Kwiat eustoma - uprawa i pielęgnacja w doniczce, ogrodzie i wazonie

Kwiat eustoma to piękna i efektowna roślina, znana m.in. z bukietów ślubnych. Można ją również uprawiać w ogrodzie oraz doniczce albo ozdobić salon kwiatami ciętymi w wazonie. Jak pielęgnować eustomy, aby cieszyły nasze oczy? Poznaj najważniejsze zasady uprawy!

Kwiat Eustoma - charakterystyka

Kwiat eustoma (określany także jako lisianthus) na pewno widziało większość z was. Bardzo często tworzy się z niej bukiety, szczególnie ślubne. Są niezwykle urokliwe i mogą kojarzyć się z różami, dlatego jedna z jej potocznych nazw to "japońska róża". Często mają pastelowe, delikatne kolory. W środowisku naturalnym rosną głównie w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku, na terenach preriowych i w lasach, stąd pochodzi ich druga nazwa potoczna - "dzwonki prerii". Najbardziej znana i popularna jest eustoma wielkokwiatowa, która ma kilka odmian. W Polsce można uprawiać ją zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie, choć jest dość wymagająca, bo lubi wysokie temperatury i dobrą glebę. Fani pięknych kwiatów mogą jednak pokusić się o ich uprawę, bo są zdecydowanie warte tego trudu. 

eustomaeustoma fot. shutterstock

Eustoma w doniczce - jak pielęgnować? Najważniejsze zasady

Eustomy mogą być pięknymi ozdobami mieszkania lub domu, a latem także tarasu i balkonu. Uprawa w doniczce jest łatwiejsza niż w gruncie, dlatego poleca się ją szczególnie osobom, które dopiero zaczynają przygodę z roślinami albo po prostu nie mają ogrodu lub działki. Eustoma w doniczce wymaga słonecznego miejsca, ale powinno unikać się bezpośrednich promieni słonecznych. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej temperatury powietrza -  między 18 a 25 stopni. Odmiana doniczkowa to typ karłowaty i rośnie do ok. 30 cm wysokości.

Jak pielęgnować eustomę w doniczce? Ważne jest przede wszystkim odpowiednie podlewanie, ani za dużo ani za mało. Trzeba uważać, aby nie przelać rośliny, a zarazem nie doprowadzić do przesuszenia. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, bo wtedy kwiat zachowa dobra kondycję. Liście nie powinny być zraszane wodą, a podczas podlewania również trzeba uważać, aby ich nie zalać, bo może to skutkować rozwinięciem się choroby. W dodatku na spodzie doniczki powinien być drenaż, który chroniłby korzenie przed nadmierną wilgocią. W tym celu można kupić np. keramzyt. 

Jeśli chcemy, aby kwiat eustoma był dorodny i rósł bujnie, należy go również nawozić. Trzeba to robić raz na 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Czy należy tę roślinę przesadzać? Zazwyczaj nie, bo jest to roślina jednoroczna, więc nie zakwita już drugi raz.

Zobacz też: Kwiaty doniczkowe do salonu

Kwiat Eustoma w ogrodzie - uprawa

Posiadacze ogrodu lub działki mogą pokusić się również o posadzenie eustomy do gruntu. Może nie być to łatwe zadanie, ale warto spróbować. Najlepiej sadzić ją na przełomie czerwca i lipca. Wtedy nie ma już ryzyka przymrozków, które mogłyby zaszkodzić roślinie. Wyhodowanie jej z nasion jest trudne i wymaga dużych starań, dlatego zdecydowanie lepiej kupić sadzonki, jeszcze bez kwiatów, mające kilka listków. W tej formie sadzimy je wieczorem, aby roślina spokojnie przystosowała się do nowego miejsca, bez ryzyka oddziaływania mocnego słońca. 

Kwiat eustoma wymaga słonecznego i ciepłego miejsca, choć osłoniętego od wiatru i najlepiej chroniącego roślinę przed deszczem. Może to być np. stanowisko pod niewielkimi drzewami, ale tak, aby nie dawały zbyt dużo cienia. Eustoma kwitnie od lipca lub sierpnia aż do października, oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Pamiętać jedynie należy o regularnym przycinaniu kwiatów, które już zwiędły. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej ziemi, bogatej w składniki organiczne, dobrze przepuszczalnej i o odpowiednim poziomie pH między 6,5 a 7. 

Odmiany ogrodowe eustomy wielkokwiatowej dorastają nawet do 60 cm, a ich łodygi są ciężkie. Może się tak zdarzyć, że będą się przechylać, a nawet łamać. W takim wypadku dobrze jest stosować podpórki, które utrzymają te kwiaty w pionie. 

Zobacz też: Jaskier - kwiat do domu i do ogrodu. Podpowiadamy, jak go pielęgnować

eustomaeustoma fot. shutterstock

Kwiaty cięte eustoma - idealne do bukietu ślubnego

Eustomy są bardzo często wykorzystywane do bukietów na specjalne okazje, np. ślub, komunię. Mogą być idealnym wyborem dla panny młodej, a ten piękny kwiat świetnie ozdobi również garnitur pana młodego. Kwiat eustoma wykorzystuje się także w najróżniejszych dekoracjach, m.in. sal weselnych. Nic dziwnego, te rośliny naprawdę pięknie się prezentują, szczególnie, że mają pastelowe kolory. Bardzo popularna jest eustoma biała, ale dla kontrastu warto połączyć ją z różową i fioletową, tworząc uroczą kompozycję. Są także odmiany wielobarwne np. białe z fioletowymi obwódkami. Gotowe bukiety można zamówić w kwiaciarniach lub pracowniach dekoracji florystycznych. Kwiaty eustoma nadają się również jako dekoracja do domu - warto je włożyć do wazonu, a dzięki właściwej pielęgnacji, m.in. odpowiedniej ilości wody i zastosowaniu odżywki, mogą stać nawet do 14 dni. 

bukiet ślubny z kwiatów eustoma i alstromeriabukiet ślubny z kwiatów eustoma i alstromeria fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.