Małe czerwone robaczki w twoim ogrodzie? Nie depcz ich, mogą pomóc ci w walce z komarami!

Wraz z nadejściem wiosny w ogrodach, parkach czy lasach coraz częściej pojawiają się niewielkie czerwone robaczki z czarnymi wzorkami na ciele. Ludzie bardzo często depczą je, zauważając w nich zagrożenie dla siebie. Zdecydowanie nie powinno się tego robić!

Czym są czerwone robaczki z czarnymi wzorkami zamieszkujące nasze ogrody?

Wraz z nadejściem wiosny w naszych ogrodach coraz częściej pojawiają się, niewielkich rozmiarów, czerwone robaczki z charakterystycznymi czarnymi wzorkami na ciele. Są to popularne pluskwiaki nazywane kowalami bezskrzydłymi. Mimo swojej mylącej nazwy, w rzeczywistości kowale posiadają skrzydła. Są one jednak na tyle mało rozwinięte, że owad ten pozbawiony jest możliwości latania. Skrzydeł nie posiadają jednak larwy kowala.

Potoczna nazwa dla tych popularnych pluskwiaków to „tramwajarze". Nazwa ta wzięła się ze sposobu ich kopulacji. Łączą się one wówczas odwłokami, przez co podczas poruszania, wyglądają jak dwa złączone wagony tramwaju.

Czerwone robaczkiCzerwone robaczki fot. Shutterstock Jacek Sakowicz

Czy kowale bezskrzydłe są groźne dla człowieka? 

Poprzez powszechność tych owadów w naszych ogrodach, w parkach, na ulicach, a niekiedy także w domach, zastanawiamy się czy są one w jakiś sposób groźne dla człowieka? Choć sama ich obecność może być nieco uciążliwa to kowale same w sobie nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka. Nie niszczą one także roślin, dlatego nie musimy obawiać się o ich obecność w ogrodzie.

Kowale bezskrzydłe żywią się głównie owocami lipy, robinii akacjowej, kasztanowca czy ślazu. Dietę uzupełniają natomiast martwymi owadami, oczyszczając tym samym środowisko z martwych resztek. Owady te spełniają także jeszcze jedną pożyteczną funkcję. Poprzez wydzielany przez nie dość nieprzyjemny zapach komary będą omijać je szerokim łukiem. Obecność kowali w naszym ogrodzie może więc wpłynąć na zredukowanie ilość komarów.

Zobacz także: Te buty powracają do mody! Na płaskiej podeszwie, w oldschoolowym wydaniu zachwycają Polki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.