Słynna porcelana Goebel - figurki, obrazy, zegary, wazony i inne dekoracje

Porcelana Goebel do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem i zyskuje miłośników niemal na całym świecie. Obecnie Fabryka Goebel zajmuje się produkcją wazonów, filiżanek, kubków, obrazów, zegarów i figurek. Specjalnie dla was wybraliśmy najciekawsze propozycje.

Porcelana Goebel - historia marki

Historia marki Goebel sięga roku 1871, jednak prawdziwy rozkwit firmy nastąpił czterdzieści lat później, kiedy na jej czele stanął Max Louis Goebel. To właśnie dzięki niemu firma stała się światową potęgą w dziedzinie produkcji porcelany. Co więcej, zadbał on o godnego następcę, już w młodym wieku wysyłając swojego syna Franza do szkoły w Nowym Jorku. Podróże do Ameryki stały się inspiracją do tworzenia kolekcji porcelany - to dzięki nim powstała np. słynna kolekcja zaprojektowana specjalnie dla amerykańskich dam. 

Prawdziwy rozkwit firmy ma miejsce w czasie wojny. W tym okresie, zamiast wazonów czy filiżanek, Fabryka Goebel zajmuje się produkcją porcelanowych bezpieczników oraz miniaturowych modeli czołgów.

Powrót do ozdobnej porcelany następuję w roku 1945. Wówczas amerykańcy żołnierze powracający do domu kupują na powitalny prezent właśnie porcelanę Goebel. Wielka popularność porcelanowych figurek zaowocowała nawet współpracą z samym Waltem Disneyem. Na zamówienie słynnego producenta kreskówek powstała specjalna seria figurek przedstawiających kultowe postaci z bajek Disneya, jak Myszka Miki, Kaczor Donald czy Bambi.

Porcelana Goebel to także promocja artystów. Do dziś dużym zainteresowaniem cieszą się kolekcję zdobione reprodukcjami dzieł najsłynniejszych malarzy: Gustava Klimta, Alfonsa Muchy, Vincenta van Gogha, Claude'a Moneta. Ręcznie zdobione wazony, obrazy, zegary, świeczniki czy filiżanki to wręcz idealny pomysł na prezent lub kolejny eksponat do własnej kolekcji. Oto najciekawsze propozycje.

Więcej o:
Copyright © Agora SA