Płyta OSB w aranżacji wnętrz. Pomysły na wykorzystanie płyty OSB w domu

Płyta OSB, do tej pory stosowana głównie w budownictwie, coraz częściej jest wykorzystywana w aranżacji wnętrz. Chętnie stosujemy ją jako materiał wykończeniowy i robimy z niej meble - nie tylko dlatego, że jest tania. Zobaczcie, jak można wykorzystać płytę OSB.
Płyta OSB w sypialni Płyta OSB w sypialni Fot. cotemaison.fr

Płyta OSB w sypialni

W sypialniach płyta OSB świetnie sprawdzi się jako oryginalny zagłówek łóżka. Z daleka wygląda jak zrobiony z drewna, więc ociepla aranżację. Taki zagłówek będzie idealny do sypialni w stylu industrialnym i skandynawskim. Możemy umieścić na nim dekoracyjny łańcuch z lampkami cotton balls lub zamocować z obu stron po jednym kinkiecie na ruchomym ramieniu.

Cotton balls - zrób to sam >>

Płyta OSB
Fot. shutterstock/Photographee.eu

W tej sypialni widać połączenie prostej formy z kreatywnymi dodatkami - odnowione szafki nocne oraz fotel wprowadzają ducha lat 60., a rolę lampek nocnych przejęły biurkowe lampki IKEA. Wezgłowie wykonano z płyty OSB, którą pomalowano na czarny kolor. Połączenie bieli z kolorami żółtym i czarnym dodaje z kolei aranżacji nowoczesności.

Płyta OSB w sypialni
Fot. Marta Behling, Aleksandra Dubicka-Dermont / studio atelier LPF

WNĘTRZA. Płyta OSB wytrzymuje spore obciążenia, bez obawy można więc chodzić po zbudowanych z niej schodach (te prowadzą na antresolę). Przestrzeń pod nimi wypełnia regał, również z płyty. WNĘTRZA. Płyta OSB wytrzymuje spore obciążenia, bez obawy można więc chodzić po zbudowanych z niej schodach (te prowadzą na antresolę). Przestrzeń pod nimi wypełnia regał, również z płyty. Fot. Sylwester Rejmer

Płyta OSB - schody i antresola

Płyta OSB wytrzymuje spore obciążenia, bez obawy można więc chodzić po zbudowanych z niej schodach (te prowadzą na antresolę). Przestrzeń pod nimi wypełnia regał na książki i dekoracje, również wykonany z płyty OSB.

Aranżacja poniżej:W tym małym mieszkaniu sypialnię umieszczono na antresoli nad wejściem. Prowadzą na nią schody z grubych desek, których funkcję na kilku ostatnich stopniach przejmuje konstrukcja z płyty OSB. Z tego samego materiału wykonano krzesło, które w przedpokoju pełni funkcję siedziska i stolika do okładania zakupów po wejściu do mieszkania.

Płyta OSB w mieszkaniu
Fot. Michał Mutor

WNĘTRZA. Płytę OSB można stosować również w łazience. Tutaj zrobiono z niej drzwi do schowka, a także wyłożono nią sufit (również w korytarzu). W wilgotnym pomieszczeniu warto dodatkowo zabezpieczyć ją lakierem. WNĘTRZA. Płytę OSB można stosować również w łazience. Tutaj zrobiono z niej drzwi do schowka, a także wyłożono nią sufit (również w korytarzu). W wilgotnym pomieszczeniu warto dodatkowo zabezpieczyć ją lakierem. Fot. Sylwester Rejmer

Płyta OSB w łazience

Płytę OSB można stosować również w łazience. Tutaj zrobiono z niej drzwi do schowka, a także wyłożono nią sufit. W wilgotnym pomieszczeniu warto dodatkowo zabezpieczyć płytę OSB lakierem.

Aranżacja poniżej: Płyta OSB pasuje do łazienki o 'ekologicznym' wystroju. Tutaj zrobiono z niej ujęte z aluminiowe ramy drzwi zamykające schowek na pralkę i zapas środków czystości.

Płyta OSB w łazience
Fot. Sylwester Rejmer

WNĘTRZA. Barek z dwóch kawałków płyty OSB - łatwy do wykonania i do zamontowania. Taki mebelek może też z powodzeniem służyć jako stolik śniadaniowy. WNĘTRZA. Barek z dwóch kawałków płyty OSB - łatwy do wykonania i do zamontowania. Taki mebelek może też z powodzeniem służyć jako stolik śniadaniowy. Fot. Sylwester Rejmer

Płyta OSB w kuchni

Barek z dwóch kawałków płyty OSB jest łatwy do wykonania i do zamontowania. Wystarczą dwa kawałki płyty OSB, metalowe kątowniki, śruby oraz wiertarko-wkrętarka. Po połączeniu dwóch płyt barek mocujemy do ściany (warto na tym etapie posłużyć się poziomicą - dzięki niej uda się zamocować blat pod kątem prostym). Taki mebelek może z powodzeniem służyć jako stolik śniadaniowy dla dwóch osób - docelowy lub tylko do czasu, kiedy znajdziemy taki, jaki ego szukamy. Koszt wykonania takiego projektu jest niewielki, więc warto go rozważyć.

Aranżacja poniżej: W niewielkim mieszkaniu zorganizowano salon, sypialnię i kuchnię w obrębie jednego pomieszczenia. Aby to było możliwe na małym metrażu, wykonano konstrukcję z płyty OSB, na której znalazła się sypialnia (prowadzi do niej grabina ukryta w głębi przy ścianie). Od strony aneksu kuchennego widzimy ciekawą kompozycję ciepłego miodowego koloru płyty z czernią, która pokrywa szafki kuchenne, blat roboczy i ścianę nad blatem. Taki zabieg sprawił, że, mimo zastosowania niedrogiego materiału, jakim jest płyta OSB, całość wygląda elegancko.

Płyta OSB w kuchni
Fot. Patryk Lewiński

WNĘTRZA. Podłoga z płyty OSB pomalowanej błyszczącym czarnym lakierem wygląda jak kamienna. Z tak samo wykończonej płyty zrobiono również prosty stolik kawowy. WNĘTRZA. Podłoga z płyty OSB pomalowanej błyszczącym czarnym lakierem wygląda jak kamienna. Z tak samo wykończonej płyty zrobiono również prosty stolik kawowy. Fot. Radosław Wojnar

Płyta OSB w salonie

Podłoga z płyty OSB pomalowanej błyszczącym czarnym lakierem wygląda jak kamienna. Z tak samo wykończonej płyty OSB zrobiono również prosty stolik kawowy.

MEBLE. Komoda His Grace, Kvadrat Meble, polerowana płyta OSB i drewno świerkowe, 60 x 43 cm, wys. 70 cm (wys. nóżek 25 cm). Cena 2208 zł, pakamera.pl MEBLE. Komoda His Grace, Kvadrat Meble, polerowana płyta OSB i drewno świerkowe, 60 x 43 cm, wys. 70 cm (wys. nóżek 25 cm). Cena 2208 zł, pakamera.pl Fot. producent

Płyta OSB - meble

Praca z płytą OSB to propozycja dla wszystkich majsterkowiczów, którzy cenią sobie pracę własnych rąk i chętnie podejmują wyzwanie samodzielnego tworzenia różnych rzeczy do domu. Jeśli jednak prace z zakresu DIY wykraczają poza nasze możliwości, poszukajmy w sklepach gotowych mebli i dodatków wykonanych z płyty OSB.

Poniżej: Stolik Kvadrat Meble, polerowana płyta OSB i drewno; 88 x 50 cm, wys. 42 cm. Cena 845 zł, pakamera.pl

płyta OSB
Fot. pakamera.pl

Płyta OSB w mieszkaniu Płyta OSB w mieszkaniu Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Płyta OSB - drzwi

Okazuje się, że płyta OSB może z dużym powodzeniem zastąpić również tradycyjne drzwi wewnętrzne w mieszkaniu. Aby było to możliwe, musimy przygotować również ościeżnicę, na której zamocujemy skrzydła drzwiowe (na 4-5 zawiasach). Same skrzydła zostawiamy bez dekoracji, nie dodajemy listewek, nie wstawiamy szybek - to "rysunek" na płycie będzie jej najlepszą ozdobą). Zamiast tradycyjnej klamki, montujemy metalowe gałki - ciekawy efekt uzyskamy, jeśli dopasujemy gałkę kolorem do zawiasów - kolor czarny będzie ładnie współgrał z barwą płyty. Drzwi wykonane z płyty OSB mogą być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub łamane - te ostatnie sprawdzą się w przejściach o niestandardowej szerokości, gdzie niewskazane jest montowanie pojedynczego pełnego skrzydła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.