Święta to magiczny czas, który wszyscy chcemy spędzić w gronie rodzinnym i przyjemnej, bezstresowej atmosferze. Poddenerwowania w okresie przedświątecznym nie da się jednak uniknąć - przygotowania pochłaniają dużo czasu, którego i tak nigdy nie mamy w nadmiarze. Święta wymagają wyjątkowej oprawy, podejmujemy zatem ten wysiłek z roku na rok - za każdym razem obiecując sobie, że następnym razem lepiej zorganizujemy przygotowania - lub, że podzielimy obowiązki pomiędzy wszystkich członków rodziny. A co konkretnie możemy zrobić, aby święta zachwyciły rodzinę nie doprowadzając nas jednocześnie do granic wytrzymałości?

Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne to pisanki i zajączki - z tym najczęściej się kojarzą. Oczywiście to bardzo duże uproszczenie świątecznej symboliki, ma jednak znaczenie, kiedy planujemy na ten czas udekorować mieszkanie. Aby zaoszczędzić nieco czasu na świątecznych przygotowaniach, wyznaczmy do tego zadania dzieci - tworzenie ozdób na święta skutecznie zajmie ich uwagę, dzięki czemu nie będziemy musieli ich pilnować i przeznaczymy ten czas np. na przygotowanie ciast. Z drugiej strony takie twórcze zajęcia pomogą maluchom rozwijać zdolności manualne - a przy okazji być może ujawnią talent artystyczny. Aby przygotować święta szybko i sprawnie, warto też część potraw zamówić - zamiast przygotowywać wszystko samodzielnie. Podzielić się obowiązkami można również przy sprzątaniu - ponownie angażując dzieci, ale tym razem nieco starsze.

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia zajmują pierwsze miejsce w rankingu najbardziej lubianych świąt. Trudno się dziwić - prezenty czekające pod choinką wzbudzają entuzjazm nie tylko u dzieci - czekają na nie również dorośli. Święta w zimowej aurze mają dodatkowo tę niemal magiczną otoczkę, która podkreśla doniosłość rodzinnych spotkań i wspólnych posiłków. Prawdziwie białe święta zdarzają się jednak niezmiernie rzadko - pogoda coraz częściej płata nam figla i przychodzi nam spędzać je w iście jesiennym klimacie. Z tego powodu warto zadbać o odpowiedni klimat w mieszkaniu. Odpowiednio dobrane dekoracje - również te wykonane własnoręcznie, sprawią, że choć na parę chwil zapomnimy o niezbyt przyjemnych warunkach za oknem.
Święta to nie tylko pogoda i dekoracje - to również pyszne, najczęściej tradycyjne jedzenie. Dania przygotowane zgodnie z przepisem babci, z uwzględnieniem sekretów kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie pomogą zadbać o to, by wszyscy czuli się wyjątkowo. Święta w otoczeniu bliskich, przy pachnącej choince, kubku gorącego kakao i aromacie domowego ciasta zapadną w pamięć na długo - i nawet po latach wspomnienia tych wspólnych chwil będą nas rozgrzewały od środka.

Zobacz także:

Dekoracje stołu Porcelana Dekoracje świąteczne Dekoracje wielkanocne Dekoracje bożonarodzeniowe

święta