Sedes do łazienki: czym kierować się przy wyborze?
Jaki wybrać sedes – podstawowe kryteria
Wybierając sedes do swojej łazienki trzeba zwracać uwagę na pewne szczegóły, takie jak na przykład sposób podłączenia do kanalizacji. Kiedy kanalizacyjne podejście znajduje się w ścianie, konieczne jest dokupienie do niego miski z odpływem poziomym (tzw. poznańskiej), a gdy podejście jest w podłodze, wymaga miski z odpływem pionowym (tzw. warszawskiej). W sklepach znaleźć można także sedesy z podejściem uniwersalnym, które można zamontować do każdego rodzaju podejść kanalizacyjnych.
Innym ważnym kryterium wyboru sedesu jest jego wygląd – ten element wyposażenia łazienki powinien swoim stylem pasować do aranżacji wnętrza.
Jak zamontować sedes w łazience?
Aby mógł spełniać swoje funkcje, sedes musi być odpowiednio zamontowany. Przede wszystkim, miska musi być przymocowana do podłogi lub ściany, w zależności od jej rodzaju. Miska stojąca montowana jest do podłogi za pomocą śrub, natomiast miska wisząca mocowana na ścianie musi mieć wystarczająco mocną konstrukcję, aby wytrzymać obciążenie, zarówno samej miski, jak i korzystającej z niej osoby.
Sedes z miską stojącą wymaga zamontowania zbiornika spłukującego, który może być zawieszony wysoko, zawieszony bezpośrednio nad miską lub ustawiony na misce (kompakt). Gdy zdecydujemy się na miskę zawieszoną na stelażu, zbiornik spłukujący umieszczony jest pomiędzy jego szynami, pod obudową, a na zewnątrz widoczny jest tylko przycisk.
Sedes wiszący fot. Castorama
Sedes z bidetem: zalety rozwiązania
Coraz częściej wybieranym rodzajem sedesów jest sedes z bidetem. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, dzięki którym zyskuje na popularności. Przede wszystkim, taki sedes, poza pełnieniem swoich podstawowych funkcji, ułatwia dbanie o higienę. Jednocześnie sprawia, że nie ma potrzeby montowania dwóch różnych elementów armatury łazienkowej w jednym pomieszczeniu, co jest korzystne szczególnie dla niewielkich łazienek.
Sedes z bidetem w jednym nazywany jest fachowo toaletą myjącą. Takie toalety są niezwykle popularne w Japonii, jednak od jakiegoś czasu pojawiają się także w Europie. Toaleta myjąca wygląda jak klasyczny sedes z deską klozetową, jednak (dzięki doprowadzeniu do urządzenia wody oraz elektryczności) kryje w sobie wiele przydatnych funkcji, w tym funkcję mycia i suszenia. Cena sedesu z bidetem jest wprawdzie dość wysoka, jednak nie da się ukryć, że jest to zakup, który wielu uzna za niezwykle przydatny.
Jaki sedes do małej łazienki – na co zwrócić uwagę przy wybieraniu?
Łazienka o niewielkim metrażu nie jest najłatwiejsza w aranżacji. Aby była jednocześnie estetyczna i funkcjonalna, trzeba dobrze zaplanować każdy szczegół, łącznie z wyborem rodzaju sedesu. Sedes do małej łazienki musi pasować do niej swoim rozmiarem i być zamontowany w ten sposób, by nie utrudniać dostępu do innych części pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest wybór wiszącej miski ustępowej, która nie tylko świetnie wpasuje się we wnętrze, ale też nie pomniejszy go optycznie (takie ryzyko istnieje w przypadku wyboru stojącego sedesu).
Sedes to obowiązkowy element łazienki fot. OBI
-
Jak walczyć z upałem na poddaszu? Unikaj sztuczek, postaw na sprawdzone rozwiązania!SPONSOROWANY
-
Ocet na mszyce. Jeden z najskuteczniejszych sposobów naturalnej ochrony roślin. Jak zrobić preparat i jak stosować?
-
Sygnały, po których poznasz, że cierpisz na Zespół Jelita Drażliwego (IBS)MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zapraszamy na zakupy! Ruszył marketplace Cztery Kąty
-
Sport i zabawa na świeżym powietrzu. Spędź aktywnie wolny czas!
- Nie przegap momentu na wiązanie czosnku! Ale czy naprawdę jest to niezbędna czynność?
- Tiktokerka pokazuje, jak zrobić boho taras. Nie pomyślisz, że ta rzecz z łazienki się przyda!
- Wielofunkcyjny i leczniczy. Zobacz, jak wykorzystać ten kwiat w kuchni i nie tylko!
- Zaprojektuj swój taras w toskańskim klimacie! Ten styl sprzyja wypoczynkowi i błogim chwilom relaksu
- Nałóż na ruszt tę domową pastę, a zabrudzenia zejdą błyskawicznie! Proste sposoby na czyszczenie grilla