19 sposobów na wykorzystanie cytryny

Dodajesz ją do herbaty, ewentualnie plasterkiem ozdabiasz półmiski i na tym koniec. Nawet nie spodziewasz się, do czego jeszcze można jej użyć. Oto 19 sprawdzonych sposobów na wykorzystanie cytryny.

W gospodarstwie domowym możesz wykorzystać praktycznie cały owoc, nawet wyciśnięty z soku. Aby jednak był dobry, nie kupuj cytryny z grubą skórką, bo na pewno będzie mało soczysta. Najpierw powąchaj owoc, jeśli ma intensywny zapach, sok będzie bardziej kwaśny, a o to przecież chodzi. Wybieraj cytryny z Europy, a nie np. z Afryki, bo aby przetrwały długi transport, często zerwano je niedojrzałe – będą miały mało soku.

Cytryna dla zdrowia

1. Aby zacząć nowy dzień z energią, na czczo wypij świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny z połową szklanki letniej, przegotowanej wody. Efekty, czyli przypływ sił, powinny być zauważalne już po dwóch tygodniach.

2. Pobudzisz pracę wątroby, jeśli wieczorem zalejesz wrzątkiem 3 rozkrojone cytryny, odstawisz pod przykryciem i wypijesz następnego dnia rano na czczo.

3. Boli Cię brzuch? Wypij kilka łyżek soku z cytryny.

4. Szybciej pozbędziesz się zapalenia jamy ustnej, a także aft, gdy będziesz płukać usta sokiem sok z cytryny zmieszanym z miodem i wodą.

5. Kompresy z soku cytryny lub przykładanie plasterków cytryny na skronie wielu osobom pomaga na migrenę.

JAK ZROBIĆ DOMOWY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA?>>

Domowe porządki z cytryną w roli głównej

6. Wacik nasączony sokiem z cytryny i pozostawiony w lodówce na kilka godzin, usunie z niej nieprzyjemne zapachy.

7. Kroiłaś cebulę lub czosnek na drewnianej desce? Przetrzyj ją teraz grubym plastrem cytryny. Nie tylko pozbędziesz się zapachu, ale też zdezynfekujesz deskę.

8. Aby bawełniane koszuli i bielizna odzyskały biel, wlej szklankę soku z cytryny do pralki przed praniem. Cytryna usunie rdzę i przebarwienia. Ubrania będą czyste i pachnące cytrusami.

9. Jeśli połówkę wyciśniętej cytryny włożysz do zmywarki razem z brudnymi naczyniami, będą one lśniły jak nigdy.

10. Masz mrówki w domu? Spryskaj sokiem z cytryny progi w drzwiach i parapety. Wkrop sok z cytryny do wszystkich otworów lub pęknięć w podłodze, w których mrówki przebywają. Szybko się wyprowadzą.

11. Jeśli w zimie palisz w kominku, wrzuć do ognia kilka skórek z cytryny. W pomieszczeniu pojawi się cytrynowy zapach. 

12. Aby usunąć osad na kranie, przetrzyj go najpierw plasterkiem cytryny, a potem suchą ściereczką.

13. Znakomicie wyczyścisz mikrofale i pozbędziesz się z niej zapachów, jeśli wstawisz do niej miseczkę z wodą z plasterkami cytryny i będziesz gotować 5 minut. Ostrożnie wyjmij naczynie i przetrzyj mikrofalówkę wilgotną szmatką.

14. Cytryna szybko rozprawi się ze śladami po kawie i herbacie na kubkach i szklakach. Wystarczy zabrudzenia przetrzeć plasterkiem owocu lub wycisnąć sok na ściereczkę i wytrzeć zabrudzania.

15. Jeśli masz meble na wysoki połysk, do szklanki soku z cytryny, dodaj 4 łyżki oliwy z oliwek. Przelej do butelki ze spryskiwaczem, rozpyl na drewnianych meblach i przecieraj miękką szmatką. Odzyskają połysk.

JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO?>>

Cytryna dla urody

16. Cytryna świetnie sprawdza się w roli naturalnego kosmetyku. Znakomicie rozjaśnia cerę i usuwa przebarwienia. Codziennie w plamy wcieraj sok, a po chwili spłucz letnią wodą. Uwaga, może lekko szczypać!

17. Jeśli wymoczysz paznokcie w szklance wody z sokiem z 1/2 cytryny, odzyskają one biel. 

18. Tarłaś buraczki albo zbierałeś jagody i masz teraz plamy na dłoniach? Umyj je w wodzie z cytryną. Nie spłukuj, poczekaj kilka minut i umyj ciepłą wodą z mydłem. Powtarzaj, aż plamy znikną. 

19. Dbasz o zęby, a mimo to masz czasami nieświeży oddech? Płucz usta sokiem z cytryny. Kwas cytrynowy zmienia poziom pH w ustach i zabija bakterie. Po kilku minutach wypłucz usta wodą, aby nie zaszkodzić szkliwu zębów.

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.