Art deco w aranżacji sypialni

Styl art deco w aranżacji wnętrz wywodzi się z lat 30. XX wieku. Choć wydawać by się mogło, że art deco po tylu latach powinien odejść do lamusa, to jednak od pewnego czasu staje się coraz bardziej popularny. Styl art deco wyróżnia się artystycznymi i geometrycznymi formami i jest on ukłonem w kierunku minionej epoki. Idealnie sprawdzi się w aranżacji sypialni.

Styl art deco: czym się wyróżnia

Choć styl art deco kojarzy się przede wszystkim z luksusem oraz dziełami artystów i rzemieślników, to jednak w rzeczywistości jest o wiele bardziej dostępny. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znaleźć można wiele mebli i dodatków stworzonych z materiałów wysokiej jakości, które swoim stylem nawiązują do stylu art deco.

Współczesna wersja art deco zakłada, że meble i inne elementy wyposażenia wnętrz muszą być nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Co więcej, styl art deco nie lubi chaosu i bałaganu, dlatego sypialnia zaprojektowana zgodnie z jego wyznacznikami musi być dobrze przemyślana i urządzona tak, by utrzymywanie w niej porządku nie było zbyt kłopotliwe.

Meble art deco: jakie wybrać do sypialni

Charakterystyczne dla stylu art deco jest dążenie do całkowitej harmonii i symetrii. Styl ten cechuje się także geometryzacją, którą można zauważyć chociażby w meblach utrzymanych w tej stylistyce.

Meble do sypialni w stylu art deco mogą mieć wyraźnie zarysowane, kanciaste bryły, jak również bardziej owalne kształty. Dobrym pomysłem jest wybór owalnego stolika nocnego lub innego, delikatniejszego mebla, który zrównoważy geometryczne kształty innych elementów. Styl art deco to także antyki i meble stylizowane na te z epoki dwudziestolecia międzywojennego, dlatego warto wprowadzić je do swojej sypialni.

Jeśli chodzi o kolor mebli, to w stylu art deco w tej kwestii panuje duża dowolność. Świetnie pasować będą zarówno modne meble w białym lub brązowym kolorze, jak również wszelkie elementy utrzymane w mocniejszych barwach. Ci odważni spokojnie mogą zdecydować się na meble ze złoceniami lub dodatkiem różnorodnych kamieni, które idealnie wpisują się w styl art deco. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są wszelkie bryły w oryginalnych, geometrycznych kształtach, lakierowane na wysoki połysk.

Styl art deco lubi też klasyczne materiały obiciowe, czyli welur, skórę i pikowania. W każdej sypialni art deco powinny więc znaleźć się meble obite tego typu tkaninami, takie jak elegancki fotel, puf lub szezlong.

Sypialnie - aranżacje w różnych stylach >>

Lampa art deco – stylowe oświetlenie sypialni

Art deco jest stylem, który zakłada dużą wolność w aranżacji wnętrza, dlatego urządzając sypialnię w takim klimacie, można pokusić się o pewne odstępstwa od wyznaczników stylu. Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami mebli sprzed kilkunastu lat, mogą śmiało wykorzystać je w sypialni art deco – w takim pomieszczeniu znaczenie mają wszelkie detale i ciekawe, oryginalne dodatki, w tym piękne, stylizowane lampy.

Oświetlenie sypialni jest bardzo ważnym elementem, o którym nie można zapominać w aranżacji tego wnętrza. Z jego pomocą można z łatwością budować nastrój w tym pomieszczeniu. W sypialni art deco doskonale odnajdą się kryształowe świeczniki, zdobione żyrandole i eleganckie lampy stojące z wielkimi abażurami.

Art deco – tekstylia

Pomimo swojej symetrii i harmonii, wnętrza utrzymane w stylu art deco trudno nazwać minimalistycznymi. Wręcz przeciwnie, bliżej im do przepychu! Nie należy więc bać się odważnych, geometrycznych wzorów, ani mocnych kolorów, również jeśli chodzi o tekstylia.

W sypialni urządzonej w stylu art deco dobrze wyglądać będą oryginalne poduszki i narzuty, które mogą być idealnym uzupełnieniem wnętrza lub głównymi elementami budującymi jej klimat. Oprócz mocnych kolorów, w sypialni art deco jest miejsce również na elementy złote i srebrne, które dodadzą luksusowego sznytu całej aranżacji.

Co ważne, styl art deco wymaga wykorzystywania materiałów dobrej jakości – to one przede wszystkim dają wrażenie elegancji i luksusu, bez którego nie mogą obyć się pomieszczenia urządzone w takim klimacie. Warto więc inwestować w porządne tekstylia, które poza świetnym wyglądem cechują się ogromną trwałością.

Styl art deco w sypialni to świetny pomysł dla tych, którzy marzą o eleganckim wnętrzu, nawiązującym do tych, jakie spotkać można było w mieszkaniach z lat 30. ubiegłego wieku. Jeśli szukacie harmonii, a jednocześnie chcecie w swoim otoczeniu stworzyć przestrzeń pełną przepychu, to styl art deco jest dla was idealny.

Więcej o: