Komfortowe, ergonomiczne i klimatyczne wnętrza - kluczowe zasady, o których warto pamiętać

Urządzenie domu lub mieszkania nie jest łatwą sprawą. Abyśmy mogli cieszyć się dobrze zaprojektowaną przestrzenią, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże wam stworzyć wygodne i klimatyczne wnętrze.

Wydzielenie stref

Podstawą dobrego projektu jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń, czyli wyraźny podział na strefy - dzienną i nocną. Strefa dzienna to  miejsca, w których czas spędza cała rodzina, W jej skład wchodzi salon z kuchnią i jadalnią oraz łazienka. Częścią dziennej strefy jest również taras lub balkon. Strefa nocna to miejsca prywatne - takie, w których śpimy, odpoczywamy i pracujemy. Będą to więc sypialnia, pokoje dzieci czy też gabinet. Ta część domu zaspokaja prywatne potrzeby domowników. Jeśli mamy taką możliwość, sypialnię warto oddzielić łazienką i garderobą w taki sposób, by drzwi do pokoju, w którym śpimy wychodziły właśnie na te pomieszczenia.

Otwarta strefa dzienna (łącząca pomieszczenia o zupełnie innym przeznaczeniu - np. salon z kuchnią i jadalnią) jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych mieszkaniach. Pozwala domownikom na lepszą komunikację, a wnętrza wydają się być przestronniejsze. Oczywiście pomieszczenia pełniące poszczególne funkcje można symbolicznie oddzielić - malując ściany innym kolorem, decydując się na podłogę o innej fakturze, czy np. montując między kuchnią a salonem barek.

Wygodna komunikacja

Korytarze, sień, hol - to od nich zależą relacje i połączenia między poszczególnymi pomieszczeniami. Powinny być ze sobą funkcjonalnie powiązane. Przedpokój to wizytówka domu. W najmniejszych wnętrzach pełni on również funkcję holu i korytarza jednocześnie - łączy nie tylko pokoje, ale również inne pomieszczenia. Warto zaplanować w nim szafę wnękową, miejsce do odwieszenia płaszczy i odstawienia butów. Należy też zadbać o odpowiednie oprawy oświetleniowe i miejsce, na których można przysiąść (np. zakładając buty).

Odpowiednie oświetlenie

Kwestie dobrego oświetlenia wnętrza powinno się przemyśleć już na etapie projektowym. Warto mieć zarys poszczególnych stref - wiedzieć, gdzie będzie mieścił się salon, a gdzie sypialnia, oraz jakie meble i gdzie zamierzamy  ustawić. Każda ze stref w mieszkaniu - dzienna, nocna lub komunikacyjna, wymaga innego oświetlenia. Odpowiednio dobrane światło pomoże podkreślić odrębność stref.

Należy pamiętać o kilku zasadach. W jednym wnętrzu sufitowe, masywne lampy umieszczamy tylko w jednej strefie. W części wypoczynkowej warto umieścić kilka lamp stojących - pozwoli to na “modelowanie” salonu w zależności od potrzeb. Nad stołem jadalnianym dobrze sprawdzi się jasne oświetlenie o wyższej mocy. W kuchni nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu blatu roboczego. W strefie nocnej, tam gdzie mamy nocne lampki, zadbajmy o to, by umieścić jeszcze kilka dodatkowych lamp (np. w narożnikach) - dzięki temu będziemy mieć możliwość doświetlenia pomieszczenia.

W spójnym stylu

Mamy już wygodne i funkcjonalne wnętrza. Warto zadbać, aby były one również spójne stylistycznie. Nie chodzi tu o modę - trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Spójność to coś, co wiąże poszczególne elementy aranżacji wnętrza. Może być to kolor, kształt, powtarzający się motyw dekoracyjny czy użyte materiały.

W nowoczesnym, spójnym, dobrze urządzonym wnętrzu nie może zabraknąć odpowiednich sprzętów, które wpływają na jakość życia. Na szczęście producenci przykładają coraz większą wagę do wzornictwa. Urządzeń takich jak klimatyzatory nie musimy więc ukrywać. Tworzone są tak, by dobrze wyglądały w każdym wnętrzu - skandynawskim, loftowym czy też minimalistycznym.

Przykładem jest naścienna jednostka klimatyzacyjna Stylish marki Daikin. To kompaktowa i funkcjonalna konstrukcja dostępna w trzech kolorach - białym, srebrnym i w odcieniu egzotycznego drewna (blackwood). Jest prosta i elegancka zarazem, a za swój wygląd otrzymała nagrodę Good Design Award. Nagroda ta stanowi także wyraz uznania dla jednostki Stylish za jej zdolność osiągania nowych standardów komfortu oraz efektywności energetycznej w branży HVAC-R. Ta innowacyjna jednostka naścienna wykorzystuje też najnowsze technologie. Co ważne, sprawdzi się ona w każdej ze stref, nadając spójności całemu wnętrzu i sprawiając, że będziemy czuć się komfortowo.

Dla wszystkich, którzy marzą o metamorfozie wnętrza, firma Daikin przygotowała konkurs. Do wygrania jest metamorfoza o łącznej wartości 40 tys. złotych. W puli nagród jest też 5 oczyszczaczy powietrza. Więcej szczegółów znajdziecie tu>>.

Aby wnętrza były wygodne i funkcjonalne, warto stosować powyższe zasady. Wydzielenie wyraźnych stref, zadbanie o dobre oświetlenie i klimat w domu, sprawią że nasze cztery kąty będą miejscem uszytym na miarę naszych potrzeb.

ZOBACZ GALERIĘ>>