Raciszyński trawertyn niejedno ma imię

O pokazywaniu możliwości, tym jak wiele naturalny kamień zmienia i z czym dobrze jest go połączyć, projektując nowoczesne wnętrze, rozmawiamy z Anną Jaszkaniec, właścicielką pracowni architektonicznej AJ Forms i jurorką konkursu Trawertyn Design.

W pracy bardzo często wykorzystuje Pani kamień. Co najbardziej w nim Panią pociąga?

Cenię go za naturalność i szlachetność. Kamień niczego nie próbuje udawać, imitować. Taki materiał zawsze się obroni. Jest jednolity w masie, plastyczny, wielowymiarowy o bardzo wszechstronnym zastosowaniu.

Jak kamień „zachowuje się” we wnętrzach?

Jest uniwersalnym materiałem o nieograniczonych możliwościach. Mamy do wyboru wiele gatunków, struktur, sposobów obróbki, każda powierzchnia inaczej też pracuje ze światłem - to daje architektowi wielkie pole do popisu. Użyty z wyczuciem znacząco podnosi jakość przestrzeni. Stereotyp, który mówi, że np. trawertyn dobrze wygląda tylko w stylizowanych, dość ciężkich wnętrzach - nie jest prawdą. Zastosowany z dozą powściągliwości sprawdzi się doskonale nawet w minimalistycznym i nowoczesnym projekcie.

Z czym w takim razie dobrze komponuje się trawertyn?

Moim zdaniem bardzo dobrze komponuje się ze szlachetnymi gatunkami drewna na przykład z orzechem amerykańskim. Lubię zestawiać go też z gładkimi powierzchniami takimi jak szkło lub biały tynk, ale dobrze też wygląda w akompaniamencie wszelkich czerni i szarości. Kiedy pracuję z trawertynem staram się dobierać do niego materiały tak, żeby wydobywały jego charakter i strukturę, najczęściej łącząc go raczej z neutralnymi płaszczyznami. Tutaj prostota i wspomniana powściągliwość - moim zdaniem - najlepiej wydobędą piękno tego materiału.

Jaka jest więc rola architekta wnętrz?

To zależy od inwestora, czasem jest przewodnikiem, czasem partnerem. Architekt powinien uświadamiać klientów, zwrócić ich uwagę na jakość przestrzeni wokół, uwrażliwiać na piękno i wysłuchiwać potrzeb. Doświadczenie nauczyło mnie, że warto pokazywać dobre przykłady, wzbudzić zaufanie. Często klienci na początku projektowania swoje wymagania bazują na tym, co już znają, co widzieli do tej pory, a co niekoniecznie jest dla nich najlepsze. Następnie architekt jako przewodnik powinien pilnować, żeby nie zboczyć z obranej koncepcji i konsekwentnie dążyć do obranego celu nie tracąc go po drodze poprzez nieprzemyślane wybory. To daje najlepsze efekty.

Czym dla Pani jest „design”?

Dobry design to cecha projektu, która sprawia że coś uznajemy za piękne. Dobry design będzie się przeciwstawiać próbie czasu i nawet po wielu latach nadal będzie uważany za dzieło sztuki. To nie może być coś powstałego pod wpływem chwilowej mody. Dobry design musi mieć oprócz pierwiastka piękna, także walory użytkowe i brać pod uwagę aspekty ergonomii i skalę człowieka.

W jakich projektach najczęściej wykorzystuje Pani trawertyn?

Najczęściej używam tego kamienia w projektach wnętrz mieszkalnych jako np. alternatywa dla tradycyjnych płytek gresowych. Lubię wykorzystywać duże slaby surowego bądź szczotkowanego matowego trawertynu z wszelkimi jego nierównościami w formie wielkogabarytowej okładziny ściennej. Dobrze sprawdza się też w realizacjach hotelowych lub eleganckich biurach.

Czego oczekuje Pani od uczestników konkursu Trawertyn Design?

Liczę na kreatywność i wykorzystanie charakterystycznych właściwości raciszyńskiego trawertynu, czyli niepowtarzalność, trójwymiarowość, wybarwienie, ale w sposób niekonwencjonalny. Otrzymaliśmy już pierwsze, bardzo ciekawe prace. Czekamy na kolejne oryginalne propozycje wykorzystujące raciszyński trawertyn, dlatego serdecznie zapraszam do udziału w konkursie Trawertyn Design.

Anna Jaszkaniec - Od 2012 r. prowadzi pracownię architektoniczną AJ Forms. Razem z Konior Studio projektowała nowy budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Jej projekt wykonany z firmą Q-lab wygrał ogólnopolski konkurs Rytm Światła. W trawertynie najbardziej ceni jego naturalność i szlachetność, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

Więcej informacji na: www.TrawertynDesign.pl
www.facebook.com/trawertyndesign

Więcej o: