Talerze: urokliwe wzory

Wzorzyste talerze to piękna ozdoba naszego stołu. Na wyjątkowej ceramice wszystko smakuje lepiej! Starannie dobrane kolory i motywy oraz szlachetne materiały sprawiają, że talerze stają się coraz częściej samodzielną dekoracją. Zdobią nie tylko stoły, ale również ściany. Wybierzmy talerze, które sprawdzą się doskonale w obu rolach. Takie, od których trudno oderwać wzrok!

Talerze - tradycja i nowoczesność

Tradycyjne, wzorzyste talerze są bardzo pożądaną ozdobą współczesnego mieszkania. Dziś szczególnie wysoko cenimy kolekcjonerskie egzemplarze, np. z Ćmielowa, Bolesławca czy Wałbrzycha. Zdobią one zarówno tradycyjnie urządzone wnętrza, jak również te bardziej nowoczesne. Polskie wytwórnie ceramiki oferują zestawy talerzy, które mają w sobie ducha przeszłości oraz takie, które wyróżnia współczesna forma i nowe trendy kolorystyczne.

Trudno znaleźć jeden, wiodący wzór, który nadałby kierunek zdobiącej stoły ceramice. Nasz wybór powinien być podyktowany indywidualnymi upodobaniami oraz stylem, w jakim została zaaranżowana przestrzeń jadalni. Trudno wyobrazić sobie na przykład nowoczesne, kwadratowe talerze w rustykalnym wnętrzu lub rokokowe zdobienia na tle loftu. Musimy znaleźć odpowiednie proporcje pomiędzy tradycją i nowoczesnością.

Zestawy talerzy - kolor ma znaczenie!

Wybierając zestaw talerzy do naszego domu, warto zadbać o harmonię kolorystyczną. To zadanie ułatwi nam kolekcja Blossom Line - Ćmielów Design Studio. Propozycja niezwykłej porcelany w odcieniach zarówno pastelowych, jak i bardziej intensywnych, nasyconych, pozwala skomponować swój własny zestaw, który zawsze stworzy harmonijną (i kolorową!) całość. Ta ciekawa seria ma w sobie ducha lat 60 - tych, dlatego świetnie się sprawdzi we wnętrzu w stylu retro. Z powodzeniem ożywi także zachowawcze wnętrza, którym brakuje energii. Na białym obrusie stworzy mistrzowską rozgrywkę kolorystyczną.

Możemy także stworzyć monochromatyczny zestaw talerzy w odcieniach morskich zieleni i błękitów. Przywołująca wspomnienie turkusowej wody seria Marine od Home & You, sprawdzi idealnie we wnętrzach urządzonych w stylu marynistycznym. Będzie również efektownym elementem ciemnych, nowoczesnych jadalni, w których przeważają równie proste, surowe formy.

Zestaw Home & YouZestaw Home & You Fot. Home & You

Talerze Ikea

Wśród propozycji talerzy Ikea, znajdziemy wiele praktycznych i niedrogich rozwiązań, które sprawdzą się w każdej jadalni. Jednym z nich mogą być np. urocze, różowe talerze kwadratowe i prostokątne. Cukierkowy kolor sprawia, że mają one w sobie urok słodkiej porcelany, a kanciasta forma nadaje im nowoczesnego charakteru, który świetnie pasuje do współczesnych mieszkań. Talerze Ikea to również duży wybór uniwersalnych kolorów. Wiele pastelowych, delikatnych odcieni sprawdzi się w skandynawskim lub prowansalskim, jasnym wnętrzu. To barwy, które idealnie pasują do funkcjonalnych, jasnych pomieszczeń, gdzie królują biele i naturalne odcienie drewna.

Talerze IkeaTalerze Ikea Fot. Ikea

Talerze w ciemnych kolorach

Talerze ceramiczne świetnie wyglądają w ciemnym - granatowym lub czarnym wydaniu. Są eleganckie i stylowe. Kwadratowe - kojarzą się z japońską tradycją. Potrafią nadać aranżacji stołu ciekawy, charakterny wygląd. Jeśli zestawimy je z ciepłym światłem świec, możemy liczyć na intrygujący nastrój. Ciemne talerze idealnie komponują się z minimalistycznym wnętrzem. Będą również zgranym elementem pomieszczeń w stylu loftowym. Możemy wybrać błyszczącą lub matową wersję talerzy. Na takiej zastawie każda potrawa wyda się arcydziełem! Ciemne talerze doskonale podkreślą czerwień truskawek i zieleń awokado.

Talerze DukaTalerze Duka Fot. Duka

Talerze z artystyczną duszą

Zapomniany zwyczaj wieszania barwnych talerzyków w kuchni znów powraca do naszych domów.Coraz chętniej wybieramy wzory, które spełnią nie tylko praktyczną funkcję w trakcie posiłków, ale mają swój własny, niepowtarzalny urok. Mają cieszyć nasze oczy jako ozdoba ściany. Możemy powiesić je w grupie, wybierając np. jeden kolor lub wzór w kilku odcieniach, tworzących harmonijną całość albo zawiesić kolekcjonerską perełkę sprzed lat. Nie musi to być jednak wiekowy przedmiot. Świetnie sprawdzi się w tej roli także ręcznie malowany talerz młodej projektantki w wyszukanych odcieniach. Przykładem mogą być niezwykle ciekawe prace Magdy Pilaczyńskiej oraz talerze z pracowni Fenek Studio, które z pewnością warto wyeksponować nie tylko na stołach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.