54,5 m kw. dla 2 osób Przestronna strefa dzienna

Chcielibyśmy stworzyć otwartą część dzienną, ale nie wiemy, w jaki sposób połączyć przedpokój z dużym pokojem. zastanawiamy się też, jak zagospodarować wąski przedpokój. Czy zmieszczą się w nim szafy? Może znajdzie się gdzieś miejsce na małą garderobę? Nie boimy się odważnych rozwiązań. Dorota z Warszawy

Rozwiązanie 1

Anna Malesińska

Obok garderoby jest szerokie wejście do strefy dziennej; za nią powstał wąski korytarzyk prowadzący do łazienki i do sypialni. Żeby można było wygodnie się po nim poruszać, proponuję zamontować przesuwane drzwi do łazienki. Kuchnia pozostała oddzielnym pomieszczeniem. Zmniejszyłam ją nieco na korzyść części dziennej, ale nadal jest wystarczająco obszerna, by zmieścić w niej niezbędne urządzenia. Oprócz ciągu roboczego usytuowałam w niej niewielki stolik na dwie, trzy osoby. Wygodny aneks jadalny z dużym stołem znajduje się natomiast tuż za ścianą, w pokoju. W dalszej części otwartej strefy dziennej, w narożniku przy drzwiach balkonowych, znajduje się kameralny kąt do pracy i szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Naprzeciwko jest miejsce na aneks wypoczynkowy z kanapą i fotelem. Sypialnia pozostała bez zmian, gdyż na planie wyjściowym ma bardzo korzystne proporcje - łóżko z szafkami nocnymi można postawić w taki sposób, żeby był do niego wygodny dostęp z obydwu stron. Przy wejściu do pokoju zmieściła się spora szafa. Łazienka jest wyposażona w prostokątną wannę (165 x 80 cm), sedes oraz umywalkę (szer. 50 cm) zamontowaną w blacie. Pod nim proponuję zainstalować płytką pralkę (45 x 60 cm). Od strony wanny należy ją osłonić ścianką.

Rozwiązanie 2

Justyna Burdow-Gołoś

Garderoba jest spora i ma owalny kształt; do niej nawiązuje forma dwóch wnęk na półki w przedpokoju. Zaokrąglony jest także barek osłaniający od strony pokoju kuchenną zabudowę. Tuż obok barku usytuowałam wygodny kąt jadalny z okrągłym stołem, a w narożniku pokoju, przy oknie balkonowym - kąt wypoczynkowy. Do łazienki i do sypialni wchodzi się z niewielkiego wewnętrznego korytarzyka. Układ pozostałych pomieszczeń jest taki sam jak na planie wyjściowym. Nieznacznie zmniejszona została jedynie łazienka. Dzięki temu przy wejściu w sypialni powstało miejsce na niewielki kąt do pracy. Łazienka mimo zmian jest nadal funkcjonalna. Proponuję zainstalować w niej asymetryczną narożną wannę (160 x 100 cm), dużą umywalkę (szer. 60 cm), podwieszany sedes oraz małą pralkę otwieraną od góry (48 x 60).

Więcej o: