Modernistyczna willa zaprojektowana przez Bohdana Lacherta w Podkowie Leśnej

Willa Janówka w Podkowie Leśnej powstała w 1936 roku dla rodziny pułkownika Daniłło-Gąsiwicza. Zaprojektował ją Bohdan Lachert - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu. Zaglądamy do środka!

Willa do której dziś zaglądamy została zaprojektowana przez Bohdana Lacherta - wybitnego przedstawiciela polskiego modernizmu, członka grupy architektonicznej Preasens. Główna idea modernizmu to zerwanie z tradycjonalizmem, a członkowie grupy zamiast typowych polskich dworków i budynków w stylu klasycznym projektowali nowoczesne domy. Dzieła Lacherta zaliczane są do awangardy architektonicznej II Rzeczypospolitej. Jego najwybitniejsze prace zostały po wojnie starannie odrestaurowane i oznaczone jako zabytki.

Willa Janówka, bo taką przedwojenną nazwę w księdze wieczystej nosi willa, została zaprojektowana dla rodziny pułkownika Daniłło-Gąsiewicza. Z nielicznych źródeł jakie udało się znaleźć, rodzina zleciła budowę domu około 1936 roku i mieszkała w nim razem do czasu wybuchu II wojny światowej.

Przez kolejne lata dom przechodził z rąk do rąk coraz to nowych właścicieli. W latach 70. ubiegłego stulecia w znaczący sposób wpłynięto na jego bryłę. Na przestrzeni lat zmieniono kształt dachu na spadzisty oraz go rozbudowano.

Dom odrestaurowano w latach 2013-2015 na podstawie oryginalnych projektów Bohdana Lacherta odnalezionych w muzeum architektury w Poznaniu. Oryginalny projekt udało się unowocześnić i dostosować do wymagań współczesnych czasów, dzięki zaangażowaniu dwóch młodych architektów z warszawskiej pracowni architektonicznej.

Zgodnie z główną ideą Bohadana Lacherta wille utrzymano w duchu modernistycznym kładąc nacisk na funkcjonalność i prostotę. Baza domu opiera się na neutralnych kolorach i materiałach takich jak drewno, stal oraz szkło, a wnętrze pełne jest naturalnego światła dzięki imponującej liczbie pionowych okien.

Joanna Przetakiewicz pokazała, jak mieszka. Tego się tam nie spodziewaliśmy. "Kupuję je w Wenecji i Paryżu"

Więcej o: