Jak zrobić taras tanim kosztem? Doradzamy, jakie materiały są najtańsze, a zarazem dobrej jakości

Trudno sobie wyobrazić współczesny dom jednorodzinny bez tarasu. Na szczęście jego wykonanie nie musić być drogie. Jak zrobić taras tanim kosztem? To m.in. wybranie odpowiednich materiałów, za które nie zapłacimy dużo, ale równocześnie są dość trwałe. Podpowiadamy na co się zdecydować!

Z czego zrobić taras tanio?

Przede wszystkim z drewna, bo najłatwiej i - jeśli nie wybierzemy luksusowych desek - najtaniej. Ale tarasy robi się też z materiałów kompozytowych, powstałych z połączenia drewna z PVC. Zdecydowanie się na nie to możliwość wykonania tarasu tanim kosztem. Materiały te wyglądem mają przypominać naturalne drewno, są jednak pozbawione jego wad, czyli odporne na wodę i insekty, łatwe do utrzymania w czystości i niewymagające regularnej konserwacji. Z reguły deski tarasowe z takich materiałów kupuje się w systemie, razem z legarami i elementami mocującymi. Inna możliwość to taras pokryty kamieniem (np. granitem), płytkami ceramicznymi lub kostką brukową.

Każdy taras należy wyceniać indywidualnie. Jego koszt zależy od wielu czynników: kształtu, wielkości i wysokości, liczby schodów, rodzaju podłoża i podbudowy oraz gatunku pokrycia. Trzeba zastanowić się dobrze czym wyłożyć taras tanio. Podstawa do obliczeń to cena materiałów (deski, kamień, płytki, legary, kontrlegary, wkręty, olej) potrzebnych na 1 m2 tarasu.

tani taras - z deski kompozytowejtani taras - z deski kompozytowej fot. @tdm_tarasy

Jak zrobić tanio taras drewniany

Zbudowanie tarasu z drewna nie jest szczególnie skomplikowane, choć oczywiście zawsze lepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie, niż zabierać się do tego samodzielnie. Aby taki taras ładnie wyglądał i długo służył, trzeba wybrać odpowiednie drewno i właściwie je ułożyć, a potem dbać o nie i systematycznie konserwować je odpowiednimi preparatami.
Prace należy zacząć od wykonania projektu, czyli zaplanowania kształtu i wymiarów tarasu. Można to zrobić samodzielnie lub poprosić o pomoc architekta albo doradcę z firmy budującej tarasy.

Można użyć drewna krajowego, przeznaczonego specjalnie na tarasy i nawierzchnie ogrodowe, impregnowanego przemysłowo (czyli w całości nasyconego preparatem chroniącym przed wilgocią oraz korozją biologiczną) i o odpowiedniej wilgotności. Najlepsze, najtwardsze i najodporniejsze spośród gatunków krajowych jest drewno dębowe. Ponieważ jednak jest też najdroższe, częściej wybiera się deski sosnowe lub świerkowe - są one jednak dość miękkie, mało odporne na zarysowania i wgniecenia, szybko butwieją, uwalniając nieprzyjemne zapachy. Trzeba liczyć się z tym, że zrobiony z nich taras za 5-6 lat może nadawać się do wymiany.

tani tarastani taras fot. shutterstock

Zdecydowanie lepsze na taras są deski z drewna egzotycznego, na przykład bangkirai, massaranduba, merbau, tatajuba, ipe, cumaru - odporne na zmienne warunki atmosferyczne i destrukcję biologiczną. Wpływa na to wysoka gęstość drewna egzotycznego oraz duża ilość zawartych w nim garbników (naturalnych substancji impregnujących). Jeśli zastanawiasz się z czego zrobić taras solidny to na pewno wybór takich materiałów będzie strzałem w dziesiątkę. Trwałość tych gatunków, nawet bez dodatkowej impregnacji, jest kilkakrotnie większa niż zaimpregnowanej sosny. Ścisła struktura drewna nadaje mu piękną, gładką powierzchnię, natomiast szeroka paleta kolorystyczna, od słonecznych żółci po mahoniowe brązy i czerwienie, jest ozdobą otoczenia. Taras wykonany z tego rodzaju drewna będzie cieszył swojego właściciela długie lata; egzotyczna deska tarasowa nie traci swoich właściwości mechanicznych nawet przez kilkadziesiąt lat. Na pierwszy rzut oka nie jest to tani taras, ale trwalszy niż z drewna krajowego, dzięki czemu nie trzeba go wymieniać ani remontować tak często, co również oznacza zaoszczędzone pieniądze.

Do budowy tarasów wykorzystywane są głównie deski ryflowane, czyli z wyżłobioną powierzchnią, która nadaje im ładny wygląd oraz zapobiega poślizgnięciom na mokrym drewnie. Rozmiary desek mogą być różne. Dobiera się je podczas kosztorysowania tarasu tak, żeby zostawało jak najmniej odpadów.

jak zrobić taras taniojak zrobić taras tanio fot. shutterstock

Pomysł na tani taras: na gruncie

Można też zdecydować się na tani taras po prostu wykonany na gruncie. To duża oszczędność, a zarazem bardzo szybkie wykonanie. Tutaj jednak również nie obędzie się bez projektu, bo ważna jest  m.in. odpowiednia hydroizolacja, ale także dopracowanie różnych innych szczegółów. Chodzi tu np. o prawidłową wysokość i spadek tarasu, tak aby było właściwe odprowadzanie wody. Czym wyłożyć taras tanio, jeśli decydujemy się ten wykonany na gruncie? Można użyć płyt betonowych lub kostki brukowej. Obydwa te materiały są trwałe i mogą służyć na wiele lat. Przed układaniem ich ważne jest jednak dobre przygotowanie podłoża, a następnie wykonanie podbudowy oraz krawężników. Kolejne etapy to rozsypanie podsypki piaskowej, wyrównanie i wreszcie ułożenie kostki lub płyt betonowych. 

Zobacz też: Modne dodatki na taras, które podkręcą aranżację i umilą relaks

Tani taras: drewniany na słupach

Jednym z pomysłów na tani taras jest ten wykonany z drewna, na słupach. Jeśli ekipa budowlana wcześniej przygotowała wylewkę betonową, konstrukcję nośną tarasu układa się na niej. Jeśli wylewki nie ma, robi się punktowe słupy betonowe o odpowiedniej średnicy oraz w odpowiedniej odległości od siebie.

Prace rozpoczyna się od wyznaczenia miejsc, w których mają się znajdować słupy. Następnie robi się wykopy o głębokości 80-90 cm. Ważne, aby wszystkie miały taką samą głębokość - co czasem, gdy w pobliżu budynku poprowadzone są instalacje, jest trudne do osiągnięcia.

Uwaga! Użycie sprzętu mechanicznego do wykonania wykopów nie jest wskazane - po pierwsze zbyt mocno rozkopuje się otwory, a po drugie nie ma możliwości jego zastosowania tuż przy ścianie budynku.

tani tarastani taras fot. shutterstock

Do gotowych otworów wprowadzane są tuby, które posłużą jako szalunek. Po wypoziomowaniu niwelatorem oraz obsypaniu ziemią można je zalewać betonem. Dalsze prace można prowadzić, kiedy beton zastygnie, czyli mniej więcej po upływie tygodnia.
Gdy słupy są już gotowe, można przystąpić do montażu konstrukcji nośnej tarasu. Prace zaczyna się od ułożenia pod tarasem maty ściółkującej, która ma zapobiegać przerastaniu roślinności oraz - ewentualnie - przysypaniu jej drobnymi kamykami. Następnie wykonuje się konstrukcję nośną tarasu, na którą składają się legary główne (o przekroju 42×90 mm) i kontrlegary (o przekroju 50×50 mm).

Legary oraz kontrlegary pod deski egzotyczne robi się z drewna tego samego gatunku lub innego, ale o zbliżonej gęstości. Między słupami betonowymi lub wylewką a legarami głównymi układa się izolację z folii lub papy i podkładki poziomujące.

Na powstałej w ten sposób kratownicy możemy układać deski. Zazwyczaj przykręca się je na specjalne nierdzewne wkręty do montażu deski tarasowej. Wcześniej w deskach nawierca się otwory i frezuje je pod główki wkrętów (frezowanie jest niezbędne - inaczej główka wkrętu zgniatałaby drewno). Deska mocowana jest z każdego brzegu za pomocą dwóch wkrętów, co zapobiega jej skręcaniu.

Niektóre firmy proponują też systemy mocowania polegające na użyciu specjalnych łączników, montowanych do konstrukcji i niewidocznych od strony powierzchni. Ich zaletą jest również to, że nawet jeśli deski trzeba będzie wymienić, łączniki można wykorzystać ponownie.

Po zamontowaniu wszystkich desek ich brzegi są wyrównywane tak, by wychodziły 2-3 cm poza konstrukcję tarasu. Wtedy jest też czas na wykonanie konstrukcji schodów (jeśli są potrzebne). Na końcu na brzegach montuje się deski czołowe, a cały taras dokładnie zamiata i zabezpiecza olejem.

Jak zrobić taras tanim kosztem: drewniane schody

Wybierając drewno jako materiał do wykonania schodów zewnętrznych trzeba zadbać o odpowiednią izolację gruntu, aby nie wpływał na strukturę schodów. Musimy też pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno przed działaniem deszczu, śniegu i mrozu. Jeśli dobrze wykonamy te prace, schody do taniego tarasu będą nam służyć przez długie lata, aczkolwiek warto pamiętać, że z czasem należy wymienić deski, bo mogą się pod wpływem nacisku połamać.

Wybór odpowiedniego drewna na wykonanie schodów drewnianych zewnętrznych to połowa sukcesu. Najbardziej trwałe jest, jak już powiedzieliśmy, drogie drewno egzotyczne. I, jak się zdaje, w przypadku schodów akurat warto się nieco wykosztować. Choćby ze względu na własne bezpieczeństwo.

jak zrobić taras taniojak zrobić taras tanio fot. shutterstock

Wykonanie schodów zewnętrznych, zwłaszcza przy domu z dość wysokim podpiwniczeniem, wymaga odpowiedniej wiedzy budowlanej, dlatego najlepszym wyborem będzie zlecenie tych prac specjalistom, którzy z dużą precyzją zrealizują zlecenie. Nawet zrobienie taniego tarasu wymaga czasem kosztów, ale to dobra inwestycja na przyszłość i brak widma częstych remontów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA