Metamorfoza kuchni - lifting, który dodaje lat
Kiedy po ślubie Iwona przeprowadziła się do rodzinnego domu męża, jej zmorą stała się kuchnia. Pomieszczenie sprawiało wrażenie dość mrocznego, głównie z powodu ciemnych mebli. Na wymianę szafek nie mieli funduszy, postanowiła je więc przemalować.
O pomoc zwróciła się do Agnieszki Krawczyk, która prowadzi pracownię Redesign by Agnieszka Krawczyk, blog beforeandafterblog.pl oraz sklep poprawmebel.pl. Przyjaźnią się od lat, Iwona dobrze zna jej prace i już wcześniej miała u siebie kilka odnowionych przez nią mebli. Stwierdziła więc, że jej doświadczenie i umiejętności sprawdzą się tu najlepiej. Uwielbia Prowansję, styl rustykalny i shabby chic. Nie było więc żadnych wątpliwości, w jakim klimacie ma być ta jej nowa-stara kuchnia. Agnieszka zaproponowała postarzenie mebli techniką chippy look – to taka „mocniejsza” wersja shabby chic. Wymagało to położenia kilku warstw farby i użycia specjalnych narzędzi. Ale spójrzcie na zdjęcia – wysiłek się opłacił!
Metamorfoza kuchni trwała trzy tygodnie. Właściwie cztery, bo jeden tydzień zajęła praca ze stołem. Iwona chciała, by pasował do odmienionej kuchni i wyglądał na dość mocno nadszarpnięty zębem czasu. Wystrój uzupełniły kilkoma sentymentalnymi dodatkami. I tak „zmora” zniknęła, a pojawiła się kuchnia, w której właścicielka czuje się swojsko i komfortowo.
Agnieszka Krawczyk:
Uwielbiam ratować stare meble i mniejsze przedmioty, a także nadawać nowe życie tym meblom, które po prostu się znudziły. Za pomocą farb i różnych technik malarskich mogę wyczarować oryginalne projekty i sprawić, by każdy nabrał niepowtarzalnego charakteru. Technika, którą tutaj zastosowałam, to tzw. chippy look – meble są celowo postarzone, aby nadać im rustykalny wygląd (liczne obdrapania i przetarcia farby). Dzięki temu stają się unikatowe.
Metamorfoza kuchni - przed zmianami
Masywne kuchenne meble czasy świetności miały już zdecydowanie dawno za sobą. To przede wszystkim one sprawiały, że kuchnia wydawała się ciemna i nieco ponura. Gospodyni nie podobały się również ciemnobeżowe ściany.
Metamorfoza kuchni - wnętrze przed remontem Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Jak zostały odmienione szafki:
1. PRZYGOTOWANIE: fronty po zdemontowaniu odkurzono i umyto (nie wymagały użycia papieru ściernego, niepotrzebny był też podkład pod farbę).
2. Malowanie: użyto farby Chalk Paint w kolorze Old White. Aby uzyskać efekt chippy look, położono trzy warstwy farby: pierwszą (bazową) – cienką, drugą i trzecią – grubsze, co nadało powierzchni teksturę.
3. przecieranie: do stworzenia przetarć i efektu łuszczenia farby użyto cykliny
(skrobaka) i papieru ściernego.
4. woskowanie: na koniec położono dwie warstwy bezbarwnego wosku Soft Wax Clear, który podkreśla przecierki, nadaje meblom piękne satynowe wykończenie i dodaje patyny. Pełni również funkcję ochronną.
Metamorfoza kuchni - po zmianach
Białe ściany i białe meble – kuchnia zmieniła się nie do poznania! Szafki, przemalowane techniką chippy look, mają teraz nowe gałki, idealnie dopasowane do nowego stylu (potrzeba ich było aż 21 sztuk). W dwoje drzwiczek wstawiono heksagonalną siatkę ocynkowaną. Czarny blat został wymieniony na jaśniejszy, imitujący dębowe drewno.
Metamorfoza kuchni - po zmianach Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Stół również został poddany przemianie - przemalowany tą samą techniką, co pozostałe meble, tworzy wraz z nimi spójny zestaw. A ponieważ jest codziennie intensywnie wykorzystywany, jego blat Iwona i Agnieszka pokryły matowym lakierem (Chalk Paint Laquer).
Metamorfoza kuchni - po zmianach Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Czym się różnią?
SHABBY CHIC – postarzanie mebli za pomocą delikatnych przetarć, np. na brzegach i na dekoracyjnych elementach wykończeniowych. W tej technice dominuje biel i jasne pastele.
CHIPPY LOOK – przecierki są mocniejsze, efekt postarzenia wzmacnia nałożona warstwami „łuszcząca się” farba w różnych kolorach – zwykle intensywniejszych niż w shabby chic.
Metamorfoza kuchni - po zmianach Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Dodatki – ważna rzecz, bo to one podkreślają styl i dodają klimatu. W nowej wersji kuchni swoje miejsce znalazły rodzinne pamiątki o wartości sentymentalnej: waga z szalkami, pęk kluczy dziadka i podkowa.
Metamorfoza kuchni - po zmianach Fot. Monika Filipiuk-Obałek
Metamorfoza kuchni - podsumowanie kosztów:
- Farba do ścian (Beckers) 100 zł
- Farba Chalk Paint decorative paint (Annie Sloan)435 zł
- Wosk bezbarwny Soft Wax Clear (Annie Sloan) 165 zł
- Lakier wodny (Annie Sloan) 40 zł
- Blat kuchenny (Pfleiderer) 700 zł
- Siatka heksagonalna, ocynkowana (centrum ogrodnicze) 80 zł
- Gałki meblowe (freshhome.pl) 336 zł
Razem 1856 zł (bez kosztów robocizny)
-
Jak walczyć z upałem na poddaszu? Unikaj sztuczek, postaw na sprawdzone rozwiązania!SPONSOROWANY
-
Ocet na mszyce. Jeden z najskuteczniejszych sposobów naturalnej ochrony roślin. Jak zrobić preparat i jak stosować?
-
Dzień dziecka powinien być każdego dnia. Jak okazywać wsparcie dzieciom na co dzień, nie tylko od święta?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zapraszamy na zakupy! Ruszył marketplace Cztery Kąty
-
Sport i zabawa na świeżym powietrzu. Spędź aktywnie wolny czas!
- Nie przegap momentu na wiązanie czosnku! Ale czy naprawdę jest to niezbędna czynność?
- Tiktokerka pokazuje, jak zrobić boho taras. Nie pomyślisz, że ta rzecz z łazienki się przyda!
- Wielofunkcyjny i leczniczy. Zobacz, jak wykorzystać ten kwiat w kuchni i nie tylko!
- Zaprojektuj swój taras w toskańskim klimacie! Ten styl sprzyja wypoczynkowi i błogim chwilom relaksu
- Nałóż na ruszt tę domową pastę, a zabrudzenia zejdą błyskawicznie! Proste sposoby na czyszczenie grilla