Rośliny w domu to piękna sprawa. Szczególnie jeśli nie mamy ogrodu z kawałkiem zieleni, posiadanie kącika wypełnionego roślinami doniczkowymi jest bardzo w cenie. Stanowi on bowiem substytut ogrodu w naszym mieszkaniu. Miłośnicy roślin wiedzą jednak, że utrzymanie domowego „ogrodu botanicznego" to nie taka prosta sprawa. Rośliny podobnie jak ludzie, mają swoje choroby i przypadłości.
Aby móc zaradzić coś na problem żółknących liści, należy na początku zdiagnozować jego przyczynę. Pierwszą czynnością, jaką należy więc wykonać, gdy liście monstery zaczną żółknąć, jest dokładne oglądnięcie rośliny. Warto m.in. zajrzeć pod jej liście, aby przekonać się, czy na roślinie nie ma żadnych przędziorków ani tarczników. Najczęściej jednak żółte liście mają swoją przyczynę w podłożu. Kolejnym krokiem jest zajrzenie do podłoża rośliny.
Przyczyn żółknięcia liści, najczęściej należy szukać w jej podłożu. Może okazać się, że roślina była zbyt mało podlewana i jest przesuszona lub w drugą stronę, została zbyt obficie podlana i bryła korzeniowa zaczęła powoli gnić. Inną przyczyną może być nieodpowiednie podłoże lub brak wystarczającej ilości światła. Warto także pamiętać, że jeden żółty liść pojawiający się raz na kilka miesięcy nie musi oznaczać nic groźnego i jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jak rozpoznać, z którym problemem mamy do czynienia?
Kiedy już znamy mniej więcej przyczynę problemu, należy zastosować odpowiednie kroki, aby zapobiec dalszemu żółknięciu i brązowieniu liści monstery. W przypadku przesuszenia liści należy po prostu podlać roślinę przefiltrowaną lub przegotowaną wodą. Należy to jednak robić stopniowo. Kiedy przyczyną żółknięcia jest brak słońca, należy przestawić ją w mocniej nasłonecznione miejsce, ale nie na bezpośrednie słońce. Niekiedy przyczyną problemu może być także zbyt mała lub zbyt duża ilość składników mineralnych. Wówczas należy zweryfikować zalecenia nawożenia. Co w pozostałych przypadkach? Ratunkiem dla monstery, która została przelana, ma nieodpowiednie podłoże lub za małą doniczkę, jest jej przesadzenie.
Sprawdź także: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podzieliło warszawiaków. Prosta bryła lepsza niż klasyczny pałac?
Aby poprawnie przesadzić monsterę, należy w pierwszym kroku wyjąć ją z doniczki i oczyścić bryłę korzeniową, by móc ją rozplątać. Można ułatwić sobie to zadanie, poprzez umieszczenie korzeni w misce z wodą. Dzięki temu dużo łatwiej będzie wydobyć zbitą ziemię spomiędzy korzeni. Oczyszczoną roślinę należy pozostawić do przeschnięcia. Kolejnym krokiem podczas przesadzania monstery, jest przygotowanie doniczki oraz podłoża. Jeśli stwierdzicie, że poprzednia doniczka jest już zbyt mała, warto przesadzić roślinę do takiej, która będzie większa o minimum centymetr. Na spodzie doniczki, umieszczamy keramzyt, który będzie stanowił drenaż. Następnie wsypujemy odrobinę ziemi dla monster (można użyć gotowych mieszanek lub skomponować ją samodzielnie) i wkładamy roślinę do doniczki. Na koniec wystarczy dosypać resztę ziemi tak, aby dokładnie przykryć korzenie. Jeśli mamy do czynienia z dużą i niestabilną monsterą, warto na tym etapie dołożyć podpórkę, palik kokosowy lub np. kijek bambusowy. Po przesadzeniu roślinę należy podlać, najlepiej przefiltrowaną lub przegotowaną miękką wodą.
Sprawdź również: Proste, a bardzo efektowne. Paznokcie idealne na wiosnę i lato. Zrobisz je w domu