Naturalne środki odstraszające komary

W Polsce żyje około 50 gatunków komarów. Na szczęście nie przenoszą one chorób, ale mogą skutecznie utrudnić życie. Nie musisz przy tym kupować drogich preparatów chemicznych, do przepędzenia bzyczących intruzów znakomite są środki ekologiczne.

Do walki z komarami wykorzystaj rośliny. Jeśli mieszkasz w wilgotnej okolicy, postaw na parapecie doniczkę z pelargonią, kocimiętką lub komarzycą. Komary nie znoszą ich zapachu i będą z daleka omijać te miejsca. Skuteczne są również listki pomidorów, pokrojona cebula na parapecie otwartego okna lub gąbka nasączona octem. W ogrodzie przy tarasie i pod oknami posadź nielubiane przez komary goździki, miętę lub czeremchę.

Olejki zapachowe kontra komary

Jeśli nie hodujesz roślin, sięgnij po olejki zapachowe. Komary nie znoszą aromatu goździków, kamfory, eukaliptusa i anyżu, mięty, cytryny i lawendy. Olejek rozpyl na firanki, a nie tylko stworzysz naturalną zaporę przed komarami, ale też napełnisz zapachem cały dom. Przed wyjściem na spacer wetrzyj w skórę odrobinę waniliowego aromatu do ciasta – ich drażniący zapach sprawi, że komary będą omijać Cię z daleka. Lubisz wieczory spędzane na balkonie? Zapal świece zapachowe, których aromat odstraszy komary.

JAK TANIO URZĄDZIĆ OGRÓD? 21 SPOSOBÓW NA TANI OGRÓD>

Jak zrobić preparat odstraszający komary?

Jeśli lubisz się psikać „odstraszaczem”, sama przygotuj ekologiczny preparat. Do pojemnika z atomizerem wlej wodę i dodaj olejek zapachowy. Na około 100 ml wody wkrop 30 kropli olejku. Wymieszaj i nanoś na ciało. Preparat będzie silniejszy, jeśli zamiast wody użyjesz olejów roślinnych, np. słonecznikowego, sojowego, z pestek winogron, jojoba lub ze słodkich migdałów. Ten środek przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

Nie lubisz tłustych preparatów? Wymieszaj 3-4 krople z kremem nawilżającym i nanieś na skórę. Nie tylko odstraszysz komary, ale uczysz ciało gładszym. Skuteczny jest też preparat przygotowany z 200 ml octu (np. jabłkowego) i 2 liści orzecha włoskiego. Liście dokładnie umyj, osusz i drobno posiekaj. Zalej octem i gotuj przez około 10 minut. Przecedź i wystudź. Smaruj odkryte części ciała.

JAK ZROBIĆ EKOLOGICZNY NAWÓZ DO ROŚLIN>>

Babciny sposób na komary

Nasze babcie komary po prostu wabiły i topiły. Wymieszaj 10 łyżeczek wody z odrobiną formaliny i wlej na talerzyk, na którym ustawisz palącą się świecę. Zwabione do światła owady natychmiast się utopią. Straszne? Nie mniej od swędzących bąbli!

Urlopowe podlewanie

Więcej o:
Copyright © Agora SA