Farby możemy wykorzystać w mieszkaniu na wiele różnych sposobów - poza produktami przeznaczonymi do malowania ścian, mamy też do dyspozycji farby do mebli, schodów i podłóg, betonu, parapetów, drzwi, przedmiotów wykonanych z metalu, a nawet do płytek ceramicznych - zarówno tych na ścianach, jak i tych na podłogach.

Farby do mebli

Nie jest dla nikogo żadną tajemnica, że można malować meble wykonane z drewna - służą do tego celu farby przeznaczone po prostu do malowania tego naturalnego materiału - a poza farbami również lakiery, bejce i lakierobejcę. Zaskoczeniem mogą być farby do mebli z płyty wykończonych laminatem, folią lub lakierem na wysoki połysk. Takie powierzchnie również można z powodzeniem malować - specjalne farby zapewnią trwałą powłokę, która będzie odporna na zmywanie, musimy ją jedynie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Farby tablicowe

Farba tablicowa jest bardzo popularnym produktem - chętnie stosujemy ją na ścianach w kuchni oraz w pokoju dziecięcym, gdzie często malujemy nią nie tylko ściany, ale również meble - na przykład fronty szafy. Farba tablicowa tworzy powłokę, po której można rysować kredą - podobnie jak w szkole, a potem zmyć lekko zwilżoną szmatką bez ryzyka uszkodzenia ściany lub zmycia farby.

Farby do płytek

Farba do płytek to świetna alternatywa dla. remontu. Zamiast skuwać płytki i robić w mieszkaniu bałagan na kilka tygodni - a przy okazji obciążać znaczną kwota domowy budżet, możemy skorzystać właśnie z farby do płytek. Produkt ten sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i na podłodze - musimy jednak ściśle przestrzegać instrukcji stosowania takiej farby, aby uzyskać pożądany efekt, którym będziemy się mogli długo cieszyć.

Farby do betonu

Farba do betonu przyda się, kiedy chcemy nadać nowy kolor wszelkim elementom wykonanym z tego materiału - pamiętajmy jednak, że do powierzchni na zewnątrz są przeznaczone inne farby niż do wnętrz - te ostatnie nie będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne i w krótkim czasie będziemy zmuszeni powtórzyć malowanie. Farba do betonu występuje w szerokiej gamie kolorystycznej - możemy jej też nadać kolor samodzielnie za pomocą pigmentów, które są do kupienia w każdym sklepie z farbami.

Farby kredowe

Farba kredowa jest na naszym rynku produktem nieco mniej znanym - ale szybko zdobywa popularność. Stylizacja mebli jest dzięki niej wyjątkowo łatwa i przyjemna. Pozwala na uzyskanie efektów dekoracyjnych, które idealnie pasują do tak popularnego stylu shabby chic oraz vintage czy rustykalnego. Farby kredowej mogą używać osoby nie mające żadnego doświadczenia w malowaniu. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że farba kredowa przed położeniem nie wymaga usunięcia z mebla starych powłok - wystarczy go jedynie oczyścić i odtłuścić. Są to zatem doskonałe farby dla początkujących.

Zobacz także:

Malowanie Inspiracje Trendy Ściany Obrazy Beton architektoniczny DIY Kolory

farby