Jak urządzić małą sypialnię?

Mała sypialnia niesie ze sobą pewne wyzwania aranżacyjne - musi zostać urządzona tak, aby była jednocześnie przytulna i funkcjonalna. Jako, że w małej sypialni nie ma zwykle zbyt dużo wolnej przestrzeni, warto dobrze zaprojektować to wnętrze. Radzimy, jak urządzić małą sypialnię, aby stała się waszym ulubionym pokojem w mieszkaniu.

Mała sypialnia w bloku: jak ją urządzić?

Sypialnia dla wielu jest najważniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. W końcu to do tego pokoju udajemy się, aby odpocząć po ciężkim dniu. Zdarza się, że sypialnia spełnia też inne funkcje, niż te kojarzące się z tym pomieszczeniem. Jeśli do tego jest to mała sypialnia, to od jej aranżacji będzie w dużym stopniu zależeć komfort użytkowania tego pokoju.

Każdy posiadacz małej sypialni w bloku wie, jak trudno jest zaaranżować to wnętrze w ten sposób, by było praktyczne, przytulne i ładne jednocześnie. Jednym słowem, trzeba wiedzieć jak urządzić małą sypialnię, by być z niej w pełni zadowolonym. Na szczęście, jest to możliwe.

Aranżacja małej sypialni: jakie kolory wybrać?

Aranżacja małej sypialni powinna opierać się na założeniu, że liczy się w niej każdy centymetr. Zastanawiając się, jak urządzić małą sypialnię trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, by optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Bardzo istotne w małej sypialni są ściany i podłogi, a konkretnie ich kolory. Do niewielkich wnętrz najlepiej wybierać jasne barwy. Małą sypialnię warto więc urządzić w odcieniach bieli, chłodnej szarości, błękitu, jasnego beżu lub pastelowej zieleni, które optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że będzie bardziej przytulne. Lepiej unikać z kolei ciepłych kolorów, takich jak żółć i pomarańcz, ponieważ mogą one przytłoczyć wnętrze małej sypialni.

Ponadto, dobrze jest określić spójną paletę kolorystyczną dla całego pokoju i trzymać się jej w czasie urządzania małej sypialni. Zgodnie z tą zasadą, trzeba utrzymać w tej samej tonacji ściany, podłogi, meble oraz dodatki. Lepiej też unikać silnych kontrastów kolorystycznych.

Mała sypialnia z łóżkiem z szufladami na pościelMała sypialnia z łóżkiem z szufladami na pościel fot. IKEA

Mała sypialnia w bloku: inspiracje

Aby mała sypialnia była nie tylko estetyczna, ale też funkcjonalna, trzeba wyposażyć ją w odpowiednie meble.  Jak wiadomo, najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. W małej sypialni najlepiej sprawdzi się łóżko bez rozbudowanej ramy i zagłówka, o lekkiej konstrukcji (drewnianej lub metalowej), na wysokich nogach lub ze skrzynią na pościel (oba rozwiązania umożliwią przechowywanie różnych rzeczy pod łóżkiem). Trzeba jednak pamiętać, aby rozmiar łóżka pozwolił na pozostawienie do niego dostępu, przynajmniej z jednej strony.

Niektórzy są szczęśliwymi posiadaczami garderoby, jednak w większości mieszkań szafy umieszcza się właśnie w sypialni. W małej sypialni z szafą potrzebne są odpowiednie rozwiązania, zapewniające funkcjonalność i umożliwiające wygodne przechowywanie jak największej ilości ubrań, akcesoriów i innych niezbędnych rzeczy. Do małej sypialni warto wybrać szafę robioną na wymiar, którą można dopasować względem kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Jeśli dodatkowo na drzwiach tej szafy pojawią się lustra, to optycznie powiększycie wnętrze sypialni.

W aranżacji małej sypialni nie może zabraknąć również dodatków i elementów dekoracyjnych, jednak lepiej w ich kwestii pozostać minimalistą. W małej sypialni nie powinno się stawiać niczego na podłodze, aby nie zagracić wnętrza. Lepiej skupić się na dekoracjach ściennych, takich jak obrazy, plakaty, lustra i zdjęcia w delikatnych, eleganckich ramach. 

Małą sypialnię najlepiej ozdobią odpowiednio dobrane tekstylia, czyli pościel, narzuta i poduszki – rzeczy, które mają przede wszystkim praktyczne zastosowanie i są niezbędne w tym pomieszczeniu. Najlepiej wybierać takie tekstylia, które wpasują się w kolorystykę pokoju.

Aranżacja sypialni z łóżkiem na wysokich nóżkachAranżacja sypialni z łóżkiem na wysokich nóżkach fot. JYSK

Więcej o: