Przyzwyczajenie dziecka do wody już we wczesnym okresie życia wydaje się mieć znacznie więcej zalet, niż wad. Przede wszystkim dobrze wpływa na jego zdrowie i rozwój, stanowi urozmaicenie i okazję do wspaniałej zabawy dla malca. Decydując się na oswajanie dziecka z działaniem wody, możemy zyskać:
Kiedy i gdzie mama powinna umożliwić dziecku pierwsze zabawy w wodzie? Najlepiej jest zaczynać dość wcześnie - nawet około 6 miesiąca życia. Woda może być dla dzieci w tym wieku bardzo naturalna, bo przecież jeszcze nie tak dawno w brzuchu nosiła je ich mama. Dziecko posiada jeszcze wtedy odruchy związane z życiem płodowym i łatwiej poradzi sobie z poruszaniem w wodzie. Dodatkowo jest to szansa na zbliżenie matki i dziecka poprzez wspólną zabawę w wodzie.
Co może przemawiać przeciwko wkładaniu niemowląt do wody dla ich zdrowia i frajdy? Przede wszystkim ważny jest ich stan zdrowia i stąd powinniśmy wcześniej zasięgnąć rady lekarza pediatry. Trzeba też uważać, żeby nie narażać dziecka na stres spowodowany przedostaniem się wody do oczu i nosa. Powinno się tak postępować, pokazując dziecku wodę, żeby nie budziła w dziecku lęku. Wiodącą rolę w tym odgrywa oczywiście mama, która powinna bacznie obserwować reakcję swojej pociechy. W przypadku niemowląt taka kąpiel nie powinna trwać długo, bo szybko się męczą.
Z wielu powodów najlepsza opcja to kąpiel w przydomowym basenie. Pozwoli to uniknąć stresu i zagrożeń, które mogą się pojawić np. w aquaparku. Często w przypadku niemowląt jest to niewielki basen dmuchany, kolorowy brodzik lub nawet przydomowy basen dla dorosłych, gdzie jednak potrzeba zachować ostrożność.
Jaką wodę zapewnić malcowi do kąpieli? Jak dbać o baseny dla dzieci? Zdaniem pediatrów najbardziej przyjazna dzieciom jest woda ozonowana. Najczęściej jednak w publicznych czy przydomowych basenach stosuje się chlor. Czy nie powinno się wpuszczać dzieci do takich wód? Bardzo ważne jest to, jak dany malec radzi sobie w kontakcie z takim czynnikiem. Czy będzie powodował wysypki na skórze i jak niemowlę reaguje, gdy do jego oczu przedostanie się lekko szczypiąca woda z dodatkiem chloru? Bardzo ważna jest w takim przypadku obserwacja prowadzona przez rodzica w myśl złotej zasady - ''nic na siłę''. Gdy nie dostrzeżemy objawów nietolerancji na chlor, spokojnie możemy kąpać się z dzieckiem w przydomowym basenie, który jest odkażany substancjami zawierającymi tę substancję.
Istnieje jednak alternatywa pozwalająca na to, żeby woda była odkażona i gotowa do kąpieli dla dziecka nawet wtedy, gdy ciężko znosi ono obecność chloru w basenie. Pomogą tabletki z aktywnym tlenem odkażające wodę. Jakie są ich podstawowe zalety? Już pierwszy kontakt z nimi pozwala zauważyć, że brakuje tutaj charakterystycznego zapachu, który towarzyszy chlorowaniu. Przy dobrej filtracji wody również tabletki z aktywnym tlenem odkażającym wodę poradzą sobie z bakteriami i drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą pojawić się w przydomowym basenie. Niestety, ale podstawową wadą takiej metody mogą być koszty: oczyszczanie dzięki takim tabletkom jest znacznie droższe od tego, które przeprowadza się przy zastosowaniu chloru. Przy niewielkich zbiornikach, jak baseny ogrodowe dla dzieci, nie powinien to być jednak wielki problem.