Jak zrobić stół ogrodowy z palet?

Coraz częściej w życiu codziennym wykorzystuje się ekologiczne rozwiązania. Zarówno w domu, jak i w ogrodzie stosuje się zasadę "zero waste", czyli bardzo praktyczne, ekonomiczne i ekologiczne myślenie, które proponuje, chociażby wykorzystywanie już raz użytych rzeczy. Zgodnie z tą myślą tworzone są, chociażby, meble z palet.

Stolik z palet.Stolik z palet. Fot. Shutterstock

Meble z palet - zobacz, jakie to ciekawe!

Palety to idealny materiał na meble ogrodowe i sposób na zaskakujący ogród! Cena palet jest niewielka, wiele dużych sieci sklepów z chęcią oddaje palety za darmo. Oryginalne meble do ogrodu wykonasz zatem bardzo tanim kosztem. Palety posłużyć mogą do wykonania stolików (wykonasz także stoły ogrodowe), ław, siedzisk, a nawet narożników. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy odrobina wyobraźni lub wyszukiwarka internetowa.

Jak zrobić stół z palet?

Wykonanie stołu z palet jest proste. Zanim zaczniesz, koniecznie pomyśl, jak powinien wyglądać Twój stół z palet. Czy chcesz mieć stolik kawowy z palet? Czy może wolisz coś bardziej okazałego, stół jadalniany dla kilku osób? Zaprojektuj najpierw mebel - przyda się na pewno do tego kartka papieru oraz długopis. Warto zorientować się, jakie palety będą dla Ciebie dostępne. Wtedy najłatwiej będzie Ci nanieść ewentualne wymiary i wyobrazić sobie ukończony model.

W naszym artykule skupimy się na stworzeniu niedużego stolika z palet. Niewysoki mebel będzie służył jako ława kawowa.

Potrzebne materiały i narzędzia

Meble ogrodowe z palet.Meble ogrodowe z palet. Fot. Shutterstock

Do wykonania stolika z palet nie trzeba wiele. Zbierz koniecznie palety. Będziesz potrzebował trzech, czterech palet. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie są w dobrym stanie, nadmiernie uszkodzone palety będzie trzeba niestety usunąć z projektu i zastąpić je lepszymi sztukami.

Oprócz palet przyda się odpowiedni impregnat do drewna oraz pędzel lub wałek. Dodatkowo przygotuj papier ścierny. W naszym projekcie palety nie będą łączone ze sobą na stałe, jednak jeśli chcesz je połączyć, przygotuj także wiertarkę oraz śruby do drewna.

Instrukcja krok po kroku - wykonaj swój własny stolik z palet

Jak własnoręcznie zrobić stolik z palet krok po kroku? To bardzo proste! Sprawdź razem z nami, co należy zrobić.

Krok 1. Przygotowanie potrzebnych materiałów i narzędzi

Prace rozpoczynamy od przygotowania wszystkiego. Przejrzyj dokładnie każdą z palet. Jeśli którakolwiek jest uszkodzona, wymień ją na inną. Małe uszkodzenia i ubytki możesz zamaskować specjalną masą szpachlową, duże niestety będą nieestetycznie wyglądać i lepiej się pozbyć takiego materiału.

Krok 2. Czyszczenie

Z pomocą papieru ściernego wyczyść każdą z palet. Jak zrobić takie coś? Papier ścierny nałóż na drewniany klocek i przejedź nim po powierzchni palet. Czyść drewno do momentu, aż będzie ono pozbawione drzazg. Po przejechaniu ręką po powierzchni nie powinieneś czuć ostrych odłamków, drewno powinno być gładkie i przyjemne w dotyku.

Krok 3. Malowanie

Wyczyszczone elementy należy odpowiednio zabezpieczyć. Pomaluj powierzchnię drewna bezbarwnym impregnatem. Jeśli chcesz nadać jakiś kolor dla swoich mebli z palet, zastosuj najpierw bejcę lub od razu lakierobejcę. Możesz też pomalować stoliki na dowolny kolor. Wykończenie stolika do ogrodu zależy tylko od Ciebie, paleta barw jest naprawdę ogromna! Atrakcyjnie wyglądają sprzęty pomalowane w dwóch kolorach. Takie eklektyczne połączenia na pewno będą wyjątkowe.

Odpowiednie zabezpieczenie mebla sprawi, że stolik ogrodowy będzie zawsze wyglądał świetnie i jego konstrukcja będzie stabilna. Stolik z palet i inne przykłady mebli ogrodowych z palet na taras, balkon lub do ogrodu zabezpieczaj regularnie impregnatem.

Krok 4. Ewentualne łączenie elementów

Jeśli zdecydowałeś się połączyć elementy, skręć je teraz ze sobą w całość za pomocą wiertarki i śrub. przymocuj elementy do siebie w kilku miejscach, głównie w rogach.

Kilka pomysłów i rad

Twój stolik z palet jest gotowy! Jeśli chcesz, do stolika możesz przymocować też kółka. Dzięki temu dosuniesz szybciej stolik do kanapy lub innego siedziska. Taki stolik na kółkach będzie prawdziwym hitem wśród pozostałych mebli ogrodowych! odpowiednio wykonany stolik sprawdzi się nie tylko jako element z kategorii meble ogrodowe. Ten tani, ale efektywny stół DIY możesz ustawić też do salonu lub pokoju. Blat możesz przykryć obrusem, dzięki temu powierzchnia deski nie będzie narażona na duże uszkodzenia. O aranżacje mebli z palet nie musisz się martwić - stoły są bardzo uniwersalne i sprawdzą się niemal w każdej przestrzeni. ustawienie mebla nie sprawi Ci zatem żadnych problemów, możesz zagospodarować przestrzeń z nami na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

Więcej o: