Obrazy do salonu: trendy, inspiracje, pomysły na obrazy DIY

Obrazy do salonu to najczęściej stosowana dekoracja ścian. Nie musimy robić remontu, znacząco naruszać oszczędności, ani poświęcać dużo czasu na planowanie zmian. A jakie obrazy są aktualnie modne i jak dopasować je do aranżacji mieszkania? Podpowiadamy!

Motywy zwierzęce i roślinne na obrazach

Obcowanie z przyrodą zawsze będzie nam sprawiało przyjemność - w każdej możliwej formie. Jeśli nie możemy wprowadzić do aranżacji żywych roślin, postarajmy się o obrazy do salonu z motywem roślinnym lub zwierzęcym. Jeszcze 20 lat temu mogliśmy pozwolić sobie najwyżej na bukiet w wazonie lub jelenie na rykowisku - dzisiaj mamy do dyspozycji niezliczoną ilość wzorów, a szczególnie modne są pojedyncze liście (najczęściej monstery lub paproci) oraz zwierzęta przedstawione w sposób, jaki znamy z portretów - w ubraniach, okularach i czapkach. Jakiś czas temu furorę robiły monidła przedstawiające zwierzęta ucharakteryzowane na "męża i żonę" - może to dobry pomysł na prezent ślubny do nowego mieszkania dla znajomych? W przypadku obrazów do salonu z tematem roślinnym ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie obok siebie 3 obrazów takiej samej wielkości, z których każdy będzie przedstawiał inną roślinę - lub tę samą, ale w innym ujęciu.

Obrazy do salonuObrazy do salonu Fot. Ayuko Studio/www.domagaladesign.com, nordandco.pl, Anita Tomala/pakamera.pl

Obrazy z wzorami geometrycznymi

Modne wzory geometryczne producenci odmieniają przez wszystkie przypadki - spotykamy je na meblach, tekstyliach, przedmiotach dekoracyjnych, dywanach, tapetach, a nawet naczyniach. Obrazy do salonu nie stanowią tu wyjątku. Jak dobrać właściwy obraz z geometrycznym wzorem do aranżacji salonu? Jeśli w wystroju królują 3-4 barwy, wybierzmy obrazy, na których one również przeważają - dekoracja ładnie "odnajdzie się" we wnętrzu. Biało-czarna kompozycja sprawdzi się tam, gdzie chcemy wprowadzić kontrast lub przeciwwagę np. dla mebli wypoczynkowych w soczystych, wyrazistych kolorach. A jeśli w aranżacji już występują wzory geometryczne (na dywanie lub tapecie), niech na obrazach pojawią się inne (nie takie same) - uzyskamy o wiele ciekawszy efekt dekoracyjny.

Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów>>

Obrazy z geometrycznymi wzoramiObrazy z geometrycznymi wzorami Fot. Black Red White, Kratki.pl

Kolorowo i abstrakcyjnie - obrazy do salonu

Takie obrazy do salonu mają chyba taką samą liczbę zwolenników, co przeciwników. Jedni widzą w nich dzieła sztuki, inni - zwykłe bazgroły. Jeśli jednak zależy nam na wyrazistej dekoracji we wnętrzu, która wzbudzi emocje - kolorowa abstrakcja będzie idealnym wyborem. A czym właściwie jest abstrakcja? Łacińskie słowo abstractio oznacza oderwanie - w sztuce to pojęcie oznacza formę, która nie ma bezpośredniego odniesienia do tego, co możemy zaobserwować w naturze. Ten kierunek stwarza zatem odbiorcy szerokie pole do interpretacji, a nawet możliwość odczytywania z tej samej treści za każdym razem czegoś innego. Takie oderwanie od rzeczywistości może wpływać pobudzająco na kreatywność.

Kolorowe obrazy do salonuKolorowe obrazy do salonu Fot. Eric Piasecki Photography LLC, Bonami, Rafał Lipski

Klasyczne pejzaże i portrety, fotografia

Takie obrazy do salonu będą oczywiście pasowały do wnętrz klasycznych, ale mają szansę prezentować się równie dobrze w aranżacjach nowoczesnych - możliwe, że w tak kontrastującym zestawieniu staną się nawet bardziej intrygujące. Decydując się na taką tematykę, pamiętajmy - portretów, na których jest jedna osoba, możemy umieścić na ścianie kilka obok siebie, ale jeśli na obrazie mamy np. pejzaż (czyli więcej "się dzieje"), powinien skupiać całą uwagę na sobie - i nie mieć w pobliżu żadnej konkurencji.

Klasyczny obraz i portretyKlasyczny obraz i portrety Fot. Ligne Roset, Homebook, Michał Mutor

Obrazy do salonu - typografia

Zabawne napisy, cytaty skłaniające do refleksji, hasła motywujące do działania, czy pojedyncze litery zapisane różnymi czcionkami - oto typografia w służbie aranżowania wnętrz. Co wyjątkowego jest w tej prostej, niemal banalnej formie dekoracyjnej, że obrazy do salonu ozdobione w ten sposób cieszą się u nas tak ogromną popularnością? Jednym ze źródeł inspiracji jest z pewnością styl industrialny, na punkcie którego oszaleliśmy parę lat temu. Z niego wywodzą się metalowe tabliczki z napisami oraz litery w różnych rozmiarach umieszczane na ścianach w formie haseł lub jako lampy - z podświetleniem od spodu. Odrapane, często pokryte rdzą, nadają się do wnętrz w stylu fabrycznym, ale w innych aranżacjach mogą być nie do przyjęcia - stąd zapotrzebowanie na ich nieco subtelniejszą odmianę. Zaczęły się zatem pojawiać w sklepach wydruki w ładnych ramkach, które możemy dobrać tematycznie i kolorystycznie do każdego pomieszczenia w mieszkaniu.

15 najlepszych plakatów typograficznych>>

Polski projekt: nowoczesne grafiki Projektto>>

Obrazy z motywem typografiiObrazy z motywem typografii Fot. mybaze.com, Projektto.pl, mybaze.com

Żywa zieleń na ścianie - obrazy z roślin

Taka dekoracja na ścianie nasuwa dwa pytania: czy rośliny na pewno są żywe? w jaki sposób się je podlewa? Do stworzenia wertykalnego ogrodu w wersji oferowanej przez firmy specjalizujące się w takich rozwiązaniach najczęściej jest wykorzystywany chrobotek reniferowy, czyli odmiana mchu występująca w lasach Europy Północnej. Możemy zamówić go w formie paneli gotowych do zawieszenia na ścianie lub kupić na wagę i samodzielnie zastosować według uznania. Jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie - 50 g chrobotka kosztuje ok. 10 zł, a do wykonania 1 m kw. "zielonej ściany" (przy założeniu, że struktura będzie gęsta i zbita) potrzeba ok. 7,5 kg produktu. A jak wygląda podlewanie i pielęgnacja takiego wertykalnego ogrodu? Otóż, jest on całkowicie bezobsługowy - nie musimy go zraszać, przycinać ani nawozić. Nie potrzebuje nawet światła, więc umieszczenie we wnętrzu bez okna w żaden sposób mu nie zaszkodzi. Nie trzeba go też czyścić, ponieważ nie osiada na nim kurz - ma właściwości antystatyczne. Nie pyli, nie zawiera toksycznych substancji, absorbuje wilgoć z otoczenia, przy okazji je oczyszczając i redukując nieprzyjemne zapachy. Może być stosowany w łazience, a jako obraz do salonu będzie świetnym prezentem.

Obrazy z mchu i kwiatów>>

Drugi typ roślinnego obrazu do salonu to kompozycja z sukulentów. Z technicznego punktu widzenia założenie takiego ogrodu nie jest trudne - na rynku są dostępne specjalne systemy służące do jego pielęgnacji oraz materiały do budowy "tła" dla zieleni. Problem pojawia się natomiast przy wyborze roślin - każda powinna być tak samo wymagająca, a poszczególne gatunki wzajemnie się tolerować. Oczywiście musimy też zadbać o aspekt wizualny - dobrać je w taki sposób, by tworzyły w całości ładną kompozycję.

Żywe ściany z roślin. Pomysły na domowe ogrody wertykalne>>

Obrazy z żywej zieleniObrazy z żywej zieleni Fot. wertykalni.pl, Flora Press, Florabo

Kompozycje z różnych obrazów

Aby obrazy do salonu prezentowały się na ścianie naprawdę atrakcyjnie, należy dobrać nie tylko właściwy temat i kolorystykę, ale również pamiętać o proporcjach dekoracji do całej ściany. Zbyt duży obraz przytłoczy wnętrze, zbyt mały będzie się kiepsko prezentował, jakby znalazł się w tym miejscu przypadkowo. Ponadto, jeśli wolimy większe formaty, obrazów nie powinno być więcej niż 2-3 na jednej ścianie. W przypadku mniejszych możemy sobie pozwolić na stworzenie domowej galerii. W takiej sytuacji warto postawić na zróżnicowanie - różne rozmiary obrazków, kolory i kształty ramek, tematykę, tło, itp.

