Dekoracje: nie tylko z muszelek, kamieni, gałęzi

Dekoracje z wakacyjnych pamiątek są piękne i niepowtarzalne. Mogą mieć nawet charakter użytkowy.
Dekoracje, półka Dekoracje, półka SHUTTERSTOCK

Ozdobne butelki

Kobaltowa butelka z przyklejoną płaską muszlą wygląda niezwykle atrakcyjnie. Także korek z rozgwiazdy sprawdzi się wyśmienicie. Taka dekoracja półki będzie ładnie wyglądała nie tylko we wnętrzu urządzonym w stylu marynistycznym. Ma niebagatelną zaletę - można ją w każdej chwili zmienić na zupełnie coś innego.

Dekoracja, ozdoba Dekoracja, ozdoba SHUTTERSTOCK

Muszelki na sznurku

Kolejny pomysł na wykorzystanie skarbów, przywiezionych znad morza - zawieszka z muszelek. Zacznij od oczyszczenia muszli. W tych, w których natura tego nie zrobiła wywierć niewielkie dziurki. Przygotuj patyk (super wygląda bambusowy), na którym całość zawiesisz. Podziel sznurek, najlepiej naturalny, na poszczególne odcinki i nawlekaj na niego muszelki. Aby zachować między nimi pożądane odstępy od dołu przy każdej muszli zrób węzełek - możesz także nawlec pasujący kolorystycznie do całości koralik.
Pojedyncze gotowe już sznurki z muszelkami zawiąż na patyku - zachowaj takie odstępy, by poruszające się muszle nie obijały się o siebie. I jeszcze tylko zrób pętelkę, za którą ozdobę powiesisz i gotowe.

Dekoracja z muszli Dekoracja z muszli Fot. Elżbieta Błasikiewicz

Zbiór skarbów

Podobny pomysł co z muszlami, ale tu, na drucikach zamotanych na grubym konarze, zawisły, prócz muszelek, także inne skarby. Kilka szklanych rybek, jakieś kamyki o ciekawych kształtach, kolorowe szkiełka, drewienka...

Choć całość wygląda jakby zrobiona była od niechcenia, jest bardzo dekoracyjna. Szczególnie w towarzystwie słoja z muszelkami, butli z morskim piaskiem i ręcznie robionej świecy, zatkniętej w prostej butelce.

ozdoby, świece, dekoracje ozdoby, świece, dekoracje SHUTTERSTOCK

Osłonki na świece

Do zrobienia takich oryginalnych i niezwykle dekoracyjnych osłonek na świece wystarczą proste, niewysokie szklaneczki lub słoiczki - mogą być nawet po musztardzie. Najpierw okręć je ozdobną siatką lub skrawkiem innego materiału, obwiń tasiemką lub wstążką. Aby materiały nie zsuwały się ze szkła przyklej je - najlepiej klejem na gorąco (wyciskanym ze specjalnego pistoletu). Jeżeli nie masz takiego urządzenia - siatkę możesz przytrzymać tasiemką ściśle zawiązaną na kokardkę. Na materiał przyklej (także na gorąco) muszle - dwie, trzy, rozmieszczone w różnych odstępach w zupełności wystarczą.

Wieszak z konara Wieszak z konara Fot. Gutek Zegier

Wieszak z gałęzi

Uwielbiasz wędrówki po lesie? Z każdej wyprawy znosisz patyki i gałęzie, z których coś chcesz zrobić tylko nie wiesz co? Popatrz na ten wieszak - nie dość, że jest oryginalny, to jeszcze praktyczny. Ileż na nim można powiesić rzeczy...
Jeżeli znajdziesz równie rozrośniętą gałąź - najpierw sprawdź czy jest zdrowa, czy nie ma na niej śladów po kornikach i innych zjadających drewno żyjątkach. Później oczyść ją starannie z kory. Już ogołoconą dokładnie odkurz, możesz ją także lekko przetrzeć miałkim papierem (to zlikwiduje wszelkie zadry).
Wieszak na zdjęciu został lekko spryskany bezbarwnym lakierem, który zabezpiecza go przed kurzem i wilgocią.
Jeszcze tylko z tyłu przykręć metalowy uchwyt, wybierz miejsce na wbicie haka i możesz wieszak wieszać

Więcej o:
Copyright © Agora SA