budownictwo

 • Co aktualnie buduje się w stolicy? [PRZEGLĄD]

  Co aktualnie buduje się w stolicy? [PRZEGLĄD]

  Najwyższy drapacz chmur w całej Unii Europejskiej, biznesowe "city" na Woli i nowe szaty dobrze znanych budynków. Budowlany boom w Warszawie trwa w najlepsze. Sprawdźcie nasz przegląd najciekawszych inwestycji, które powstają w stolicy.

 • Najbardziej kiczowate budynki na świecie [PRZEGLĄD]

  Najbardziej kiczowate budynki na świecie [PRZEGLĄD]

  Chociaż mogłoby się wydawać, że najbardziej satysfakcjonujące przykłady architektonicznej brzydoty można znaleźć w Polsce, w innych państwach świata także roi się od makabrył. Obejrzyjcie przegląd 10 najbardziej kiczowatych budynków na świecie, które często zdążyły się zestarzeć zanim jeszcze zostały ukończone.

 • Dzieje architektów w PRL-u. Od socrealizmu do wielkiej płyty

  Dzieje architektów w PRL-u. Od socrealizmu do wielkiej płyty

  Architekci uzbrojeni w ostre ołówki i długie linijki nie mieli łatwo za czasów PRL-u. Ponieważ praktycznie jedynym inwestorem było państwo, projektanci musieli mierzyć się z narzuconymi stylami i słabej jakości materiałami.

 • Startuje plebiscyt BUDYNEK ROKU 2018. Pomóżcie nam zbierać nominacje!

  Startuje plebiscyt BUDYNEK ROKU 2018. Pomóżcie nam zbierać nominacje!

  Gdzie znajduje się najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce? Która realizacja zasługuje na tytuł Budynek Roku 2018? Przyglądamy się inwestycjom w całym kraju - pomóżcie nam wytypować najciekawsze!

 • Elewacje domów: najnowsze trendy

  Elewacje domów: najnowsze trendy

  Nowoczesna estetyka to gra kontrastów. Inwestorzy śmiało łączą ze sobą materiały o odmiennej barwie, fakturze i charakterze - drewno z kamieniem, naturalne surowce z metalem, stal z czystym szkłem. Jakie elewacje cieszą się obecnie największą popularnością? Jakie zestawienia są najmodniejsze?

 • Wybraliście polski dom roku 2016. Oto zwycięzcy plebiscytu

  Wybraliście polski dom roku 2016. Oto zwycięzcy plebiscytu

  Zaproponowaliśmy w styczniu, abyście - spośród prezentowanych przez miniony rok przez miesięcznik "Ładny Dom" budynków mieszkalnych - wybrali dom, waszym zdaniem, najpiękniejszy, dom 2016 roku. Oto wyniki waszego głosowania.

 • Dom letniskowy ze szkła i drewna

  Dom letniskowy ze szkła i drewna

  Ten niewielki dom to miejsce wakacyjnych i weekendowych wypadów. Ogromne przeszklenia otwierają budynek na otaczającą go naturę - ale mieszkańcy w każdej chwili mogą się schować za ruchomymi drewnianymi żaluzjami.

 • Dom z białym dachem

  Dom z białym dachem

  Architektura utrzymana w duchu minimalizmu jest w Polsce często odbierana jako zimna i brutalna. Takie materiały jak beton i szkło nie kojarzą się nam dobrze, co wynika z... braku dobrych przykładów takiej architektury w naszym otoczeniu. A można projektować ją tak, by była komfortowa i przyjazna - warunkiem jest dobra współpraca i zrozumienie między architektem a inwestorem oraz ich obopólny szacunek dla zastanej przestrzeni. Włożony wysiłek opłaca się każdej ze stron, czego przykładem jest dom stojący na obrzeżach Gdańska.

 • Gotowe projekty domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. złotych [WYBÓR REDAKCJI]

  Gotowe projekty domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. złotych [WYBÓR REDAKCJI]

  Przez cały rok w miesięczniku "Ładny Dom" pokazujemy najlepsze, najciekawsze i najładniejsze projekty z ofert polskich pracowni architektonicznych. W tym zestawieniu przestawiamy wybrane gotowe projekty domów, których koszt budowy netto nie przekracza 200 tys. zł, a w jednym przypadku - 100 tys.

 • Hörmann na targach BAU 2017

  Hörmann na targach BAU 2017

  Ponad 1400 m² - po raz kolejny taką powierzchnię zajmie stoisko firmy Hörmann na targach BAU. W tym roku w centrum ekspozycji znajdą się nowe drewniane drzwi wewnętrzne, segmentowe bramy garażowe o ciekawym designie oraz nowoczesne napędy. W hali B3 producent ten pokaże też szereg innowacyjnych rozwiązań przeciwpożarowych, bram przemysłowych oraz urządzeń techniki przeładunku.

 • Nowoczesny dom w walijskiej stodole

  Nowoczesny dom w walijskiej stodole

  Piękna kombinacja tradycyjnej architektury i nowoczesnych wnętrz zachwyca wszystkich, którzy zobaczą nowy zespół budynków, powstały dzięki odwadze i wyobraźni młodego brytyjskiego architekta.

 • Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

  Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

  Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem to jeden najmodniejszych trendów współczesnej architektury. Jakie są największe zalety domów z płaskim dachem? Komu poleca się ten typ zadaszenia? Sprawdźcie, w jakich sytuacjach warto postawić na dom ze stropodachem.

 • ALBERO - alternatywa drewna na elewacji

  ALBERO - alternatywa drewna na elewacji

  Niezaprzeczalne walory drewna sprawiają, że często gości na elewacjach. Nie chcemy z niego rezygnować, ale tempo współczesnego życia sprawia, że trudno zaakceptować konieczność konserwacji. Szukamy więc innych materiałów.

 • Pixel - nowe okno, które wpuszcza więcej światła

  Pixel - nowe okno, które wpuszcza więcej światła

  Oknoplast wprowadza do swojej oferty autorskie okno PIXEL charakteryzujące się nowoczesnym wąskim profilem o wyrafinowanym, kanciastym kształcie. Ten przełomowy produkt to odpowiedź na najnowsze trendy architektoniczne, w których kluczową rolę odgrywa światło oraz przestrzeń.

 • Okno V82 ProSafe - nowa klasa bezpieczeństwa

  Okno V82 ProSafe - nowa klasa bezpieczeństwa

  Pomorski producent stolarki premium wprowadza do sprzedaży nowy system, o antywłamaniowej skuteczności potwierdzonej licznymi rzetelnymi badaniami

 • Domy pasywne (pięć przykładów)

  Domy pasywne (pięć przykładów)

  Pasywne, czyli - do bólu energooszczędne. W Polsce wciąż są nowością, wciąż ich stawianie traktowane jest jak eksperyment. Decyzja o budowie takiego domu wiąże się z umiejętnością precyzyjnej kalkulacji: trzeba wszystko tak policzyć, by koszt uzyskania oszczędności nie przekroczył zaoszczędzonej kwoty...

 • Domy z wizją - efektowne domy jednorodzinne

  Domy z wizją - efektowne domy jednorodzinne

  Śmiała architektura przestała być zarezerwowana w Polsce wyłącznie dla świątyń, biurowców czy galerii handlowych. Połączenie ciekawych wizji projektanta i inwestora, mariaż nowoczesnych trendów architektonicznych z wysokiej jakości materiałami budowlanymi oraz perfekcyjnym wykonaniem coraz częściej owocują kreacjami efektownych domów jednorodzinnych...

 • Domy ukryte - cztery przykłady i jedna niespodzianka

  Domy ukryte - cztery przykłady i jedna niespodzianka

  Podczas gdy jedni właściciele chcą swoje domy jak najlepiej wyeksponować, inni robią wszystko, aby je ukryć. Powody? Bardzo różne. Tak jak różne są te przykłady.

 • Domy stodoły (cztery niezwykłe przykłady)

  Domy stodoły (cztery niezwykłe przykłady)

  Stodoła niekoniecznie kojarzy się z komfortowym mieszkaniem, a jednak... Bywa, że dla jednych staje się luksusowym domem, dla innych zaś - źródłem inspiracji do tego, by taki dom zbudować....

 • Hörmann na targach BUDMA 2016

  Hörmann na targach BUDMA 2016

  Jak działają nagrodzone Złotymi Medalami MTP napęd do drzwi wewnętrznych PortaMatic oraz przeciwpożarowa brama przesuwna FST firmy Hörmann przekonać się można było na stoisku tego producenta podczas targów BUDMA 2016, które odbyły się w Poznaniu. Atrakcją była też m.in. pokazywana tu po raz pierwszy nowa seria drewnianych drzwi wewnętrznych.

 • Polski dom roku 2015. Wybieramy najpiękniejszą realizację!

  Polski dom roku 2015. Wybieramy najpiękniejszą realizację!

  Przez cały rok miesięcznik Ładny Dom prezentuje w każdym ze swoich wydań polskie domy. Są wśród nich budynki zrealizowane na podstawie projektów gotowych i zaprojektowane indywidualnie, o umiarkowanej powierzchni i bardzo duże, wzniesione od nowa i stare, poddane gruntownej modernizacji. Pokazujemy, jak te domy powstawały, dlaczego mieszkańcy wybrali takie, a nie inne rozwiązania, jak zaplanowali swoją życiową przestrzeń. Zapraszamy do naszego przeglądu i do głosowania na dom roku 2015!

 • Domy w śniegu. Architektura zimą

  Domy w śniegu. Architektura zimą

  Domy w górach i rejonach słynących z chłodów. Nowoczesne i bardziej tradycyjne, wszystkie piękne. Zapraszamy do podziwiania architektury zasypanej śniegiem - od Polski, przez Islandię po Kanadę i Stany Zjednoczone.

 • Projekty domów: energooszczędny dom w Borach Tucholskich

  Projekty domów: energooszczędny dom w Borach Tucholskich

  Dom nad jeziorem był prawdziwym wyzwaniem dla projektantów. Miał być energooszczędny, ale jednocześnie otwarty na najpiękniejsze widoki od strony północnej. Zadanie udało się zrealizować dzięki zwartej bryle, doborze odpowiedniej stolarki i zastosowanym detalom architektonicznym.

 • Najtańsze sposoby na budowę domu

  Najtańsze sposoby na budowę domu

  Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszt budowy? Czy tania budowa domu jest w ogóle możliwa? Istnieje kilka prostych sposobów, które dadzą inwestorowi na konkretne oszczędności.

 • Okno ciepłochronne jak ściana

  Okno ciepłochronne jak ściana

  Estetyczne, energooszczędne, dźwiękoszczelne, trwałe i bezpieczne - tak najkrócej scharakteryzować można okno V82 Modern Design, za które firma Vetrex z Pomorza po raz kolejny została wyróżniona tytułem ?Jakość Roku?.

 • Realizacje domów: dom schowany w pagórku

  Realizacje domów: dom schowany w pagórku

  Dom schowany w pagórku wygląda niemal tak, jak górka do jazdy na sankach. Wewnątrz kryje się nowoczesna architektura, ciekawe wnętrza i energooszczędne rozwiązania.

 • Dom prefabrykowany dla rodziny. Ile kosztuje dom prefabrykowany?

  Dom prefabrykowany dla rodziny. Ile kosztuje dom prefabrykowany?

  Dom blisko pracy i jednocześnie blisko natury to prawdziwe marzenie. Tej rodzinie udało się je zrealizować. Ich dom powstał nad jeziorem, z dala od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie na tyle blisko, żeby codzienne dojazdy nie zamieniały się w koszmar.

 • Realizacje domów: dom bez schodów w okolicach Torunia

  Realizacje domów: dom bez schodów w okolicach Torunia

  Ten dom z zewnątrz wygląda skromnie i ponadczasowo. Kryje bardzo ciekawe wnętrza - właściciele postawili na najlepsze materiały i nowoczesne rozwiązania.

 • Projekty domów: nowoczesny miejski dom we Wrocławiu

  Projekty domów: nowoczesny miejski dom we Wrocławiu

  Działka budowlana w śródmieściu Wrocławia, na terenie Wielkiej Wyspy to prawdziwa gratka. Architekci z pracowni JabraArchitects stworzyli projekt nowoczesnego, modernistycznego w duchu domu, który maksymalnie wykorzystywałby dostępną przestrzeń.

 • Realizacje domów: dom prefabrykowany zbudowany w tydzień

  Realizacje domów: dom prefabrykowany zbudowany w tydzień

  Ten dom wygląda dość nietypowo na tle polskich realiów - jest duży, nowoczesny, z płaskim dachem. W dodatku wybudowano go w technologii, która w Polsce staje się dopiero popularna. Właściciel zdecydował się na dom prefabrykowany, bo nie chciał ciągnącej się całymi latami inwestycji.

Więcej o:

budownictwo

 • Jaka będzie przyszłość polskiego budownictwa?

  Monitoring Rynku Budowlanego 2017 znajdują się dwa główne bloki. SESJA I ? Analityczno-prognostyczna Co przyniesie rok 2018? Ocena skali wpływu poszczególnych czynników na sektor budowlany W Sesji zostaną przedstawione między innymi analiza stanu budownictwa na tle sytuacji makroekonomicznej kraju

 • Wełna mineralna nowej generacji spełnia zasady zielonego budownictwa

  budownictwa. Wyraźnie obserwuje się obecnie wzrost "Zielonego Budownictwa" w wielu krajach. Ponadto oszczędność energii, surowców oraz zdrowe powietrze wewnętrzne i stosowanie produktów o niskiej emisji pomaga ocenić budynek jako "zielony". Przykładami takich ocen są systemy: LEED, GDNB, HQE, BREEAM

 • Nowoczesne i modne budownictwo - ocieplenie domu

  Ogrzewanie domu w naszym klimacie to najistotniejszy czynnik wpływający na roczne koszty utrzymania domu. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak szybko rośnie przekonanie Polaków do budownictwa energooszczędnego. Ciepły dom w lodowatą zimę i przyjemnie chłodny w upalne lato, do tego zapewniający

 • Budma 2020: Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

  czy Blachotrapez Sp. z o.o. ? pawilon 6, stoisko 53. Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury ? Budma 2020 ? to z pewnością czas świetnej oferty budowlanej. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym powodzeniem wśród odwiedzających. W imieniu organizatorów zapraszamy za rok.

 • Co to jest ECOSE? TECHNOLOGY?

  i spełnia wysokie wymagania zrównoważonego rozwoju w budownictwie. ECOSE? Technology jest chroniona wieloma patentami na całym świecie. Pierwsza środowiskowo zrównoważona technologia wiązania - Innowacyjna technologia wiązania wolna od formaldehydu - Bazuje na odnawialnych surowcach zamiast ropopochodnych

 • Dom pasywny - czym różni się od tradycyjnego?

  Dom pasywny, a tradycyjny Czym dom pasywny różni się od tradycyjnego domu? Budownictwo pasywne odznacza się niskim współczynnikiem zapotrzebowania na ciepło. Ogromną zaletą domu pasywnego jest energooszczędność wynosząca nawet do 90%. Skąd wynikają takie różnice? Minimalizacja strat ciepła

 • Izolacja cieplna budynku - gwarancją korzyści dla użytkownika

  Zmiany w przepisach budowlanych, dostępność nowych technologii, ale szczególnie świadomość w zakresie efektywnego wykorzystywania kosztownej energii wśród społeczeństwa, jest dzisiaj głównym motorem popularyzacji efektywnego budownictwa. Na zapotrzebowanie społeczeństwa poszukującego innowacyjnych

 • Ultraciepłe okna, drzwi i fasady

  . Fundamentem prawodawstwa w tym zakresie jest Dyrektywa 2010/31/UE (EPBD) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Według niej wszystkie budynki powstające na terenie Unii Europejskiej po 2020 roku mają konsumować tyle samo energii, ile są w stanie wygenerować. Standard budownictwa zbliżonego