Zestawy plakatów - gotowe kompozycje na ścianę>>

Podpowiedź: Jeśli mamy już zakupione różne obrazki do salonu i chcemy przy ich pomocy stworzyć domową galerię, nie umieszczajmy ich od razu na ścianie - raczej nie uda się tego zrobić dobrze już przy pierwszym podejściu. Lepiej będzie wyciąć z papieru (może to być blok rysunkowy) kształty posiadanych obrazków, a następnie przy pomocy zwykłej taśmy klejącej umieścić je na ścianie. Możemy zmieniać ich położenie wiele razy, aż uzyskamy kompozycję, która będzie zadowalająca - wtedy mocujemy na ścianie właściwe obrazki.

Jak stworzyć domową galerię obrazów?>>

Kompozycje z obrazówKompozycje z obrazów Fot. Agata, Westwing, Wajnert

Obrazy do salonu: DIY - zrób to sam

Zrobić własne dzieło sztuki - brzmi jak wyzwanie, którego część z nas zapewne bałaby się podjąć. Niesłusznie - nie chodzi bowiem o namalowanie obrazu na wzór Matejki, a wykonanie dekoracji na płótnie, która będzie ładnie dopełniała aranżację, cieszyła oczy i dawała satysfakcję z posiadania czegoś jedynego w swoim rodzaju. Sami wybieramy temat, kolory i wymiary płótna oraz pracujemy w swoim tempie i wybraną techniką. Po skończonej pracy możemy udawać, że kupiliśmy obraz w galerii, co prawdopodobnie wpłynie na opinię znajomych ;) Nie musimy przejmować się brakiem talentu - nawet niedostatek wyobraźni i pomysłu na temat pracy nie będzie przeszkodą, możemy przecież poszukać inspiracji w internecie - w ostateczności skorzystać z tutoriali pokazujących, jak krok po kroku wykonać taki obraz do salonu.

Zrób to sam: obrazki z tkaniny>>

Pamiętajmy też o opcji, którą oferuje w tej chwili większość drukarni (również internetowych) - możemy zamówić wydruk dowolnego obrazka do salonu na papierze lub płótnie, w niemal dowolnej wielkości - znajdziemy je w jednym z banków zdjęć w internecie. Wystarczy wskazać zleceniobiorcy, która grafika przypadła nam do gustu, aby w krótkim czasie otrzymać ją w formie gotowej do zawieszenia na ścianie. Możemy do tego celu wykorzystać również samodzielnie zrobione zdjęcie (z wakacji, fotografię rodzinną, grafikę wykonaną w programie komputerowym) - o ile rozdzielczość będzie wystarczająca, aby powiększyć je do pożądanego rozmiaru.

Obrazy w salonie - jak je eksponować

Zawieszenie obrazów do salonu na ścianie to najpopularniejsza forma ich wyeksponowania - ale nie jedyna. Jeśli lubimy oryginalne rozwiązania, możemy ustawić je na komodzie, parapecie okiennym lub półce (idealna będzie taka z "ograniczeniem" z przodu, żeby obrazy się nie zsunęły). A jeśli mamy pustą ścianę, przy której nie stoi żaden mebel, oprzyjmy o nią (stawiając na podłodze) kilka dużych obrazów. Najlepiej 1-3 sztuki, a jeśli 3 - niech każdy będzie w innym rozmiarze.

Mocowanie obrazów na ścianie bez wiercenia dziur

Nie wszyscy potrafimy obsługiwać wiertarkę - i nie wszyscy musimy. Szczególnie, kiedy mamy do dyspozycji rozwiązanie prostsze, szybsze i dające więcej możliwości aranżacyjnych - również tym, którzy nie mogą się zdecydować, które miejsce będzie najlepsze do eksponowania obrazów. Chodzi o plastry samoprzylepne - pozwalają na zamocowanie na ścianach różnych przedmiotów (nie tylko obrazów) bez użycia narzędzi. Nie wiercimy dziur, nie tworzymy bałaganu, po prostu naklejamy plaster na ścianę, a następnie przytwierdzamy do niego obrazek. A jeśli po jakimś czasie chcemy wymienić go na inny - lub zmienić jego położenie - zwyczajnie odklejamy plaster od ściany, co nie powoduje jej uszkodzenia.

Produkty tesa Powerstrips - sposób na mocowanie przedmiotów w domu>>

Pomysły na eksponowanie obrazów w saloniePomysły na eksponowanie obrazów w salonie Fot. Bonami, Westwing, Homebook

Ciekawostka. W salonie nie tylko ściany możemy ozdobić ciekawą dekoracją. Spójrzmy pod nogi - dywan też może być niczym nowoczesny obraz>>.

Więcej o:
Copyright © Agora SA