Zieleń w czterech kątach
-
Bobry w ogrodzie. Jak sobie poradzić z bobrami w ogrodzie?
...zwłaszcza do naszego ogrodu, mamy problem, i to całkiem poważny. Ale zdecydowanie odradzam podejmowanie radykalnych kroków.
-
Jak i czym odśnieżać aby nie uszkodzić kostki brukowej?
Betonowa kostka brukowa to materiał wytrzymały i łatwy w utrzymaniu, jednak nawet on zimą nie jest w pełni odporny na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli nie dostosujemy się do kilku zasad, wiosną nasze ścieżki i podjazd mogą zmienić się nie do poznania!
-
Nowa kolekcja JYSK wiosna/lato 2018
Znajdź inspirację na nowy sezon ogrodowy. Wśród nowości innowacyjne parasole z wbudowanymi lampami LED, minimalistyczne zestawy wypoczynkowe oraz dizajnerskie krzesła i dodatki. Nie zabraknie też ciekawych pomysłów na doniczki
-
Krowa, która dołączyła do grupy żubrów i ruszyła do Puszczy Białowieskiej
Krowa poczuła w sobie dusze podróżniczki i nie chciała się już więcej ograniczać do obory. Choć naraża się na wilki i brak pożywienia wybrała wolność.
-
150 drzew w budynku
Myślicie że w mieście można posadzić 150 drzew na terenie jednego budynku mieszkalnego ? Włoskiemu architektowi Luciano Pia udało się umieścić taki niecodzienny projekt 25 Verde w miejskim krajobrazie. Zobaczcie efekty.
-
Jodła koreańska (Abies koreana) 'Silberlocke' [Roślina tygodnia]
Jest to jeden z niższych gatunków jodeł, przydatny do uprawy w ogrodach przydomowych.
-
Bosco Verticale - jak zmieścić las w mieście
Bosco Verticale jest projektem z założenia wydawać by się mogło niemożliwym do wykonania - posadzenia lasu w mieście wysoko zurbanizowanym, zanieczyszczonym, o ściśle określonych terytorialnie granicach, za to bardzo potrzebującym zwiększenia udziału powierzchni zielonych. Jeśli projekt się powiedzie, będzie bardzo budującym przykładem odbudowywania więzi miasta z naturą.
-
Szkolne ogródki szansą na przełamanie nudy i ekologiczną edukację dzieci
W samym Nowym Jorku istnieje już 700 przyszkolnych ogródków. W ich tworzenie zaangażowani są rodzice, nauczyciele i instytucje. Czasem są to małe działki, skrzynie z roślinami , a nawet uprawy w starych butelkach czy butach.
-
Projekt ogrodu. Dlaczego warto zatrudnić architekta
Zima to właściwy moment na przemyślenie, jakich zmian wymaga nasz ogród i otoczenie domu. Dobrze jest określić swoje oczekiwania i preferencje, ale warto też skorzystać z pomocy architekta krajobrazu. Wszystko po to, by przez ciepłe miesiące cieszyć oczy pięknym ogrodem i skutecznie regenerować tam swoje siły po pracy.
-
Inne prace w ogrodzie: na nowy sezon zimowy
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
-
Kwitną w zimie
Kwiaty w środku zimy. Czy to możliwe? Owszem, trzeba tylko wybrać rośliny najbardziej "niecierpliwe" - takie, które budzą się już przy niewielkim ociepleniu. Większość z nich to krzewy. Dodatkową atrakcja jest to, że kwitną na zupełnie nagich gałęziach - zanim jeszcze wypuszczą liście.
-
Dekoracje z gwiazdą betlejemską
Pod koniec roku poinsecja jest najczęściej sprzedawaną rośliną pokojową do dekoracji wnętrz. Ta kochająca ciepło, meksykańska roślina swoją popularność zawdzięcza uroczym, kolorowym przykwiatkom w kształcie gwiazdy i minimalnym wymaganiom.
-
Choinka bożonarodzeniowa - jakie są jej rodzaje i jak o nią dbać?
Rodzajów żywych drzewek bożonarodzeniowych jest zaledwie kilka, jednak wybór najbardziej odpowiedniego czasami bywa nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak dbać o żywą choinkę?
-
Mech pożerający smog. Jest tak samo wydajny jak 275 drzew
Niemiecka firma Green City Solutions wymyśliła nowe "miejskie drzewo", którego zadaniem jest pochłanianie smogu. Drzewo to tak naprawdę panel wypełniony specjalnym gatunkiem mchu.
-
Życie choinek przed Świętami i po nich
Jaką choinkę wybrać? Dylemat znany nie od dziś powraca jak bumerang każdego roku. Trzeba bowiem zdecydować, czy będzie to jodła, świerk, czy może jeszcze inny gatunek, a także, co ważniejsze, czy wybierzemy drzewko prawdziwe, czy sztuczne.
-
Ogrody filmowe
Jeżeli w szkolnym przedstawieniu grałeś drzewo, nie ma się czego wstydzić. Drzewa, krzewy, całe ogrody i parki to ważni bohaterowie wielu akcji filmowych.
-
Poinsecja ma swoje święto
Dzień 12 grudnia w kalendarzu niestandardowych świąt jest zarezerwowany przez poinsecję, czyli gwiazdę betlejemską. Od 1852 roku jest on szczególnie celebrowany w Stanach Zjednoczonych, a z roku na rok zdobywa coraz większą popularność również w Europie. Wiele osób zadaje sobie pytanie jaka jest geneza tego święta i jak należy je obchodzić.
-
Rozchodnik olbrzymi (Sedum spectabile)'Matrona' Roślina Tygodnia
Większość rozchodników uprawianych w kraju to przeważnie niskie, kobiercowe byliny o pokładających się pędach i drobnych, grubych liściach.
-
Stara filiżanka w roli doniczki
Upcykling jest również dobrym sposobem na stworzenie unikalnych upominków dla bliskich i znajomych. Poniżej przedstawiamy dwa ciekawe pomysły na wykorzystanie przedmiotów, których już nie potrzebujemy do przygotowania świątecznych prezentów z gwiazdami betlejemskimi.
-
Drzewa krzewy i żywopłoty jesienią i zimą
Uprawiane w ogrodzie gatunki liściaste z naszej strefy klimatycznej (klony, graby) same doskonale przygotują się do zimy. Natomiast pochodzącym z cieplejszych regionów, a zatem wrażliwszym na mróz, trzeba w tym pomóc, w przeciwnym razie mogą nie przetrwać do wiosny.
-
Jak utrzymać zieloną choinkę w mieszkaniu i jak dbać o drzewka w donicach
Jeśli jeszcze nie nadeszła pora, by świerk zamienił się w ustrojoną świąteczną choinkę, warto przetrzymywać go w chłodnym miejscu, np. na balkonie w wiadrze z wodą.
-
Rośliny oczyszczające powietrze [Nasa poleca]
Rośliny domowe nie kojarzą się zwykle z tematem badań NASA. Jednak w latach 80 - tych to właśnie w ich laboratoriach wyłoniono listę najbardziej skutecznych roślin domowych, które usuwają substancje toksyczne w powietrzu.
-
Szybki prezent na Mikołajki
Każdego ucieszy piękny kwiat doniczkowy w oryginalnym opakowaniu. Podpowiadamy jak przygotować doniczkę z metalowej puszki
-
Dbamy o zdrowie roślin
Jesienią warto sprawdzić, czy na domowej zieleni nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. Lepiej je zwalczyć już teraz, by zimą, w ciepłych pomieszczeniach nie zaszkodziły roślinom jeszcze bardziej.
-
Powracające z balkonu
Wakacje na balkonie lub tarasie dobrze wpłynęły na kondycję roślin, które wynieśliśmy tam w maju. Rozrosły się i obficie kwitły, bo miały dużo światła. Teraz zabieramy je do domu, gdzie przejdą okres zimowego spoczynku.
-
Byliny
We wrześniu i październiku pędy oraz liście bylin stopniowo zasychają, tylko tuż pod powierzchnią gleby pozostają ich zimujące żywe części. To one wymagają ochrony przed mrozem. Niektóre gatunki zachowują na zimę zielone liście - i one także mogą ucierpieć.
-
Cebulki i bulwy
Jesienią następuje zmiana warty. Te, które odpoczywały przez lato - sadzimy teraz w gruncie, a te, które kwitły latem, najczęściej wykopujemy i przenosimy do pomieszczeń.
-
Trawnik
Każda z grup roślin uprawianych w ogrodzie, a więc także trawa na zielonym dywanie, wymaga specjalnych zabiegów, które ułatwią przetrwanie trudnych zimowych miesięcy.
-
Jesienne prace w ogrodzie
Przewidujący ogrodnik zaczyna myśleć o zimie już w sierpniu. Wtedy to rozsypuje nawozy jesienne, wysiewa nasiona na nawóz zielony, usuwa zaschnięte, a zwłaszcza porażone przez choroby części roślin. a gdy panuje susza - intensywnie podlewa byliny, krzewy i młode drzewa.
-
Doniczka z klamerkami do bielizny
Z odpowiednimi dodatkami nawet klasyczną poinsecję można błyskawicznie przemienić w stylowy, indywidualny prezent. Do błyskawicznego wykonania tego upominku wykorzystano pustą, blaszaną puszkę, która przy odrobinie wysiłku stała się alternatywną doniczką.