Zieleń w czterech kątach
-
Choroby i szkodniki magnolii
Magnolie zachwycają nas swoją urodą, warto więc zadbać o to, by były zdrowe. Oglądajmy uważnie ich liście oraz kwiaty, jeśli zauważymy objawy choroby lub ślady żerowania szkodników, sięgnijmy po odpowiedni preparat.
-
Dekoracja z kalafiora
Taki niezwykły, a łatwy do wykonania stroik może być niebanalną ozdobą przyjęcia weselnego lub komunijnego.
-
Odmień balkon na wiosnę
Coraz piękniejsza i cieplejsza aura zachęca do liftingu balkonu. Podpowiadamy jak szybko i tanio zagospodarować małą przestrzeń na świeżym powietrzu, tak by była pełna zieleni i sprzyjała odpoczynkowi i relaksowi.
-
Rośliny zwiastujące wiosnę. Które z nich spotkasz na spacerze?
Wraz z końcem zimy pojawiają się rośliny zwiastujące cieplejsze dni. Sprawdzamy, na co możemy się natknąć podczas spaceru w lesie i na łące
-
Mężczyźni obdarowują kobiety kwiatami. Dzień Kobiet pełen tulipanów
Są takie dni w roku, gdy panowie nie wstydzą się maszerować po ulicy z bukietem kwiatów. Jeden z tych dni to oczywiście Dzień Kobiet. Jak Polska długa i szeroka mężczyźni niosą bukiety. Najczęściej tulipanów...
-
Dlaczego warto zrezygnować z trawnika na rzecz łąki kwietnej?
Mimo, że w przestrzeni miejskiej coraz więcej uwagi poświęca się łąkom kwietnym, zastępując nimi trawniki, wciąż niewielu posiadaczy ogrodów zdaje sobie sprawę z licznych zalet posiadania łąki.
-
"Diabeł tkwi w szczegółach", czyli o wyposażeniu i nawierzchniach w nowoczesnym ogrodzie.
Urządzając ogród, powinniśmy myśleć o wielu kwestiach. Ważne jest przemyślenie jego funkcji, dopasowanie go do stylu domu, odpowiednie zagospodarowanie terenu, dobór roślin. Tworząc przestrzeń przydomową, musimy sporo przemyśleć, wszystko bowiem powinno w niej tworzyć spójną całość.
-
Pnącza do małego ogrodu. Pnącza kwitnące, szybkorosnące i pachnące
Czy istnieją rośliny, które szybko tworzą masę zieleni, zabierają niewiele miejsca i radzą sobie w trudnych warunkach? Ależ tak! Przypominamy wielką "rodzinę": ozdobnych wieloletnich pnączy.
-
Zimowa pielęgnacja drzew
Końcowy okres zimy oznacza ożywienie prac ogrodniczych. Jedną z nich jest przygotowanie drzew do nowego sezonu czyli zimowe cięcie chorych i uschniętych gałęzi, prześwietlanie koron. Powstałe stosy gałęzi warto od razu przekształcić w zrębek, który można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów.
-
Begonia bulwiasta (Begonia × tuberhybrida)
Soczyste kwiaty begonii bulwiastej lśnią gamą różowych, żółtych, pomarańczowych i karminowych odcieni albo czarują śnieżną bielą. Tłem dla nich, co prawda czasem mało widocznym spod płatków, są mięsiste, zazwyczaj ciemnozielone liście. Begonie te świetnie nadają się do ogrodu jak i do doniczek.
-
Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens). Uprawa i pielęgnacja
Begonia występuje dziko w Brazylii, gdzie jest rośliną wieloletnią, u nas zaś to roślina jednoroczna. Rośnie w ogrodzie i na balkonie.
-
Krokus. Wiosenny kwiat w ogrodzie
Wszyscy znają wychylające się spod łat topniejącego śniegu kwiaty krokusów. Pojawiają się w ogrodzie, gdy ziemia dopiero zaczyna rozmarzać. Chętnie sadzimy je na rabatach, w ogrodach skalnych i na trawnikach.
-
Ścieżka ze spadkiem
Pochylnie, zwykłe ścieżki i schody ogrodowe wymagają od wykonawcy znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe dróżki układane na płaskim terenie. Temat można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Każdy z nich wiąże się ze specyficznymi decyzjami i ma specyficzne wymagania.
-
Rośliny to radość
Dla państwa Wolniaków ogród jest największą pasją i wielką dumą. Podzielili go na kilka części o odmiennym charakterze i cieszą się każdą nową rośliną
-
Meble ogrodowe Lonc
Czasy, kiedy w ogrodach i na tarasach królował rattan coraz bardziej odchodzą do przeszłości. Dziś meble przeznaczone na zewnątrz są starannie projektowane w wielu różnych formach. Ich design śmiało czerpie z mebli przeznaczonych do wnętrz. Dzięki temu urządzona nimi przestrzeń staje się naturalnym przedłużeniem domu i zapewnia ten sam komfort i elegancję.
-
Szkolne ogródki mają same zalety. Bez nudy uczą i wychowują
W samym Nowym Jorku istnieje już 700 przyszkolnych ogródków. W ich tworzenie zaangażowani są rodzice, nauczyciele i instytucje. Czasem są to małe działki, skrzynie z roślinami , a nawet uprawy w starych butelkach czy butach.
-
Rośliny, które siejemy w zimie
Begonii, lobelii, petunii, szałwii i żeniszek to rośliny balkonowe, które mają bardzo długi okres wegetacji. Do wykiełkowania potrzebują aż 4 miesięcy. Wysiewamy je od połowy stycznia do połowy lutego i przygotowujemy rozsadę.
-
Ludzie kochają storczyki. Poznajcie imperium Ptaszków
Ludzie kochają storczyki! Tą tezę potwierdza niesamowity rozwój firmy JMP Flowers zajmującej się produkcją orchidei, róż, anturium na szeroką skalę. Poznajcie ich historię.
-
Plan ogrodu. Projekt przestrzeni przydomowej
Prawidłowo urządzona przestrzeń przydomowa nie tylko spełnia estetyczne zapatrywania mieszkańców. Przede wszystkim jest urządzona logicznie i ,z głową'. A przy tym uwzględniać specyfikę działki i jej sąsiedztwa.
-
Jak się pozbyć mchów i porostów na ogrodowej nawierzchni
Ogród to nie tylko piękna i różnorodna roślinność. To także zadbane i estetyczne nawierzchnie wolne od zabrudzeń lub zazielenień spowodowanych mchami i porostami.
-
Bałwany naszych czytelników
Jeśli tylko zaczyna padać śnieg, dzieci i dorośli rzucają się do lepienia bałwana. Przecież to takie miłe!
-
Bobry w ogrodzie. Jak sobie poradzić z bobrami w ogrodzie?
...zwłaszcza do naszego ogrodu, mamy problem, i to całkiem poważny. Ale zdecydowanie odradzam podejmowanie radykalnych kroków.
-
Jak i czym odśnieżać aby nie uszkodzić kostki brukowej?
Betonowa kostka brukowa to materiał wytrzymały i łatwy w utrzymaniu, jednak nawet on zimą nie jest w pełni odporny na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli nie dostosujemy się do kilku zasad, wiosną nasze ścieżki i podjazd mogą zmienić się nie do poznania!
-
Nowa kolekcja JYSK wiosna/lato 2018
Znajdź inspirację na nowy sezon ogrodowy. Wśród nowości innowacyjne parasole z wbudowanymi lampami LED, minimalistyczne zestawy wypoczynkowe oraz dizajnerskie krzesła i dodatki. Nie zabraknie też ciekawych pomysłów na doniczki
-
Krowa, która dołączyła do grupy żubrów i ruszyła do Puszczy Białowieskiej
Krowa poczuła w sobie dusze podróżniczki i nie chciała się już więcej ograniczać do obory. Choć naraża się na wilki i brak pożywienia wybrała wolność.
-
150 drzew w budynku
Myślicie że w mieście można posadzić 150 drzew na terenie jednego budynku mieszkalnego ? Włoskiemu architektowi Luciano Pia udało się umieścić taki niecodzienny projekt 25 Verde w miejskim krajobrazie. Zobaczcie efekty.
-
Jodła koreańska (Abies koreana) 'Silberlocke' [Roślina tygodnia]
Jest to jeden z niższych gatunków jodeł, przydatny do uprawy w ogrodach przydomowych.
-
Bosco Verticale - jak zmieścić las w mieście
Bosco Verticale jest projektem z założenia wydawać by się mogło niemożliwym do wykonania - posadzenia lasu w mieście wysoko zurbanizowanym, zanieczyszczonym, o ściśle określonych terytorialnie granicach, za to bardzo potrzebującym zwiększenia udziału powierzchni zielonych. Jeśli projekt się powiedzie, będzie bardzo budującym przykładem odbudowywania więzi miasta z naturą.
-
Szkolne ogródki szansą na przełamanie nudy i ekologiczną edukację dzieci
W samym Nowym Jorku istnieje już 700 przyszkolnych ogródków. W ich tworzenie zaangażowani są rodzice, nauczyciele i instytucje. Czasem są to małe działki, skrzynie z roślinami , a nawet uprawy w starych butelkach czy butach.
-
Projekt ogrodu. Dlaczego warto zatrudnić architekta
Zima to właściwy moment na przemyślenie, jakich zmian wymaga nasz ogród i otoczenie domu. Dobrze jest określić swoje oczekiwania i preferencje, ale warto też skorzystać z pomocy architekta krajobrazu. Wszystko po to, by przez ciepłe miesiące cieszyć oczy pięknym ogrodem i skutecznie regenerować tam swoje siły po pracy.