To drewno do kominka spala się wolno i daje dużą ilość ciepła. Najlepszy wybór na zimę

Jakie drewno do kominka sprawdzi się najlepiej? Te gatunki będą strzałem w dziesiątkę. Spalają się równomiernie i nie wytwarzają przy tym nadmiaru dymu.

Nadszedł czas, kiedy kominki w domach odżywają po wiosenno-letnim sezonie, podczas którego stanowiły tylko zwykłą ozdobę salonu. Iskrzące się płomienie i dźwięk palonego drewienka to kwintesencja jesienno-zimowych wieczorów. Jakie drewno do kominka sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy.

Jakie drewno do kominka wybrać? Liściaste gatunki są najlepsze

Jeśli zastanawiasz się, jakie drewno do kominka wybrać, to koniecznie postaw na gatunki liściaste. Takie drewno spala się równomiernie i nie wytwarza przy tym nadmiaru dymu. W związku z tym nie brudzi aż tak szyby kominka i przewodu kominowego. Jednak gatunek gatunkowi nie równy i nie każde drewno liściaste będzie doskonałym wyborem.

Wybierając drewno liściaste do kominka, należy wziąć pod uwagę jego gęstość, łupliwość, twardość, zawartość kory i stopień wysuszenia. Parametry te mają znaczny wpływ na ilość uzyskanego ciepła, wielkość płomienia, a także ilość dymu powstającego podczas spalania. Ważna jest również wielkość drewienek. Najlepiej, aby mieściły się one w przedziale 20-30 cm.

Zatem, jakie drewno do kominka wybrać? Najlepiej sprawdzi się grab, który spala się bardzo wolno, ale daje przy tym dużą ilość ciepła i wytwarza niewielki płomień. Oprócz tego świetnym wyborem będzie także jesion, buk i dąb.

Dlaczego drewno iglaste nie sprawdza się do palenia w kominku?

Drewno z drzew iglastych zawiera sporo żywicy, która podczas palenia paruje i osadza się zarówno na szybie, jak i wewnątrz komina. Na powierzchni tworzą się wówczas tłuste warstwy, które są bardzo trudne do usunięcia.

Jakie drewno do kominka?
Jakie drewno do kominka? fot. New Africa, shutterstock.com

Oprócz tego, podczas spalania drewna iglastego wytwarza się duża ilość dymu i sadzy, która gromadzi się w przewodzie kominowym, zanieczyszczając go i zmniejszając jego drożność.

Czytaj też: Jak wyczyścić odpływ wody w lodówce? To bardzo proste. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami

Więcej o: