Styl lat 80. powraca do wnętrz w nowej odsłonie. Kiedyś uwielbiał go David Bowie, a teraz kochają go milenialsi

Szaleństwo wzorów i kolorów słynące w latach 80. jako bunt wobec minimalizmu powraca pełną parą. Modny wtedy styl Memphis to doskonałe połączenie eklektyzmu, wolności i odrobiny kiczu z zachowaniem odpowiedniego balansu.

Styl Memphis – awangardowy styl lat 80. w nowej odsłonie

Lata 80. kojarzą nam się z wnętrzami pełnymi kontrastujących kolorów i geometrycznych kształtów. To właśnie styl Memphis, który przełamuje wszechobecny wtedy i teraz minimalizm, wprowadzając do wnętrz więcej energii i radości. Jest to eklektyczna mieszanka kiczu lat 50., geometrii art deco i kolorystyki pop art'u. Stworzony został przez grupę artystów tamtejszego okresu jako bunt przeciwko minimalistycznym, nudnym wnętrzom.

Czytaj też: Balkon francuski: urok, elegancja i nuta romantyzu. Pomysły na letnią aranżację 2023

Geometryczne wzory i żywa kolorystyka

Obok wnętrza urządzonego w stylu Memphis nie da się przejść obojętnie. Jego cechy charakterystyczne od razu rzucają się w oczy. Zdecydowanie królują tutaj geometryczne wzory. Wnętrza wypełnione są elektryzującymi walcami, trapezami, trójkątami czy nawet stożkami. Wyróżnikiem stylu Memphis jest bujna, żywa kolorystyka. Jest to prawdziwe szaleństwo barw, które nie ogranicza się tylko do ścian i dodatków, ale również meble mają niecodzienną kolorystykę. Mocne kolory przełamywane są lżejszymi pastelowymi odcieniami. Zdecydowanie rządzi tu żółć, czerwień, róż oraz niebieski. Materiałem, który króluje w tym stylu, jest plastik. Wykonane są z niego nawet meble. Zauważalne są również abstrakcyjne wzory na dekoracjach, obrazach czy dywanach.

Jak urządzić mieszkanie w stylu Memphis?

Wbrew pozorom urządzenie mieszkania w stylu Memphis nie jest wcale takie proste. Jeden mały błąd może sprawić, że wnętrze nabierze zbyt kiczowatego charakteru. Aby tego uniknąć, warto wybrać około trzy kolory przewodnie, które będą żywe i radosne w odbiorze. Dobór elementów wystroju musi być bardzo przemyślany. Odpowiedni koncept pozwoli nam stworzyć wnętrze, w którym krzykliwy dywan będzie współgrał z pastelową kanapą i pozostałymi meblami. Całość warto udekorować neonowymi i plastikowymi dodatkami.

Czytaj też: Barbara Palvin i Dylan Sprouse wzięli ślub. "Od burgerów, do ołtarza". Zachwycająca suknia zrobiła furorę

Więcej o: