Roślina hebe do ogrodu i na balkon - jak uprawiać?

Roślina hebe jest zimozielona, więc pięknie będzie ozdabiać ogród lub działkę przez cały rok, ale nadaje się także do uprawy w doniczce na balkonie. Zobacz jakie są odmiany tej rośliny i jak ją pielęgnować.

Roślina hebe - charakterystyka

Krzewinki hebe to piękne rośliny, które zachwycają swoimi intensywnie barwnymi kwiatami. Najczęściej mają one kolory: różowy, fioletowy, a także biały. Są to rośliny zimozielone, a to znaczy, że przez cały rok zachowują zielone liście, które mogą ozdabiać ogród. Dzięki tym walorom ozdobnym cieszą się one sporą popularnością w Polsce, choć naturalnie żyją w zupełnie innym klimacie, m.in. w Nowej Zelandii i Chile. W naszym kraju niektóre odmiany osiągają wysokość maksymalnie do 1 metra, ale w państwach, gdzie występują naturalnie warunki pozwalają im urosnąć nawet do 2 metrów. Hebe mają bardzo wiele odmian, ale w Polsce znane i uprawiane są tylko kilka z nich. Najczęściej są ozdobą ogrodów i działek, ale mogą rosnąć również w doniczkach na balkonie lub tarasie.

Hebe do ogrodu

Uprawa rośliny hebe w ogrodzie to trud, który warto podjąć, aby cieszyć oczy pięknymi, niebanalnymi kwiatami. Okres kwitnienia zależy od odmiany. Na niektórych z nich kwiaty pojawiają się już pod koniec maja, a inne zakwitają pod koniec sierpnia aż do chłodniejszych dni jesieni. Najczęściej sadzi się je na rabatach, przy oczkach wodnych i skalniakach. Hebe to roślina ogrodowa, którą trzeba chronić przed mrozem, bo niestety nie jest odporna na bardzo niskie temperatury. 

roślina heberoślina hebe fot. shutterstock

Hebe roślina jak uprawiać?

Tak jak wszystkie rośliny, Hebe ma konkretne wymagania dotyczące stanowiska, podłoża oraz te związane z podlewaniem oraz nawożeniem. 

Krzewy hebe są kwaśnolubne, a więc potrzebują podłoża o kwaśnym odczynie. Ponadto musi to być gleba próchnicza i przepuszczalna. Dzięki temu będą idealnymi sąsiadami wrzosów, rododendronów, azalii oraz hortensji.

Bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko. Rośliny hebe lubią słoneczne miejsca, osłonięte od wiatru. Poradzą sobie jednak także w lekko zacienionych obszarach ogrodu, ale wtedy mogą być trochę niższe. 

W uprawie kwiatów hebe ważne jest także odpowiednie nawożenie. Stosuje się dwa rodzaje nawozu zależnie od okresu. Wiosną nawozimy kwiaty hebe nawozem do roślin kwaśnolubnych, natomiast jesienią warto nasilić ziemię nawozem potasowo - fosforowym.

Zobacz też: Hortensja Polar Bear - uprawa, sadzenie, przycinanie. Jak pielęgnować ten okazały krzew w ogrodzie lub na działce?

Najpopularniejsze odmiany rośliny hebe do ogrodu

  • Hebe ochrowata (H. ochracea) - małe krzewy przypominające mech, mogą urosnąć do 30 - 40 cm
  • Hebe widłakowata (H. lycopodioides) - to niewielkie krzewinki, o łodygach rosnących maksymalnie do 30 cm
  • Hebe bukszpanowata (H. buxifolia) - jak nazwa wskazuje przypomina bukszpan i może urosnąć nawet do 1 metra; to dobra alternatywa dla wielbicieli tego krzewu - jest mniej narażona na szkodniki i nie trzeba obawiać się bardzo szeroko występującej obecnie ćmy bukszpanowej
  • Hebe tłustolistna (H. pinguifolia) - to najbardziej charakterystyczna i dekoracyjna odmiana, która ma obwódkę na liściach

Zobacz też: Komarzyca - roślina, która skutecznie odstrasza komary! Uprawa, zimowanie, odmiany

Hebe w doniczce 

Kwiaty hebe nadają się również do uprawy w doniczce na balkonie. Do takich odmian należą hebe Andersona oraz hebe Albicans. Na zimę pojemniki z roślinami trzeba przenieść do domu. Roślina hebe nie wymaga częstego przesadzania - wystarczy to robić co 3 - 4 lata. 

Zobacz też: Lawenda w doniczce - pielęgnacja, wymagania, zastosowania

Więcej o:
Copyright © Agora SA