wystarczy ciasno i spiralnie zwinąć ze sobą rurki papierowe, sklejając je razem) oraz bardzo popularnych koszy. Kosz z wikliny papierowej najlepiej wykonać samodzielnie, choć coraz częściej można znaleźć oferty sprzedaży gotowych koszyków.
Inną chętnie wykonywaną dekoracją z wikliny papierowej są wianki robione na bazie długiej, papierowej tuby. Podobnie jak wspomniana wcześniej choinka, świetnie sprawdzi się w czasie Bożego Narodzenia, jednak tego typu wieńce można też tworzyć na inne okazje.
Podsumowując, wiklina papierowa to materiał idealny do tworzenia z niego mniej lub bardziej użytecznych przedmiotów. Ich wykonywanie natomiast stać może się prawdziwą pasją oraz wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.