Wrzosy na balkonie - pielęgnacja, zimowanie, z czym łączyć. Te kwiaty to piękna ozdoba na jesień!

Wrzosy na balkonie to piękna ozdoba na jesień. Ich kolory zachwycają i kojarzą się bardzo pozytywnie. Jak pięlęgnować wrzosy? Poznaj najważniejsze zasady!

Wrzosy - piękna ozdoba balkonów i tarasów

Wrzosy należą do roślin krzewinkowych. Kojarzą się z początkiem jesieni. Rozkwitają w sierpniu, a niekiedy we wrześniu i zachowują piękne kwiaty do października. To właśnie wtedy chętnie ozdabiamy nimi swoje balkony i tarasy. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, raczej nie nadają się do uprawy w domu. Wrzosy na balkonie często sadzi się w drewnianych skrzyniach lub rustykalnych donicach, co nadaje niezwykłego klimatu. Ich kwiaty mogą mieć bardzo różne barwy - najczęściej kojarzą nam się z fioletem lub różem, ale mogą być też czerwone, białe albo limonkowe. Liście również mają różnorodne kolory, nie tylko zielone, ale także żółte, pomarańczowe oraz srebrne. Można z nimi stworzyć ciekawe roślinne kompozycje. 

wrzosy na balkoniewrzosy na balkonie fot. shutterstock

Wrzosy na balkonie: sadzenie

Wrzosy w doniczkach kupisz w centrach ogrodniczych. Zazwyczaj są dostępne od września, ale czasem można je znaleźć już w sierpniu. Od razu po kupieniu najlepiej przesadzić je do większej doniczki, o szerokiej średnicy (minimum 15 cm). Musi mieć otwory na dole, aby odpływał z niej nadmiar wody. Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Wrzosy to rośliny kwaśnolubne, a więc ziemia, w której rosną musi być kwaśna, o pH 3,5 - 4,5. Ponadto powinna być przepuszczalna i sucha. W sklepie najlepiej poszukać podłoża do rododendronów, które należą do roślin wrzosowatych. Wrzos bardzo źle reaguje na wilgotną i ciężką glebę, w takim podłożu szybko może zmarnieć i uschnąć.  Na dnie doniczki trzeba również zastosować drenaż, np. w postaci keramzytu, który wchłania wodę. Wrzosy na balkonie nie muszą być sadzone w głębokich doniczkach, bo ich korzenie nie są zbyt duże. Najlepiej wzorować się na tym na jakiej głębokości były posadzone w momencie kupienia.

Zobacz też: Doniczki na balkon - idealne na kwiaty, zioła i drzewka - wybraliśmy najciekawsze modele

Podlewanie wrzosu

W pielęgnacji wrzosów jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście podlewanie. Tak jak w przypadku wielu kwiatów, najlepszy jest umiar oraz utrzymanie ziemi stale lekko wilgotnej, ale nie mokrej. Wrzosy są wrażliwe na nadmiar wody, dlatego nie można ich przelać. Najlepszy jest złoty środek - przeschnięcie ziemi również będzie szkodliwe. Do podlewania wrzosów na balkonie zaleca się używać odstaną wodę albo deszczówkę. Im mniejsza doniczka, tym częściej trzeba tym kwiatom dostarczać wodę. 

wrzosy na balkoniewrzosy na balkonie fot. shutterstock

Wrzosy na balkonie: nawożenie

Wrzosy w doniczce nie wymagają częstego nawożenia, bo może im to zaszkodzić. Zaleca się stosować nawóz tylko raz w roku - wiosną. W sklepach należy poszukać nawozu o spowolnionym działaniu oraz przeznaczonego dla roślin kwaśnolubnych. 

Wrzosy na balkonie - przycinanie

Tak jak wiele innych roślin, wrzosy wymagają przycinania, aby gęsto zakwitły jesienią. Na zimę warto zostawić długie pędy, bo dzięki temu roślina łatwiej przetrwa mroźne temperatury. Z tego powodu wrzosy należy przycinać dopiero wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Usuwamy kwiaty oraz pęd - tniemy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. 

Zobacz też: Lawenda w doniczce - pielęgnacja, wymagania, zastosowania

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Wrzosy same w sobie są bardzo ozdobne, ale można poeksperymentować i pokusić się o stworzenie różnych, wielobarwnych kompozycji. W jednej skrzynce można posadzić obok siebie wrzosy o różnych barwach. Połączenie np. wrzosów fioletowych, różowych i czerwonych może stworzyć bajeczny widok, który będzie cieszył twoje oczy za każdym razem gdy wyjdziesz na balkon. Wrzosy w doniczce na balkonie dobrze czują się również niektórymi innymi kwiatami, które mają podobne wymagania glebowe i dotyczące stanowiska. Wrzos często łączy się z małymi iglakami (karłowymi), które również są kwaśnolubne. Dobrymi i pięknymi sąsiadami będą również inne rośliny z rodziny wrzosowatych: rododendrony i azalie.

Wrzosy zimowanie

Niestety, zimowanie wrzosów w doniczce nie jest łatwe. Są to rośliny niezbyt wrażliwe na mróz, ale w doniczkach ich ziemia szybko może stać się sucha co sprawi, że krzewinka nie przetrwa. Łatwiej je przezimować w ogrodzie, a właściciele wrzosów na balkonie mają cięższe zadanie. Jeśli dysponujesz ogrodem lub działką to przesadź wrzosy do gruntu (pamiętając o wymaganiach glebowych) i przykryj je np. gałązkami drzew iglastych. Z kolei jeśli nie masz własnej ziemi do której mógłby je przesadzić to dobrym rozwiązaniem jest włożenie doniczek z wrzosami np. do tekturowego pudełka i okrycie go dodatkowo styropianem (nie można jednak całkowicie go zamknąć, musi być przepływ powietrza).

Więcej o: