Projekty domów parterowych w różnych stylach
Współczesne projekty domów parterowych
Ich elementem charakterystycznym są duże przeszklenia, które sprawiają, że otwarte wnętrze domu jest efektownie doświetlone i naturalnie łączy się z ogrodem, a sama bryła domu nabiera lekkości. Wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem są szerokie, przesuwne okna tarasowe, dzięki czemu światło dzienne swobodnie dociera do głębiej położonych miejsc. Ważną rolę pełni strefa rekreacyjna na tarasie, która powiększa przestrzeń wypoczynkową mieszkańców w formie np. letniego salonu czy jadalni na świeżym powietrzu. Tynki w stonowanych kolorach urozmaicają naturalne okładziny, z zastosowaniem takich materiałów, jak drewno, kamień czy klinkier. Dach najczęściej kryje dachówka lub blacha w kolorze antracytowym.
Dom w modrzewnicy 2 (G2A) - projekt domu parterowego z czterospadowym dachem i dwustanowiskowym garażem. Prostą bryłę zdobią drewniane i klinkierowe okładziny, które sprawiają, że dom harmonijnie koresponduje z zielenią ogrodu. Do pokrycia dachu wykorzystano płaską dachówkę antracytową, uzyskując elegancki kontrast. Efektownie przeszklono strefę dzienną, dzięki czemu przebywając w salonie i jadalni można swobodnie obserwować przyrodę i zmieniające się pory roku. Szerokie otwarcie tarasowe umożliwia płynną komunikację i sprawia wrażenie wzajemnego przenikania przestrzeni.
Dom w galach (G) to projekt domu parterowego z dwuspadowym dachem i jednostanowiskowym garażem. Elewacje zostały oparte są na połączeniu tynku w dwóch kolorach z drewnianą okładziną. Stolarka okienna i drzwiowa idealnie współgra z odcieniem płaskiej, antracytowej dachówki. Całość tworzy spójną, nowoczesną kompozycję. Uwagę zwracają duże, narożne przeszklenia w części dziennej, które podkreślają jej reprezentacyjny charakter oraz sprawiają, że wnętrze domu optycznie wydaje się większe.
Dom w liredach - dom z dwuspadowym dachem i jednostanowiskowym garażem, o zwartej bryle. Tani w budowie, nadaje się na wąską działkę. Do wykończenia elewacji wykorzystano drewniane i klinkierowe okładziny, które w połączeniu z jasnym tynkiem tworzą elegancką kompozycję. Funkcjonalny podcień, zaprojektowany wzdłuż wysuniętego garażu, stworzył zadaszenie nad wejściem. Narożne okno podkreśla nowoczesny charakter domu i jednocześnie zapewnia atrakcyjne doświetlenie kuchni, otwierając widok na strefę wejściową i podjazd.
Nowoczesne projekty domów parterowych
Indywidualny design podkreśla oryginalna bryła, nierzadko w formie kubików z płaskim dachem. Nowoczesne trendy w projektowaniu przejawiają się w oryginalnych przeszkleniach także większych fragmentów elewacji, co podkreśla charakter domu. Dzięki nim krajobraz ogrodu w naturalny sposób przenika do wnętrza i staje się jego integralną częścią. Coraz większą popularność zyskują projekty domów parterowych, które wieńczy dwuspadowy dach bez okapów, podkreślający minimalistyczną formę bryły. Do wykończenia elewacji wykorzystywane są tynki o różnych strukturach, przełamane naturalnymi okładzinami, czy elementami ze stali.
Dom w parrocjach - dom parterowy z płaskim dachem i jednostanowiskowym garażem. Zwraca uwagę nowoczesną linią i ciekawym wykończeniem elewacji. Podcień na elewacji frontowej w praktyczny sposób osłania wejście do budynku. Podobne rozwiązanie zastosowano od strony ogrodu, tworząc atrakcyjną, zadaszoną strefę relaksu na tarasie. Te fragmenty elewacji wyłożono drewnianą okładziną, natomiast wykusze, powiększające przestrzeń jadalni i sypialni dziecięcych, zaakcentowano kolorem.
Dom w hurmach - dom parterowy z płaskim dachem i dwustanowiskowym garażem. Minimalistyczną bryłę zaprojektowano na planie prostokąta. Prosty detal, dopracowane proporcje i oszczędna kolorystyka, podkreślają charakter nowoczesnej, stylowej elegancji. Wykończenie elewacji opiera się na połączeniu jasnego tynku z drewnianą i klinkierową okładziną. W projekcie zastosowano duże okno narożne, które otwiera z jadalni wspaniały widok na ogród i dodaje bryle lekkości. Przestrzeń rekreacyjna na świeżym powietrzu to dwa tarasy osłonięte oryginalnymi pergolami.
Dom pod świerkiem 2 - nowoczesny i tani w budowie, z dwuspadowym dachem bez okapów. Połączenie minimalizmu i nowoczesnej prostoty, które jednocześnie zapewniają wyrazistość i elegancję. Interesująco prezentuje się kompozycja jasnego tynku, drewna, klinkieru oraz płyty falistej, którą pokryto dach. Ciekawym detalem podkreślającym charakter budynku jest doświetlające kuchnię narożne okno.
Projekty domów parterowych w stylu tradycyjnym
Domy w stylu tradycyjnym to budynki o ponadczasowej elegancji, zachowujące klasyczne proporcje i harmonijną kompozycję bryły. Popularne detale to ganki, ryzality, wykusze, kolumny. Charakterystycznym elementem są symetrycznie rozmieszczone okna, podzielone szprosami i ozdobione opaskami. Wśród tradycyjnych projektów parterowych znajdują się budynki zarówno z dwu- jak i czterospadowym dachem. Materiałem stosowanym do pokrycia dachu jest najczęściej czerwona dachówka.
Dom w gaurach G2 - z czterospadowym dachem i dwustanowiskowym garażem, o proporcjonalnej bryle i efektownie zakomponowanych elewacjach. Front domu zdobi wsparty na kolumnach tympanon, który tworzy praktyczne zadaszenie nad wejściem. Symetrycznie rozmieszczone okna ozdobiono opaskami i podzielono szprosami. Na elewacji bocznej zastosowano trapezowy, przeszklony wykusz, który atrakcyjnie powiększa przestrzeń jadalni.
Dom we wrzosach 2 - przykład domu parterowego z dachem czterospadowym. Klasyczny styl zwartej bryły zaakcentowano stolarką i wykończeniem w kolorze drewna. Front domu zdobi ryzalit, w którego podcieniu usytuowano wejście. Wokół okien zastosowano charakterystyczne opaski, natomiast dolną partię elewacji zabezpieczono opaską z klinkieru.
Dom w jagodach – mały dom z dwuspadowym dachem. Prosta, zwarta bryła tworzy harmonijną kompozycję. Symetrycznie rozmieszczone okna zdobią drewniane okiennice, podkreślające rustykalny charakter domu. Podniesiony okap akcentuje wejście do budynku. Przestrzeń wewnętrzną powiększa trapezowy wykusz, w którym usytuowano jadalnię. Stylowym elementem dekoracyjnym są widoczne elementy więźby dachowej.
Duża różnorodność dostępnych na rynku - np. w pracowni archon.pl, dzięki której powstał ten przegląd - gotowych projektów domów sprawia, że inwestorzy mogą dziś dokonać swobodnego wyboru domu, zarówno pod kątem jego powierzchni, programu funkcjonalnego, rodzaju dachu jak również stylistyki, i w ten sposób optymalnie dostosować projekt do swoich potrzeb oraz upodobań. A o to w tym wypadku przecież chodzi...
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
-
Jak walczyć z upałem na poddaszu? Unikaj sztuczek, postaw na sprawdzone rozwiązania!SPONSOROWANY
-
Ocet na mszyce. Jeden z najskuteczniejszych sposobów naturalnej ochrony roślin. Jak zrobić preparat i jak stosować?
-
10 wskazówek przy diecie dla osób cierpiących na Zespół Jelita Drażliwego (IBS). Sprawdź, czego powinieneś unikać przy tym schorzeniuMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zapraszamy na zakupy! Ruszył marketplace Cztery Kąty
-
Sport i zabawa na świeżym powietrzu. Spędź aktywnie wolny czas!
- Nie przegap momentu na wiązanie czosnku! Ale czy naprawdę jest to niezbędna czynność?
- Tiktokerka pokazuje, jak zrobić boho taras. Nie pomyślisz, że ta rzecz z łazienki się przyda!
- Wielofunkcyjny i leczniczy. Zobacz, jak wykorzystać ten kwiat w kuchni i nie tylko!
- Zaprojektuj swój taras w toskańskim klimacie! Ten styl sprzyja wypoczynkowi i błogim chwilom relaksu
- Nałóż na ruszt tę domową pastę, a zabrudzenia zejdą błyskawicznie! Proste sposoby na czyszczenie grilla