Co zamiast drzwi przesuwnych w szafie?

Zalety szafy przesuwnej wielokrotnie były już podkreślane. Nie każdemu takie rozwiązanie musi się jednak podobać. W jaki sposób inaczej rozwiązać problem dostępu do szafy przy niewielkiej przestrzeni? Pomysłów jest przynajmniej kilka. Jednym z najprostszych i najciekawszych są zasłony.

Szafa na poddaszu.Szafa na poddaszu. Fot. Shutterstock

Dlaczego drzwi przesuwne nie tak łatwo zastąpić?

Zanim zastanowimy się nad zamiennikami dla drzwi przesuwnych, powinniśmy pokrótce przedstawić zalety takiego rozwiązania. Dlaczego tak trudno z niego zrezygnować? Przede wszystkim niezwykle istotne jest samo otwieranie drzwi, dzięki któremu możemy oszczędzić dużo miejsca. Właśnie to sprawiło, że takie rozwiązania zaczęły być popularne w sypialni, przedpokoju i wąskich korytarzach. Nieco rzadziej wykorzystuje się je wtedy, gdy chodzi o salon. Do wykonania takiego skrzydła można użyć różnych materiałów - od starych desek, przez taflę szkła, aż po najbardziej popularne produkty z płyty MDF. Oczywiście zaletą garderoby o drzwiach przesuwnych jest też możliwość ciekawego włączenia ich sposobu aranżacji w wygląd pokoju.

Co zamiast drzwi do szafy?

Szafa z drzwiami przesuwnymiSzafa z drzwiami przesuwnymi Fot. shutterstock

Jakie są alternatywy dla szafy z drzwiami przesuwnymi? Co zrobić, by mebel w sypialni lub przedpokoju pozostał interesujący wizualnie i funkcjonalny? Nasz dom lub mieszkanie muszą być przecież urządzone w przemyślany sposób. Szafa na ubrania odgrywa tu znaczącą rolę. W jej przypadku ciekawym pomysłem mogą być:

Zasłona

Jeden z najprostszych i dość tanich sposobów rozgraniczenia wnętrza mebli od sfery zewnętrznej. Jednocześnie pozwala ciekawie ozdobić przestrzeń sypialni, pokój, korytarz lub to miejsce w naszym domu, gdzie stoją meble z materiałową kotarą.

Przesłona z koralików

W naszej szafie możemy skorzystać też z koralików. Dawniej takie rozwiązanie bywało stosowane jako rozgraniczenie dwóch pomieszczeń. Również współcześnie można dzięki niemu wprowadzić nietypowy design do naszych wnętrz. Do dyspozycji mamy niezwykle bogatą paletę barwną koralików. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie będą one chroniły ubrań przed kurzem. Nie sprawdzą się także wówczas, gdy pomieszczenie odwiedzają nasi pupile - zwłaszcza koty.

Drzwi harmonijkowe

W jaki jeszcze sposób może być zamykana szafa w naszej sypialni? Zamiast przesuwnych, można posłużyć się drzwiami harmonijkowymi. Jest to kolejne rozwiązanie, które wykorzystamy w domu, w którym sypialnia jest niewielka. Taką szafą możesz wręcz posłużyć się tam, gdzie przestrzeni jest najmniej - nie występuje tutaj sytuacja, gdzie skrzydło zachodzi na ścianę po rozsunięciu. Pamiętajmy jednak, że funkcjonalna garderoba zamykana w taki sposób powinna być bezawaryjna - stąd lepiej stawiać na materiały dobrej jakości.

Drzwi z lustra

Szafę, zwłaszcza przeznaczoną do wnętrza naszej sypialni lub znajdującą się w salonie, można też zamykać dzięki drzwiom z lustrzaną taflą. Prawda, że pod względem mocowania jest to właściwie skrzydło przesuwne, ale może prezentować się w bardzo nietypowy sposób. Duże, odbijające światło przestrzenie, będą optycznie powiększać pomieszczenie. Jest to bardzo istotne w przypadku niewielkich pokoi lub tam, gdzie okna nie dają dość dużo światła dziennego. Wówczas z powodzeniem posłużymy się we wnętrzu lustrem.

Zasłona zamiast drzwi - czy to się sprawdzi?

Jednym z ciekawszych sposobów zastąpienia drzwi do garderoby jest wykorzystanie zasłon. Można je stosować w różnych rodzajach szaf, zdobiąc przy tym w oryginalny sposób pomieszczenia. Dobrze przemyślane wnętrze może łączyć np. szafę do przechowywania ubrań i łóżko, gdzie oba meble zostaną wykończone zasłoną i narzutą z tkaniny o tym samym kolorze i fakturze. Dlaczego czasem warto je stosować zamiast zwykłych drzwi jeśli chodzi o szafy do sypialni, a nawet regały do salonu?

Zalety zasłon, którymi zastąpimy drzwi

Szafa przesłoniona ozdobnym kawałkiem materiału ma wiele zalet. Poza wymienionymi mocnymi stronami takiego rozwiązania warto wspomnieć stosunkowo łatwy dostęp, niskie koszty i to, że z łatwością możemy dokonać zmiany stylu lub wymienić zasłony na nowe tak, by sypialnia lub przedpokój były urządzone według naszych upodobań. Dostępne są niezliczone wzory i kolory - białe możemy wymienić na czerwone, modne szare lub w barwie butelkowej zieleni. Wystarczy odwiedzić sklep z takimi produktami lub krawcową. Zaletą jest też to, że dysponujemy miejscem do przechowywania w większej mierze osłoniętym np. od kurzu. Oczywiście nie jest to jednak rozwiązanie tak szczelne, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych drzwi.

Więcej o: