Celozja to tropikalna roślina, której pierwotny obszar występowania to Azja. Co ciekawe, w swoim środowisku naturalnym traktowana jest jako chwast, ale także jako roślina lecznicza. W Polsce jest cenioną i bardzo lubianą rośliną ozdobną.
Wytwarza efektowne kwiatostany w intensywnych kolorach. Często uprawia się ją w ogrodach, ale celozja sprawdzi się również jako kwiat doniczkowy, zarówno na balkonie w okresie letnim, jak i w domu. Wyróżnia się trzy grupy celozji, które mają różne kształty kwiatostanów:
Czytaj też: Jak uratować monsterę? Żółte liście i brązowe plamy nie wróżą nic dobrego
Celozja najbardziej lubi słoneczne stanowiska. W domu można ją postawić na parapecie południowym lub zachodnim. Może przyjąć się także po stronie wschodniej. To samo dotyczy balkonu i tarasu, celozja będzie dobrze czuła się w słońcu, ale także w lekkim półcieniu. Miejsce, w którym stoi powinno być osłonięte od wiatru, celozja nie lubi przeciągów.
Celozja w doniczce najlepiej rośnie w lekkiej i przepuszczalnej glebie. Ważne jest regularne podlewanie, ale umiarkowane. Możemy dać glebie trochę przeschnąć i wtedy dopiero podlać kolejny raz. Bardzo istotne jest, aby woda nie zalegała na dnie doniczki, dlatego powinno się stosować drenaż. Nie trzeba jej często nawozić, wystarczy raz na kilka tygodni. Dobrze sprawdzi się do tego nawóz do roślin kwitnących lub biohumus.
Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zakop pod krzakiem. Róże obsypią się kwiatami i będą odporne na szkodniki
Kwiaty celozji często wykorzystuje się do bukietów, jednakowo suchych kompozycji, jak i z żywych. Szczególnie nadaje się do tego odmiana pierzasta oraz kłosowa.
Nawet po przesuszeniu mogą one zachować swój kolor, dzięki czemu nie tracą swojego uroku. Z tego powodu na pewno warto mieć nawet większą ilość kwiatów celozji w swoim domu lub ogrodzie.
Sprawdź też: Zwiewne spódnice na lato podbijają trendy. Najmodniejsze propozycje z Mohito, Lidla i Zary