Jaka woda dla niemowlaka w basenie ogrodowym? Podpowiadamy

Kamil Michaluk
23.04.2021 12:00
Okazuje się, że basen jest dla małego dziecka bardzo dobrym rozwiązaniem. Jego korzystny wpływ dla zdrowia dziecka trudno przecenić - oczywiście wtedy, gdy sprzyjają temu warunki, przede wszystkim woda dobrej jakości. Jaką wodę wybrać do basenu ogrodowego dla najmłodszych dzieci? Podpowiadamy.

Basen dmuchany.Basen dmuchany. Fot. Shutterstock

Oswajanie dziecka z wodą - dlaczego to dobry pomysł?

Przyzwyczajenie dziecka do wody już we wczesnym okresie życia wydaje się mieć znacznie więcej zalet, niż wad. Przede wszystkim dobrze wpływa na jego zdrowie i rozwój, stanowi urozmaicenie i okazję do wspaniałej zabawy dla malca. Decydując się na oswajanie dziecka z działaniem wody, możemy zyskać:

  • poprawę poziomu jego odporności na infekcje i zakażenia
  • korzystny wpływ na układ oddechowy, krążenia i nerwowy
  • większe szanse na wykształcenie u dziecka poprawnej postawy i dobry rozwój szkieletu (to także zasługa wody)
  • wzmocnienie mięśni i stawów, co jest szczególnie ważne już u niemowląt i procentuje w przyszłości

Kiedy i gdzie mama powinna umożliwić dziecku pierwsze zabawy w wodzie? Najlepiej jest zaczynać dość wcześnie - nawet około 6 miesiąca życia. Woda może być dla dzieci w tym wieku bardzo naturalna, bo przecież jeszcze nie tak dawno w brzuchu nosiła je ich mama. Dziecko posiada jeszcze wtedy odruchy związane z życiem płodowym i łatwiej poradzi sobie z poruszaniem w wodzie. Dodatkowo jest to szansa na zbliżenie matki i dziecka poprzez wspólną zabawę w wodzie.

Co przemawia przeciwko kąpielom małych dzieci w basenie?

Co może przemawiać przeciwko wkładaniu niemowląt do wody dla ich zdrowia i frajdy? Przede wszystkim ważny jest ich stan zdrowia i stąd powinniśmy wcześniej zasięgnąć rady lekarza pediatry. Trzeba też uważać, żeby nie narażać dziecka na stres spowodowany przedostaniem się wody do oczu i nosa. Powinno się tak postępować, pokazując dziecku wodę, żeby nie budziła w dziecku lęku. Wiodącą rolę w tym odgrywa oczywiście mama, która powinna bacznie obserwować reakcję swojej pociechy. W przypadku niemowląt taka kąpiel nie powinna trwać długo, bo szybko się męczą.

Jaki basen dla małych dzieci? O czym jeszcze pamiętać?

Z wielu powodów najlepsza opcja to kąpiel w przydomowym basenie. Pozwoli to uniknąć stresu i zagrożeń, które mogą się pojawić np. w aquaparku. Często w przypadku niemowląt jest to niewielki basen dmuchany, kolorowy brodzik lub nawet przydomowy basen dla dorosłych, gdzie jednak potrzeba zachować ostrożność.

Jaki skład wody będzie optymalny? Jaka woda do kąpieli dla dziecka?

Basen ogrodowy. Basen ogrodowy.  Fot. Merkury Market

Jaką wodę zapewnić malcowi do kąpieli? Jak dbać o baseny dla dzieci? Zdaniem pediatrów najbardziej przyjazna dzieciom jest woda ozonowana. Najczęściej jednak w publicznych czy przydomowych basenach stosuje się chlor. Czy nie powinno się wpuszczać dzieci do takich wód? Bardzo ważne jest to, jak dany malec radzi sobie w kontakcie z takim czynnikiem. Czy będzie powodował wysypki na skórze i jak niemowlę reaguje, gdy do jego oczu przedostanie się lekko szczypiąca woda z dodatkiem chloru? Bardzo ważna jest w takim przypadku obserwacja prowadzona przez rodzica w myśl złotej zasady - ''nic na siłę''. Gdy nie dostrzeżemy objawów nietolerancji na chlor, spokojnie możemy kąpać się z dzieckiem w przydomowym basenie, który jest odkażany substancjami zawierającymi tę substancję.

Co zamiast chloru? Tabletki z aktywnym tlenem odkażające wodę

Istnieje jednak alternatywa pozwalająca na to, żeby woda była odkażona i gotowa do kąpieli dla dziecka nawet wtedy, gdy ciężko znosi ono obecność chloru w basenie. Pomogą tabletki z aktywnym tlenem odkażające wodę. Jakie są ich podstawowe zalety? Już pierwszy kontakt z nimi pozwala zauważyć, że brakuje tutaj charakterystycznego zapachu, który towarzyszy chlorowaniu. Przy dobrej filtracji wody również tabletki z aktywnym tlenem odkażającym wodę poradzą sobie z bakteriami i drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogą pojawić się w przydomowym basenie. Niestety, ale podstawową wadą takiej metody mogą być koszty: oczyszczanie dzięki takim tabletkom jest znacznie droższe od tego, które przeprowadza się przy zastosowaniu chloru. Przy niewielkich zbiornikach, jak baseny ogrodowe dla dzieci, nie powinien to być jednak wielki problem.

Więcej o: