Modne firanki, które w szybki sposób odmienią wnętrza w mieszkaniu

Wielu osobom firany kojarzą się tylko z funkcją 'zbieracza kurzu' i ze zbędnym dodatkiem. Tymczasem ten kawałek materiału w dużej mierze nadaje wnętrzu klimat i sprawia, że mieszkanie staje się bardziej przytulne. Modne firanki sprawdzą się w salonie, sypialni, a nawet w kuchni! Sprawdź jakie wybrać, aby uzyskać efekt o jakim dawno marzyłaś - elegancji i szyku!

Modne firanki - jak to się zaczęło?

Modne firankiModne firanki Fot. Pexels

Osłony w oknach stosowano już w czasach starożytnych, choć wówczas nie myślano o nich pod kątem dekoracyjnym - szukano po prostu sposobu, by chronić się przed napływającymi do domów owadami czy drobnymi zwierzętami. Przez dłuższy czas skórami zwierząt lub grubymi tkaninami zawieszonymi w otworach okiennych zabezpieczano się przed zimnem i przeciągami. Dopiero w epoce renesansu, gdy w zamożnych domach zaczęły pojawiać się szklane szyby, firany zyskały dekoracyjną funkcję. Przez bardzo długi czas ozdobne tkaniny występowały tylko i wyłącznie w bogatych domach i miały zupełnie inną formę, niż współczesne firanki czy zasłony. Dopiero wiek XIX oraz XX przyczyniły się do popularyzacji firanek w postaci zbliżonej do dzisiejszej. Estetycznych osłon okiennych nie ominęły i kaprysy mody. Popularne były sute, marszczone firany z dekoracyjnymi sznurami, zawieszkami czy chwostami, jak i proste, skromne oraz niezwykle lekkie firanki z żakardu czy woalu. Dziś możesz korzystać z niezwykle atrakcyjnego i zróżnicowanego asortymentu firan oraz dodatków do nich. Bez problemu kupisz eleganckie firany do każdego pokoju, jak i krótsze do kuchni. Sklepy oferują ci firanki na metry, które możesz dostosować do szerokości okna, a także gotowe modne firanki, które wystarczy zawiesić, by cieszyć się piękną aranżacją pokoju.

Trwa promocja w sklepie nietylkofiranki.pl -15% na cały asortyment w dniach 29-31.10. 

Modne firanki do salonu

Modne firankiModne firanki Fot. Pexels

Z firankami tak jak z modą - po odejściu do lamusa, wracają aby odmieniać wnętrza w mieszkaniach. Pora zapomnieć o okresie, gdy na oknach królowały rolety i zasłony. Ponownie do łask wracają modne firanki do salonu i sypialni. Jednak pamiętaj o tym, że dekoracja okna w tym sezonie musi być zwiewna i lekka. Nowoczesne firanki i zasłony do pokoju mają dodawać lekkości i przytulności. Ta zmiana w estetyce łączy się z zastosowaniem lepszej jakości materiałów i innymi sposobami sterowania przesłonami okien. Różnią się także sposoby wykończenia materiału. Nowoczesne budownictwo cechuje się znacznie większymi oknami niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ich aranżacja ma dodawać blasku i przepuszczać światło. Do mieszkań wracają gładkie, jednolite firany i proste w formie zasłony. Modne firanki do salonu uszyte są z naturalnych materiałów, takich jak: len, bawełna, jedwab. Przeźroczyste firany mogą być połączeniem różnych materiałów i wzorów. Można ozdabiać je kryształkami, haftami i aplikacjami. Im bardziej zdobiona jest firanka, tym prostsze jest jej upięcie. Modne firanki do pokoju mogą być upinane na taśmie, szelkach lub przelotkach. Modnie uszyte wzory firan odpowiadają kolorem aranżacji pomieszczeń. Dlatego najczęściej są to biele lub barwy pastelowe w jasnych odcieniach. Delikatny róż, szarość, żółć i turkus to najmodniejsze kolory. Haftowane modne firanki na markizecie idealnie nadają się na duże okno, gdyż przepuszczają najmniej światła, lecz nie wymagają prasowania. Modne firanki do salonu na duże okno mogą być zdobione aplikacjami lub dużymi ornamentami. Na małe okno odpowiednie są gładkie i lekkie firanki bez nadmiaru zdobień.

Trwa promocja w sklepie nietylkofiranki.pl -15% na cały asortyment w dniach 29-31.10. 

Modne firanki do kuchni

Modne firankiModne firanki Fot. Pexels

Modne firanki do kuchni to doskonały pomysł na unikatową dekorację w tej wyjątkowej przestrzeni. To szczególnie istotne, gdy łączy się tę przestrzeń na przykład z kuchnią i jadalnią, a tym samym trzeba zadbać o bardzo spójną aranżację. Modne firanki do kuchni stają się więc jednym z podstawowych wyznaczników stylu zarówno w wersji z bardzo fikuśnymi upięciami, jak i tej klasycznej z delikatnym marszczeniem. Poza tym, uwagę przykuwają atrakcyjne wzory firanek do kuchni oraz niezwykle atrakcyjne ozdobne dodatki takie jak na przykład kryształy czy koronki, które dodatkowo będą zdobić całe wnętrze i nadadzą mu niezwykły klimat. Modne firanki do kuchni to doskonałe rozwiązanie do minimalistycznych wnętrz. Na rzecz firanek bardzo często rezygnuje się wtedy z jakichkolwiek innych ozdób, a także ze zbyt skomplikowanych aranżacji. Tu rządzi prostota formy, która przewija się w każdej dekoracji – także w tej, która pojawia się na oknie. Firany do kuchni nowoczesne z jednej strony zapewniają dostęp odpowiedniej ilości światła do wnętrza, a z drugiej chronią przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów i pozwalają zachować nieco intymności. To właśnie taka dekoracja okna wprowadza nieco przyjemniejszy i przytulniejszy klimat do kuchni. Modne firanki do kuchni to cały szereg rozwiązań, który doskonale odpowiada na potrzeby użytkowników - a te mogą być różne, ponieważ nie brakuje miłośników tradycyjnych, jak i bardzo nowoczesnych rozwiązań. Przede wszystkim ozdobne firany do kuchni zaskakują wykończeniem oraz asymetrycznymi krojami, które sprawiają, że okno nabiera zupełnie innego charakteru. Dużą popularnością w kuchni cieszą się firanki krótkie, tzw. firanki zazdrostki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.