Twoja piwonia nie kwitnie? Oto niezawodny sposób na ten problem. Wystarczy kilka kropel

Nastał ten wyjątkowy moment w roku, kiedy to możemy cieszyć się piwoniami. Te niezwykle piękne kwiaty kwitną dosyć krótko, dlatego szczęśliwy posiadacze sadzonek czekają na nie z utęsknieniem. Czasami jednak piwonia nie zakwita. Co wtedy zrobić?

To prawdziwa królowa wśród kwiatów ogrodowych. Piękne kwiaty nie tylko cieszą oko, ale również zachwycają zapachem, dlatego tak chętnie wykorzystuje się je w perfumiarstwie i kosmetyce. Piwonia, nazywana też peonią, niestety kwitnie dosyć krótko, zwykle na przełomie maja i czerwca. Czasami jednak do tego nie dochodzi. Wtedy warto zastosować domowe sposoby.

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Przyczyn może być kilka

Piwonia to jeden z największych kwiatów ogrodowych, jej kwiatostany osiągają nawet 20 centymetrów! Wygląda wspaniale na krzaczku, ale chętnie robimy z niej bukiety, wówczas wypełnia zapachem cały pokój. Czasami piwonie niestety nie zakwita, wówczas warto przeanalizować, jakie warunki jej zapewniliśmy. Piwonia nie zakwita w cieniu, dlatego sadzenie jej wśród drzew nie jest najlepszym pomysłem. Należy skrupulatnie podchodzić do kwestii podlewania, ponieważ przesuszona piwonia zupełnie nie zawiązuje pąków. 

Inną przyczyną może też być zbyt płytkie lub zbyt głębokie posadzenie krzaczków. Piwonia potrzebuje również odpowiedniego nawożenia, od kwietnia do czerwca rośliny zasilamy 2-3 krotnie nawozem wieloskładnikowym, do roślin kwitnących, ale bez azotu, ponieważ ten powoduje wzrost liści, a nie kwiatów. Doskonały do nawożenia będzie też obornik lub kompost, którym zasilany roślinę na wiosnę i jesień.

Naturalne metody zasilania Piwonii. Kawa i cytryna w ruch

Doskonałym pomysłem będzie użycie domowych nawozów, które lekko zakwaszą ziemię. Pierwszy z nich można wykonać z fusów po kawie. Wystarczy zalać je litrem wody, odstawić na parę godzin, a później odlać piwonie. Drugi natomiast przygotujemy z soku z cytryny. Dzięki niemu  piwonia efektywniej przyswaja składniki odżywcze z gleby. Nawóz taki przygotujemy, wlewając kilka kropel soku z cytryny do litra wody. 

Zobacz też: Manicure rodem z poprzedniej dekady znów rządzi! Te paznokcie są w czołówce trendów na lato

Więcej o: