Nordicana. Za co kochamy Skandynawię

Coraz więcej osób zachwyca się skandynawskim stylem życia, kulturą, designem, przyrodą, a nawet kuchnią. W czym tkwi źródło popularności Skandynawii? Nad tym zagadnieniem pochyla się Kajsa Kinsella autorka książki "Nordicana. Za co kochamy Skandynawię".

Kajsa Kinsella urodziła się i wychowała w Szwecji. Obecnie jednak mieszka wraz z mężem i trójką dzieci w Irlandii. Jest pisarką, blogerką i autorką popularnych projektów DIY. Wszystko co robi jest głęboko zakorzenione w skandynawskiej kulturze. Jako rodowita Szwedka zna ją doskonale. Natomiast stykając się z innymi narodami i kulturami, potrafiła jeszcze lepiej docenić swoje dziedzictwo. Jej najnowsza książka jest w całości poświęcona właśnie temu. Kinsella stara się dociec co sprawia, że cały świat z podziwem i zazdrością spogląda na Skandynawię. Wszak od lat kraje skandynawskie są na szczytach rankingów najszczęśliwszych krajów świata. Do tego mogą się pochwalić wysokim standardem życia oraz przepięknymi tworami natury.

W książce "Nordicana. Za co kochamy Skandynawię" autorka zabiera czytelników w intrygującą podróż po Skandynawii. Przybliża tamtejsze krajobrazy, zwyczaje i kulturę. Kajsa Kinsella wybrała 100 rzeczy - zjawisk, przedmiotów, osób czy też zwyczajów, za które kochamy Skandynawię. Wyjaśnia czym są i ewentualnie przybliża ich historię. Można wśród nich znaleźć kultowe lampy Paula Henningsena, ale też Muminki, klocki Lego czy... Madsa Mikkelsena. Kinsella bowiem nie odcina się od współczesnej kultury skandynawskiej. Doskonale wie, że szwedzkie kryminały bądź duńskie seriale są równie dobrą promocją tego regionu, jak i dawne tradycje. Wszystko to pozwala spojrzeć na Skandynawię wielowymiarowo, pod różnymi kątami.

Nie bez znaczenia jest także oprawa graficzna książki. Każde hasło jest odpowiednio zilustrowane czy to za pomocą zdjęć, czy grafiki. Dzięki temu "Nordicana" jest nie tylko prawdziwą skarbnicą wiedzy podanej w przystępny sposób, ale także pięknym przedmiotem w iście skandynawskim stylu. Przeglądanie książki jest już samo w sobie przyjemnym doświadczeniem.

Po tą pozycję z pewnością powinny sięgnąć wszystkie osoby, które już połknęły skandynawskiego bakcyla, jak i te które jeszcze nie do końca wiedzą z czego wynika fenomen tej kultury.

Tytuł: Nordicana. Za co kochamy Skandynawię

Autor: Kajsa Kinsella

Premiera: 23 listopada

Wydawnictwo: Buchmann

Więcej o: