48,4 m kw., dla 2 osób: otwarta kuchnia, a przy niej kąt jadalny

W naszym mieszkaniu kuchnia została zaprojektowana jako aneks pokoju dziennego - i ten układ chcemy zostawić. Zastanawiamy się jednak, jak urządzić taką otwartą kuchnię, by była funkcjonalna, ale jednocześnie nie zdominowała całej części dziennej. Jak najbliżej ciągu roboczego przydałby się kącik jadalny - gdzie znaleźć na niego miejsce? I jak zagospodarować pozostałą przestrzeń dzienną? Gdzie umieścić kanapę, a gdzie płaski telewizor? Pomóżcie, liczymy na Wasze rady! Agnieszka z Warszawy

Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Z przedpokoju do części dziennej wiedzie otwarte przejście - zostało nieco przesunięte, tak by aneks wypoczynkowy nie był widoczny zaraz po wejściu do mieszkania. PRZEDPOKÓJ jest ciemny, dlatego wydzielającą go ściankę proponuję przeszklić przepuszczającymi światło luksferami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Kąt wypoczynkowy wyposażyłam w kanapę i stolik kawowy; naprzeciwko, na końcu kuchennego ciągu roboczego, proponuję zbudować wysoki okrągły regał, z miejscem między innymi na sprzęt radiowo-telewizyjny (ekran będzie dobrze widoczny z kanapy).

Mniejszy pokój, przeznaczony na SYPIALNIĘ , miał bardzo niekorzystne proporcje - był długi i wąski, a więc nieustawny. Dlatego też został skrócony; jego kosztem powstała spora garderoba dostępna z przedpokoju. Zmiana ta spowodowała konieczność przeniesienia drzwi do sypialni - teraz wchodzi się do niej z części dziennej. W sypialni zaplanowałam dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi po bokach oraz dużą szafę na całą ścianę. Szafa przeznaczona na okrycia wierzchnie znajduje się także w przedpokoju.

W ŁAZIENCE mieści się prostokątna wanna (170 x 70 cm), umywalka (szer. 60 cm), sedes oraz pralka (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Ryszard Tomasik

W pojedynczym ciągu kuchennym bez problemu mieszczą się niezbędne urządzenia AGD: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Przy prostokątnym stole mogą wygodnie usiąść co najmniej cztery osoby. W kącie wypoczynkowym stoi narożna kanapa oraz stolik kawowy.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Również w tym wariancie SYPIALNIA została zmniejszona na rzecz garderoby dostępnej z przedpokoju. Miejsca do przechowywania ubrań jest zresztą znacznie więcej - spore szafy zaplanowałem także w PRZEDPOKOJU oraz w sypialni.

Większa niż na planie wyjściowym jest natomiast ŁAZIENKA - to dzięki przesunięciu ściany oddzielającej ją od części dziennej (ścianę tę proponuję częściowo przeszklić luksferami). W pomieszczeniu znajduje się wanna narożna (145 x 145 cm), umywalka (szer. 60 cm), podwieszany sedes i płytka pralka (48 x 60 cm).

Zobacz także:

56 m kw. dla 2 osób: otwieramy kuchnię na pokój dzienny

56,1 m kw. dla 3 osób: pokój dzienny z aneksem kuchennym

78 m kw. dla 2 osób: komfortowe mieszkanie dla dwojga

Więcej o: