drzewa
-
Rośliny lecznicze. Zastosowanie roślin leczniczych
Rośliny lecznicze to naturalny sposób na pozbycie się najrozmaitszych dolegliwości, wzmocnienie organizmu, a nawet poprawę wyglądu i samopoczucia. Nasze prababcie przez lata stosowały rośliny lecznicze niemal w każdej potrzebie. Nic dziwnego - jest ich mnóstwo! Nie sposób poznać wszystkich, ale możemy dowiedzieć się więcej o wybranych, zielonych lekarstwach z domowego ogródka czy łąki. Rośliny lecznicze są często na wyciągniecie ręki - nie musimy nawet udawać się do apteki.
-
150 drzew w budynku
Myślicie że w mieście można posadzić 150 drzew na terenie jednego budynku mieszkalnego ? Włoskiemu architektowi Luciano Pia udało się umieścić taki niecodzienny projekt 25 Verde w miejskim krajobrazie. Zobaczcie efekty.
-
Jodła koreańska (Abies koreana) 'Silberlocke' [Roślina tygodnia]
Jest to jeden z niższych gatunków jodeł, przydatny do uprawy w ogrodach przydomowych.
-
Bosco Verticale - jak zmieścić las w mieście
Bosco Verticale jest projektem z założenia wydawać by się mogło niemożliwym do wykonania - posadzenia lasu w mieście wysoko zurbanizowanym, zanieczyszczonym, o ściśle określonych terytorialnie granicach, za to bardzo potrzebującym zwiększenia udziału powierzchni zielonych. Jeśli projekt się powiedzie, będzie bardzo budującym przykładem odbudowywania więzi miasta z naturą.
-
Inne prace w ogrodzie: na nowy sezon zimowy
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
-
Mech pożerający smog. Jest tak samo wydajny jak 275 drzew
Niemiecka firma Green City Solutions wymyśliła nowe "miejskie drzewo", którego zadaniem jest pochłanianie smogu. Drzewo to tak naprawdę panel wypełniony specjalnym gatunkiem mchu.
-
Drzewa krzewy i żywopłoty jesienią i zimą
Uprawiane w ogrodzie gatunki liściaste z naszej strefy klimatycznej (klony, graby) same doskonale przygotują się do zimy. Natomiast pochodzącym z cieplejszych regionów, a zatem wrażliwszym na mróz, trzeba w tym pomóc, w przeciwnym razie mogą nie przetrwać do wiosny.
-
Ogród bylinowy Pani Danuty i jej mamy z Sampolna [Wasze Ogrody]
Pani Danuta Kaczmarek z Sompolna przez cały rok cieszy się urokami ogrodu, który przed laty założyła jej mama. Dzisiaj pielęgnują go razem i wspólnie korzystają z jego dobrej energii.
-
Krwawy kwartał dla przyrody. Cała Polska wycina drzewa
Nie trzeba było długo czekać na efekty nowej ustawy o ochronie przyrody, która w niemal nieograniczony sposób pozwoliła na wycinkę drzew na prywatnych posesjach bez zezwolenia. Jej tragiczne skutki będziemy odczuwać przez lata. Zobaczcie, jak wygląda Polska po wycince.
-
700-letnie drzewo na stacji kolejowej w Kayashima
Japończycy dbają o harmonię między światem ludzi, a naturą. Niezbitym dowodem na takie podejście jest 700-letni cynamonowiec kamforowy wokół którego wybudowano stację kolejową.
-
Pozwolenie na wycinkę drzew na własnej działce nie jest już wymagane
Od 1 stycznia 2017 roku nie jest już potrzebne pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów na własnej działce zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Do tej pory, bez pozwolenia można było wyciąć jedynie drzewa owocowe.
-
Najstarsze drzewo w Polsce usycha. Trzeba je ratować
Cis rosnący w śląskim Henrykowie ma 1281 lat i zaczyna umierać. Nowatorskie metody ratowania drzewa finansuje gmina i sami mieszkańcy. Na razie zebrali 50 tysięcy złotych, ale potrzebne jest więcej.
-
Arborystyka - prawidłowe cięcie drzew
Piękne drzewa to ozdoba ogrodu, ale czasem wymagają korekty, przycięcia. Jednak jak to robić, by ich nie zniszczyć? Trzeba się na tym znać. Wiedzę taką dają kursy arborystyczne.
-
Sosna pospolita (Pinus sylvestris) 'Watereri' [Roślina tygodnia]
Sosna pospolita to gatunek bardzo rozpowszechniony o szerokim zasięgu występowania i znany niemal każdemu. Przedstawiamy ciekawą wolno rosnącą odmianę 'Watereri'.
-
Dąb Józef Drzewem Roku 2016!
W 6. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017!
-
Czeremcha zwyczajna. Prunus padus
-
Antonówki, szare renety, czyli niech żyją "stare" babcine jabłka
Wytnij pan ten sad i posadź pan jakieś ludzkie drzewka! Po co trzymać te starocie, takie wielkie... - mawiał mi mój sąsiad, który jest zapalonym ogrodnikiem i ma drzewka owocowe, które są wysokości człowieka. - Co pan, musimy ratować nasze stare odmiany - odpowiadam na to niezmiennie.
-
Krzywy las niedaleko Gryfina
Bardzo tajemnicze i niezwykłe miejsce. Podczas wycieczki po okolicach Szczecina, pojechaliśmy do Nowego Czarnowa (cztery kilometry od Gryfina). Nieopodal elektrowni "Dolna Odra" rośnie "Krzywy Las"
-
Modrzew europejski (Larix decidua) 'Kórnik'
Modrzew ten to iglasty, karłowy krzew o kulistym i zwartym pokroju oraz jasnozielonych igłach opadających na zimę.
-
Świerk kłujący (Picea pungens) 'Edith' [Roślina Tygodnia]
Świerk kłujący jest jednym z najcenniejszych gatunków roślin iglastych polecanych do uprawy warunkach miejskich. Dobrze znosi suche, zanieczyszczone powietrze, jest mało wymagający w stosunku do podłoża i w pełni odporny na mróz.
-
Wiosenne cięcie
Każdy miłośnik wypoczynku w ogrodzie wie, że nim przyjdzie czas na leniwe popołudnia wśród kwiatów i krzewów czeka go wiele pracy. By rośliny po zimie pozostały w dobrym stanie już teraz trzeba pamiętać o przycinaniu.
-
Ile lat ma najstarsze drzewo?
Świerk pospolity rosnący w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji ma 9550 lat. Poznajcie jego historię
-
Kto mieszka w dziupli?
Mało jest tak fascynujących osobliwości przyrody jak dziuple, nie wspominając już o ich mieszkańcach...
-
Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie
Choć odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyła się z górą 30 lat temu, dopiero teraz jego charakterystyczna bryła zyskała właściwą oprawę.
-
Rącznik pospolity. Roślina atrakcyjna cały rok
Liście i owoce ma podobne do kasztanowca, ale sylwetką rącznik bardziej przypomina palmę.
-
Jak opryskać duże drzewa?
Co można zrobić z wysokim iglakiem, gdy zachoruje, w jaki sposób go opryskać? Może jest jakaś alternatywa dla tych zabiegów? Pyta: Ewa Podgórska
-
Dąb szypułkowy (Quercus robur) 'Fastigiate Koster' [Roślina tygodnia]
To holenderska, kolumnowa odmiana o wąskiej, strzelistej koronie i wolnym tempie wzrostu, wyselekcjonowana w latach siedemdziesiątych XX wieku.
-
Świerk Engelmanna (Picea engelmannii) 'Glauca'
To gatunek amerykański, naturalnie występujący w Górach Skalistych od Kolumbii Brytyjskiej do północnego Meksyku.
-
Sosna czarna (Pinus nigra) 'Globosa' [Roślina Tygodnia]
Sosna czarna pochodzi z terenów górskich Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej.
-
Zieleń miejska
W ostatnich latach w Warszawie wycięto 150 tys. drzew. Dużo! Prawda? Nie będziemy rozliczać Ratusza z wycinki. Pokażemy Wam co wszyscy tracimy. Zobaczcie najpiękniejsze zielone aleje świata.