Czy można wymienić grzejnik w mieszkaniu?

Wielu z nas nie podobają się tandetne grzejniki, które hurtowo montują w mieszkaniach spółdzielnie i wspólnoty. Jak tylko mamy przypływ gotówki, staramy się je wymienić na bardziej eleganckie. Należy jednak uważać!

Mieszkam w kamienicy z lat 50., która jest zarządzana przez wspólnotę mieszkaniową. W tym roku zaplanowałam remont mieszkania, a przy tym wymianę grzejnika na zupełnie inny model. Architekt zaplanował jego położenie na ścianie przeciwległej do obecnej. Wydawało mi się, że jako właścicielka mieszkania, mogę dowolnie modernizować instalację grzewczą. Nic bardziej mylnego.

Czy wymiana grzejników wymaga pozwolenia?

Bez względu na to, czy mieszkaniem zarządza spółdzielnia, czy wspólnota, wymagana jest ich pisemna zgoda, ponieważ to właśnie oni są zarządcami instalacji. W takim podaniu powinien się znaleźć projekt modernizacji instalacji oraz dokładny model grzejnika i jego moc. Wybierając nowy grzejnik, pamiętajmy, aby zachować identyczną moc.

Czy można zlikwidować grzejnik w którymś z pomieszczeń?

Nie. Likwidacja grzejnika - tak jak i montaż dodatkowego - w bloku mieszkalnym jest niezgodne z prawem. Jego usunięcie zaburza przepływ i zmienia parametry grzewcze, co w konsekwencji zakłóca bilans cieplny budynku. Ciepło przenika przez ściany. Jeśli zdemontujemy grzejnik, więcej energii cieplnej pobierzemy np. od sąsiadów, co może generować po ich stronie większe koszty za ogrzewanie.

Podstawa prawna
Art. 45a ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 nr 54, poz. 348)
Art. 13.1 ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85, poz. 388)

Czy jestem właścicielem instalacji grzewczej w swoim mieszkaniu?

Nie. Za prawidłowe funkcjonowanie instalacji jest odpowiedzialny zarządca i właściciel budynku - w tym przypadku wspólnota lub spółdzielnia, które w swoich statusach informują, iż są zobowiązane do powiadomienia nadzoru budowlanego o samowolnym demontażu grzejnika przez mieszkańca.

Co mi grozi jeśli wymieniłam grzejnik bez powiadomienia wspólnoty?

Wspólnota i spółdzielnia mogą ukarać właściciela lokalu sankcjami prawnymi i finansowymi. Po wykryciu takiego samowolnego działania może nakazać nam przywrócenie stanu pierwotnego, zgodnego z projektem budowlanym, a także pokryć koszty ekspertyz technicznych lub zwrot kosztów utraconych przez pozostałych mieszkańców nieruchomości.

Kto ustala moc grzewczą nowego grzejnika?

Wspólnota mieszkaniowa określiła parametry nowego grzejnika. W zapisach regulaminu rozliczania ciepła, przyjętego uchwałą przez wszystkich właścicieli lokali, jest też określone, kto ponosi i w jakim stosunku koszty wymiany.

Zanim wymienimy grzejnik

Po otrzymaniu wszystkich wymaganych zezwoleń, możemy przystąpić do wymiany grzejnika. Kilka dni wcześniej powinniśmy jednak skontaktować się z dyżurnym hydraulikiem wspólnoty/spółdzielni i umówić się na spuszczenie wody z pionu w dniu remontu. Taką operację musimy przeprowadzić nie tylko w sezonie grzewczym, ale również latem. Koszt to 100-150 zł.

Więcej o:
Komentarze (1)
Czy można wymienić grzejnik w mieszkaniu?
Zaloguj się
  • Mirek Jotuszycki

    Oceniono 1 raz 1

    "Czy można zlikwidować grzejnik w którymś z pomieszczeń?

    Nie. Likwidacja grzejnika - tak jak i montaż dodatkowego - w bloku mieszkalnym jest niezgodne z prawem. Jego usunięcie zaburza przepływ i zmienia parametry grzewcze, co w konsekwencji zakłóca bilans cieplny budynku. Ciepło przenika przez ściany. Jeśli zdemontujemy grzejnik, więcej energii cieplnej pobierzemy np. od sąsiadów, co może generować po ich stronie większe koszty za ogrzewanie."

    Spółdzielnie stosują na grzejnikach mierniki ciepła, sąsiedzi masowo zakręcają grzejniki - z tego fragmentu wynika, że nie wolno oszczędzać na ogrzewaniu bo to jest niezgodne z prawem!!! po co więc mierniki??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX